Dlaczego Canonical porzuciło Waylanda na rzecz Mir?

54
2715
Canonical
Canonical

W listopadzie 2010 roku Canonical zapowiedziało, że rozpocznie wspieranie Waylanda, jako alternatywę dla X.Org Servera. W tym samym czasie, sekretnie firma rozpoczęła tworzenie tajemniczego serwera wyświetlania, który nosi obecnie nazwę Mir. Zaraz po oficjalnej zapowiedzi Mira, rozpoczęła się żywa dyskusja, dlaczego Canonical porzuciło Waylanda. Otóż na wiki projektu opisano, że protokół obsługi wejścia w X.Org Serverze posiada problemy z bezpieczeństwem.

Na tą informację szybko zareagował Kristian Høgsberg, główny twórca Waylanda i na kanale IRC skrytykował tak haniebne posunięcia ze strony Canonicala. Dodał, że problemem nie jest bezpieczeństwo i wszystko zostało dobrze zaimplementowane. Wszystkie wymienione na wiki funkcje Mira, posiada także Wayland, w tym obsługuje technologie dotykowe, o których tak dużo się mówi w Ubuntu. Cały haczyk leży w kwestii kontroli rozwoju i sposobu licencjonowania. A dokładniej, Mark Shuttleworth chciałby w pełni kierować rozwojem oraz aby całość była dostępna na licencji Canonical Contributor License Agreement (CLA), która to od samego początku budzi duże zastrzeżenia wielu osób.

Chris Halse Roger próbował się potem wytłumaczyć z tego zamieszania, jednakże najważniejsi deweloperzy Waylanda już porządnie wypomnieli, to co myślą o programistach Canonicala – nie mają bladego pojęcia, jak działa serwer wyświetlania.

ŹRÓDŁOmuktware.com
Poprzedni artykułMartin Gräßlin – KWin nie będzie obsługiwało Mir
Następny artykułKANOTIX 2013
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

54 KOMENTARZE

  1. Ja im dam szansę.
    Nic na tym nie stracę. Popieram niezależne myślenie.
    Za to nowe aplikacje w QML wychodzą im świetnie.

  2. haahahah mam nadzieję tylko, że reszta pójdzie za ciosem. panom z Cannonical juz w główce się nieźle pomieszało skoro myślą, że są alfą i omęgą i wszystkie projekty developerzy będą dostosowywać oprócz Waylanda to jeszcze do jakiegoś mira. MIASTA przeciwko Cannonical, Ubuntu i MIR WPISYWAĆ SIĘ! i z tym KWinem też brawo dla nich!!!!!

    a i BTW:

    I CO TERAZ PIJACZEK? no dawaj napisz swoje gównane moralizatorskie teksty. no dawaj? co tam jakieś sortowanie,NWD,NWW czy może z OIG zadanka przerabiasz na *.cpp? hahaha.

    • Coraz bardziej mnie bawisz. No ale Ci odpowiem.

      Bardzo smutne jest to jak ludzie od Waylanda się ciskają jakby im się grunt pod nogami walił (bo częściowo tak jest), a już żałosne jest to jak próbują tłumaczyć dlaczego ich Cannonical i twórcy sprzętu nie lubią, bo wygląda na to, że nie mają o tym pojęcia. Smutne to.

    • " MIASTA przeciwko Cannonical, Ubuntu i MIR WPISYWAĆ SIĘ!"
      it feels like gimnazjalista spirit

  3. Szanowna Redakcjo!

    Bardzo proszę o to, abyście zrobili artykuł tłumaczący, co to jest to całe CLA, czym to się różni od GPL. Wiem, że dostępne są materiały po angielsku, ale nie każdy je rozumie.

    Pozdrawiam

    • To 2 zupełnie odmienne sprawy – Mir to oprogramowanie na GPL/LGPL (+ MIT, Boost i kilka innych), a CLA to umowa z osobami, które chcą rozwijać ten kod w ramach wersji Cannonical (fork może zrobić każdy). Jest to standardowa umowa na temat praw i obowiązków, aby firma nie miała problemów jak ktoś anonimowy wrzuci kod obięty prawem autorskim kogoś innego lub patentowym. Takie licencje posiadają też fundacja KDE, Apache i większość ogólnie softu otwartego jest na takich zasadach rozwijana.

