digiKam 5 przepisane na Qt 5 i KDE Frameworks 5

digiKam 5 przepisane na Qt 5 i KDE Frameworks 5

przez -
0 1326
digiKam

Gilles Caulier ogłosił wydanie digiKam 5, które rozpoczyna całkowicie nową linię znakomitej aplikacji do zarządzania zdjęciami. Nowa wersja została oparta o technologie Qt 5 oraz KDE Frameworks 5, o czym była mowa już od dłuższego czasu. Jest to także okazja to zmiany sposobu wydań, które teraz mają się pojawiać w jeszcze mniejszych odstępach czasu. Deweloperzy starają się uniezależnić aplikację od dodatków KDE, ale jest to obecnie jeszcze niemożliwe w najbliższym czasie. Przeniesienie jednakże na Qt 5, zmniejszyło zależności od KDE, uprościło zarządzanie kodem, a także zmniejszyło podatność na zmiany w API z projektu KDE.

Celem deweloperów jest stworzenie czystej wersji digiKam, która będzie dostępna na wiele systemów operacyjnych. Jednym z największych zadań było przeniesienie funkcji KIO-slaves do całkowicie własnego wielowątkowego interfejsu, zmniejszając wykorzystanie szyny DBus i całkowicie pozbywając się wykorzystania KIO w narzędziu Kipi. Zaimplementowano również podstawową obsługę bazy SQLite i współpracę z zewnętrznym serwerem MySQL.

Dodano inteligentny kosz na zdjęcia, co całkowicie wyeliminowało potrzebę korzystania z kosza KDE. Moduł Qt 5 Multimedia jest od teraz odpowiedzialny za miniatury. Pojawiły się nowe menedżery konwersji RAW do DNG oraz masowej korekcji czasu i daty.

Brak komentarzy

Odpowiedz