digiKam 5.2.0 z algorytmem redukcji efektu czerwonych oczu

digiKam 5.2.0 z algorytmem redukcji efektu czerwonych oczu

przez -
0 1008
digiKam

Gilles Caulier ogłosił wydanie digiKam 5.2.0, wolnego narzędzia do zarządzania zdjęciami. Aplikacja została oparta o technologie Qt 5 oraz KDE Frameworks 5. Jest jeszcze zależna od kilku dodatków KDE, ale deweloperzy chcą stworzyć w pełni samodzielny program, dostępny na wiele platform. Usunięto 42 znalezione błędy. Najważniejszą zmianą jest dodanie algorytmu do usuwania efektu czerwonych oczu. Został on napisany przez studenta Omara Amina w ramach Google Summer of Code 2016. Nowa funkcja wykrywa całą twarz, następnie analizuje, gdzie znajdują się oczy i aplikuje odpowiedni retusz.

digiKam 5.2.0

Nowa funkcja jest dostępna podczas edycji zdjęcia, jak i w trybie obróbki wsadowej (trzeba pamiętać o dołączeniu odpowiedniego filtru do kolejki zdjęć). Algorytm został zoptymalizowany pod kątem dużej szybkości działania i małe zużycia pamięci operacyjnej komputera.

Na koniec warto wspomnieć o aktualizacji podręczników digiKam i Showfoto. Duży wkład w to miał Wolfgang Scheffner, który zrobił odświeżenie po wielu latach. Rozpoczęto również tworzenie dokumentacji na temat funkcji w digiKam 5.x. Brakuje jeszcze sporej liczby możliwości nowej wersji i twórcy proszą o wsparcie społeczność, w kwestii pisania sekcji, sprawdzania i tłumaczeń.

Brak komentarzy

Odpowiedz