    • Dodam jeszcze dla osób minusujących, aby dowiedziały się co to:

      Debian Free Software Guidelines
      Linux kernel Developer's Certificate of Origin
      Fedora Project Contributor Agreement
      Canonical Contributor License Agreement
      Oracle Contributor Agreement
      Apache's Individual Contributor License Agreement
      Joomla! Contributors Agreement
      Free Software Foundation Europe Fiduciary Licence Agreement

      i inne CLA używane w oprogramowaniu OpenSource (oraz wygooglować artykuły dlaczego takie umowy są dla środowiska OS niezbędne do funkcjonowania).

    • Zła wiadomość jest taka: bez znajomości, chocby podstawowej, języka angielskiego, nie ma czego szukać w informatyce.
      Wiadomość dobra: bycie informatykiem nie jest przymusowe.

    • A czy sss pisał, że chce się zajmować informatyką lub dziedzinami pokrewnymi?
      Nie jest to w żaden sposób wymagane do tego, że ma chęć poznać jaka jest różnica.

    • Kim ty jesteś i czemu tak klniesz? I czemu się czepiasz pijaczka? Pretensjonalnie się zachowujesz i nie wiadomo czemu tak postępujesz. Chyba jesteś jakimś blokersem który trafił na ten portal zupełnie przypadkowo i wykorzystuje okazję bycia tu do nieuzasadnionego klnięcia i głupiomłodziezowego zachowywania się.

    • Nie zwracaj uwagi na jego język – zwracając uwagę na przekleństwa dzieci myślą, że to ważne i takie dorosłe i że przez to się zwraca uwagę, a nie tak jak jest naprawdę czyli zazwyczaj po prostu ośmieszają autora takich słów. Pedagogicznie lepiej przymknąć oko na te niewinne "postarzanie się".

      Co do tego dlaczego się mnie "czepia" to po prostu myślał, że merytoryczne bzdury, które wypisuje pozostaną bez komentarza, a ja je ostatnio prostowałem.

      BTW. Nie wiedziałem do końca co oznacza skrót OIG, ale zapewne olimpiada gimnazjalna z informatyki (nie wiedziałem, że taka istnieje, ale sprawdziłem i faktycznie powstałą w 2006 kiedy byłem na studiach), ale dobrze, że to napisał – nie jest to żaden przypadkowy blokers, a zagubione dziecko w wieku gimnazjalnym, które przechodzi po prostu okres buntu.

  4. pijaczek kurde ty nie wiesz z kim gadasz. ale nie o to chodzi, pisz sobie co tam chcesz. ALE najbardziej mnie rozwala co ty tam wcześniej p*****, że chodzi głównie o GEM. a jak się oczywiście okazało nie o to chodzi a o licencje!!!!! a tak k** myślałem, że o żadne GEM nie chodzi, bo brzmiało to zbyt amatorsko jak na devów waylanda. zresztą wogole wiesz co robi ten GEM? może sobie poczytaj, bo na pewno nie jest to technologia, która „ssie” jak to miałeś zwyczaj pisać. i to tyle. następnym razem pijaczek jak już gadasz dlaczego coś jest tak a nie tak to dawaj nam sprawdzone info a nie!!!

    • Śmieszny jesteś, bo dalej nic nie wiesz o co chodzi i o co toczy się tu gra. GEM ssie na całej linii. Jest on super dla otwartych sterowników, bo większość prac nad sterownikami jest zunifikowana i współdzielona, ale jakość tego kodu i koszt tej uniwersalności jest tak duży (tragiczna wydajność), że zamknięte sterowniki na to pozwolić sobie nie mogą.

      Co do licencji to:
      1. Nie zgadzając się z nią zawsze możesz zrobić forka.
      2. Prawie wszystkie otwarte programy takie licencje stosują.
      3. Przeczytaj licencję i zobacz czego tam można nie akceptować (tylko jeśli chcesz niszczyć projekt późniejszymi pozwami, bo chcesz wrzucić tam kradziony kod).

