Gilles Caulier ogłosił wydanie digiKam 2.7.0 – kolejnej wersji wolnego narzędzia do zarządzania zdjęciami. Program został napisany dla środowiska graficznego KDE, jednakże bez problemu można go używać na innych platformach. Umożliwia pobieranie zdjęć z aparatu cyfrowego oraz ich organizowanie, przeglądanie i prostą edycję. Używa bazy danych SQLite oraz architektury Kipi w celu łatwego rozszerzania funkcjonalności za pomocą wtyczek.
Bibliotekę Libraw zaimportowano do libkdcraw 0.14.7, dzięki czemu udoskonalono wsparcie przetwarzania plików RAW. Pojawiło się wsparcie dla nowych aparatów: Canon 5D Mark III, G1 X, 1D X i Powershot SX200; Nikon D4,D800/D800E i D3200; Fuji X-S1 i HS30EXR; Casio EX-Z8; Olympus E-M5; Panasonic GF5; Sony NEX-F3, SLT-A37 i SLT-A57; Samsung NX20 i NX210.
Dodano bibliotekę LensFun 0.2.6, która zawiera nowy profile aparatów do automatycznej korekcji obiektywów optycznych. A także bibliotekę LibPGF 6.12.24 w celu udoskonalenia szybkości przetwarzania miniaturek w podglądzie.
Pragnę podzielić się pewnym spostrzeżeniem. O ile jeszcze nigdy w odniesieniu do jakiegoś programu nie spotkałem się w mediach ze zdaniem, że np. "Program X został napisany dla środowiska graficznego GNOME, jednakże bez problemu można go używać na innych platformach", o tyle dosyć często ma to miejsce w przypadku KDE. Wydaje się, jakoby ludzie traktowali fakt przynależności programu do ekosystemu KDE jak ewentualną przeszkodę i niedoskonałość. Szkoda, że KDE często nie otrzymuje należnego mu ze względu na funkcjonalność i wygląd uznania. A może po prostu KDE jest takie dobre, że lepiej współpracuje z programami GTK, niż np. GNOME z Qt?
Bo nie do końca istnieje coś takiego jak "program napisany dla środowiska graficznego Gnome" – co najwyżej program napisany w GIMP Toolkit (GTK) i korzystający z kilku innych małych bibliotek około gnome, bo one nie są jednością, a masą luźno powiązanych projektów (co w większości aspektów jest wielkim minusem). Jednak o ile program korzystający z gtk, cairo i kilku innych wymaga zainstalowania kilku faktycznie używanych bibliotek przez aplikację jako zależności co nie powinno zajmować więcej niż kilka(naście) MB (w sumie wszystkie biblioteki których używa Gnome to setki MB, ale one są w setkach pakietów), to w wypadku aplikacji korzystającej z QT, wymagane jest zainstalowanie 90MB, a jeśli dodatkowo korzysta z bibliotek KDE to dodatkowo ponad 60MB na pakiet kdelibs (to nie jest problemem dla kogoś korzystającego z KDE, bo po prostu ma te biblioteki razem, zamiast setek innych w gnome, ale dla kogoś kto ma zainstalowane gnome i aplikacje tylko gtk to instalacja wszystkich bibliotek qt i kde może być bolesne).
Samo Qt też korzysta z niektórych glibów, które pewnie zaliczyłeś do GTK. Ktoś mógłby wywnioskować z Twojej wypowiedzi, że KDE jest super lekkie w porównaniu do Gnome, a tak nie jest. Jak ktoś używa Ubuntu to Qt ma już zainstalowane, więc instalując program z KDE dociąga się tylko kilkadziesiąt MB.
150 MB to mało. To mniej, niż zajmuje jeden album muzyczny w formacie FLAC.
"A może po prostu KDE jest takie dobre, że lepiej współpracuje z programami GTK, niż np. GNOME z Qt? "
To raczej zależy do programu. Przykładowo Pidgin nie współpracuje prawidłowo z najnowszym Gnome, a program z KDE Kadu działa bez zarzutu.
Co do wyglądu KDE to lepiej nie zaczynać flejmu :) Kiedyś używałem KDE, ale od czasu Gnome 3 wolę Gnoma. Fakt, że na forach częściej można przeczytać o wątpliwościach przy instalacji programów z KDE wynika z mniejszej popularności KDE w stosunku do Gnome.
Kadu nie jest programem z KDE :)
Programem z KDE jest Kopete, Kadu jest uniwersalne, nie korzysta chyba z niczego co wykracza poza Qt, a chyba na każdym pulpicie linuksowym ludzie mają i Qt i gtk, bo są aplikacje nie mające odpowiedników po prostu.
Czy tę aplikację można porównać do Lightrooma?
Raczej ciężko, bo Lightroom mimo, że cena jego wynosi od 350 do 700 zł to możliwości są o wiele bardziej zaawansowane, aniżeli digiKama :) Także jak chcesz profesjonalnie i szybko obrabiać zdjęcia z aparatu to kupno Lightrooma zwróci się bardzo szybko.
I tak i nie. Tak samo jak można porównać Gimpa do PSa oraz traktor do kombajnu. Kupiłem jakiś czas temu Lightrooma i nie żałuję wydanych złotówek. Pobierz sobie wersję demo tej aplikacji i sam porównaj, to dowiesz się czego potrzebujesz a czego nie ma w digikam.
To trochę jednak inny typ aplikacji – bliżej do koncepcji Lightroom jest Darktable (nie przypadkowa jest nazwa czyli odwrotne połączenie nazw Light Table (podświetlany stół do oglądania kliszy) z Dark Room (ciemnia do wywoływania)).
[…] Alexander Tratsevskiy ogłosił wydanie Calculate Linux 12.0, który to bazuje na Gentoo i działa pod kontrolą jądra Linux 3.4.5 oraz serwera graficznego X.Org Server 1.12.2. Znajdziemy w nim Gnome 3.2, KDE 4.8.4, Xfce 4.10, XBMC 11.0, Openbox 3.5.0, GIMP 2.8, Chromium 20.0, LibreOffice 3.5.4, BIND 9.8.3-P1, OpenLDAP 2.4.30, Postfix 2.9.3, ProFTPD 1.3.4a, Samba 3.5.15, Amarok 2.5.90, digiKam 2.7.0. […]