digiKam 4.0.0 z obsługą wielu rdzeni i nowymi narzędziami

digiKam 4.0.0 z obsługą wielu rdzeni i nowymi narzędziami

przez -
1 407
digiKam

Gilles Caulier ogłosił wydanie digiKam 4.0.0, wolnego narzędzia do zarządzania zdjęciami, który został napisany dla środowiska graficznego KDE, jednakże bez problemu można go używać na innych platformach. Umożliwia pobieranie zdjęć z aparatu cyfrowego oraz ich organizowanie, przeglądanie i prostą edycję. Używa bazy danych SQLite oraz architektury Kipi w celu łatwego rozszerzania o nowe funkcje za pomocą wtyczek.

Zmiany, jakie zaszły:

  • Dodano nowe narzędzie do organizacji całego hierarchii tagów. Nowa funkcja została opracowana na GoSC 2013, przez Veaceslav Munteanu. Dodano także zaznaczanie i przerzucanie wielu tagów w Menadżerze Tagów (Tags Manager) i Podglądzie Tagów (Tags View) z bocznego paska. Pojawiło się wsparcie do zapisywania metadanych kształtów twarzy (writing face rectangles metadata) w formacie Windows Live Photo
  • Pojawiło się nowe narzędzie do automatycznego przetwarzania jakości importowanych obrazków oraz nadawania im odpowiednich tagów.
  • Showfoto thumbbar jest aktualnie przenoszone do Qt model/view, aby móc potem w pełni zostać przeniesione na Qt 5.
  • Sporo pracy włożono w narzędzie Importu, w którym usunięto wiele błędów.
  • digiKam 4.0.0 oparte zostało na bibliotece Qt 4, a programiści pozbyli się resztek funkcji w Qt 3. Ma to ułatwić późniejsze przejście na Qt 5 i łatwą integrację z API KDE SC 5
  • Dodano pełną obsługę wielordzeniowych procesorów dla kilku narzędzi, w tym: Zwiększenie ostrości, Kontrast, Redukcja szumów i wszystkich efektów wizualnych.