    • Zasada numer jeden: "Don't feed the troll".
      Jeśli nie można chłopa zbanować, to przynajmniej nie odpowiadajcie na te jego żałosne komentarze.

  5. a pijaczek jakie śmieszny. co ty możesz wiedzieć o jakości kodu człowieku. wyszło szydło z worka, że cała akcja nie rozchodzi się o mechanizmy, bo developerzy srubuntu nie mają pojęcia jak działa serwer wyświetlania tylko chodzi o licencję!!!!! CZAS SIĘ JEDNOCZYĆ PRZECIWKO DZIAŁANIOM TEJ KORPORACJI ICH BEZMYŚLNYM UŻYTKOWNIKOM (którzy defacto są tylko rakiem w środowisku Linuxowym) oraz przeciwko im samym. Tam nie ma developerów prawdziwych kontynuujących tradycje z MIT ludzi!! To są jakieś czubki, którzy teraz kur**** nam chcą zdyskredytować Waylanda!!!!.

    PS PIJACZEK JAKIEGO DISTRA TY UŻYWASZ?????

    • Dałeś się nabrać, że licencja która jest najbardziej naturalna i praktycznie zawsze stosowana jest powodem. To nie jest żaden powód, a marna próba odwrócenia uwagi od powodów.

      Co do ostatniego pytania to już powinieneś na to pytanie odpowiedź znać – Arch Linux. W latach 90 RedHat (końcem była tragiczna wersja 7.2 Enigma z forsowanym przez RH GCC w nigdy nie wydanej wersji 2.96 niekompatybilnej z niczym mającym problemy z kompilowaniem jakiegokolwiek kodu (już o jądrze nie ma mowy… mplayer czy proste programiki były dla niego wyzwaniem)), ale od początku 2002 Slackware i jakieś 6 lat temu Arch.

    • No to witam w klubie. Co zarejestrowany na forum? jakie środowisko? openbox, awesome?

  6. Nie macie lepszych rzeczy do roboty? Ja patrzę na to z entuzjazmem, i mam nadzieję że MIR wypali stając się standardem.
    Tutaj chodzi mi o to, że Canonical ma szanse na otrzymanie wsparcia od twórców zamkniętych sterowników, a Wayland tym pochwalić się nie może. Poza tym, wybór jest zawsze. I im on więszy, tym lepiej. Jeśli okaże się to gniotem, to zwyczanie umrze. Prawa doboru naturalnego się kłaniają.

    • "ma szanse na otrzymanie wsparcia od twórców zamkniętych sterowników" – dziękuje zostanę przy otwatych. Wiem że Nvidia ma lepsze niż noveau, lecz dla osób które mają radeona nie ma innego wyjścia jak otwarte sterowniki (zamknięte sterowniki powodują często dodatkowe "efekty" graficzne :) ).
      "mam nadzieję że MIR wypali stając się standardem. " – A ja mam nadzieje że to "Wayland" wypali stając się standardem. (A MIR nigdy nie wyjdzie.)
      Wayland próbuje zmusić producentów by wydali więcej otwartego kodu a Canonical mu to psuje – Wiadomo który serwer będzie cieszył się lepszym wsparciem producentów sprzętu. Canonical wpycha się na siłę w miejsce gdzie nie powinno go być – próbuje usunąć waylanda idąc na rękę producentom sprzętu – takie zachowanie jest naganne i powinno być tępione w społeczności linuxa. Wy jeszcze cieszycie się z tego że w otwartości kodu sterowników nic się nie zmieni – pogratulować głupoty. "Poza tym, wybór jest zawsze. I im on więszy, tym lepiej." – akurat w tym przypadku im większy wybór tym gorzej.

      Oprogramowanie własnościowe nie jest i nigdy nie powinno być "alternatywą" dla oprogramowania otwartego.

    • W wypadku profesjonalnego zastosowania (Maya, Softimage, Blender, Mudbox…) otwarte sterowniki zupełnie odpadają, a sterowniki zamknięte AMD dają radę, w zastosowaniu w grach też zamknięte AMD są lepsze niż otwarte (tu dopiero artefakty cię czekają), w sytuacjach jak przeglądanie stron internetowych z WebGL pod Firfoxem pod otwartymi sterownikami do AMD nie masz wsparcia dla WebGL, pod zamkniętymi jak najbardziej.

      Ogólnie otwarte sterowniki AMD nadają się tylko wtedy jeśli korzystasz z tych kart jako karty 2D.

      Nie do końca rozumiesz sprawę. Jedyne co Wayland jest w stanie wymusić to wydanie mniejszą wydajność, bez otwartego kodu. Unifikacja kodu zarządzania pamięcią karty, sposobem trzymania danych czy komunikacji z pamięcią CPU, jak i zabranie programistą sterowników (olewając to jaka jest architektura GPU i jej specyfikę, a jest to bardzo ważna rzecz dla wydajności), zarządzanie całym kontekstem wykonania (command buffor itp – ot najważniejsza sprawa z punktu widzenia wydajności) też zunifikowana.
      GEM to taki zwierzak, który jest jednolity dla wszystkiego (czytaj nowe możliwości bee, równamy do staroci, aby też działały), przez to wydajność ssie.
      GEM jest konieczny w Linuksie (bez niego nie można by robić otwartych sterowników do tak dużej ilości kart, bo najważniejsza część kodu sterowników jest wydzielona w postaci Mesa+zarządzanie pamięcią+kontekst wykonania, i pisze się tylko małą część specyficzną dla karty). Ale jest tragiczny dla sterowników zamkniętych gdzie ważna jest wydajność i wyciśnięcie ostatnich potów ze sprzętu, a nie sam fakt "działa" jak w sterownikach otwartych.

      Jedyną możliwością zmian… jest wyrzucenie GEM i napisać go od nowa przez Nvidię/AMD, ale na to nie licz… tu idą sprawy patentowe i kodu firm trzecich w grę którego nawet jeśli NV i AMD chcieli by otworzyć nie mają do tego prawa.

      Podsumowując w otwartych sterownikach nic się nie zmieni… zmieni się tylko relatywnie czyli zamknięte sterowniki zostaną sprowadzone do poziomu otwartych sterowników (tragedia).

      Wydaje się, że cieszyłbyś się z tego, ale mnie jakoś nie cieszy cofanie Linuksa w rozwoju o lata wyrzucając profesjonalne zastosowania, firmy jak Valve na konkurencyjne systemy. Efektem wymogów Waylanda byłaby tylko alienacja Linuksa, a powstałe problemy przy przesiadce i efekty końcowe jedynie mogą zrobić z Linuksa zupełnie niszowy projekt tylko do serwerów, czego bardzo nie chcę.

    • Panie przestań pan siać herezje. poprosimy na #wayland jeżeli ogarniasz trochę angielskiego. Wyznawca ubuntu?

    • Nie mam przyjemności rozmawiać z nimi, aby udowodnili to co już pokazywali wielokrotnie. Że są niereformowalni i nie obchodzi ich istnienie dobrych sterowników – ba teraz nawet nic już się nie da zmienić na tym etapie to o czym gadać?
      Po prostu nie wyznawca, że wszystko co spłodzi redhat jest dobre. Doceniam ich pracę nad Linux Tools i innymi projektami w Eclipse (brak valgrinda w IDE byłby bólem w tyłku), ale inne projekty którymi RedHat się zajmuje jeśli tylko mają konkurencje to zazwyczaj nie są obiektywnie najlepszym rozwiązaniem… jednak z najlepszym marketingiem (a w środowisku OS sam marketing i zabranie zainteresowania jest dźwignią sukcesu).

    • "dobrych sterowników" – Cóż ja alternatywy nie mam – AMD "porzuciło" (legalcy) moją kartę (mimo że wyniki ma podobne do 7770) (nie zamierzam działać na starym X11) .
      "W wypadku profesjonalnego zastosowania […] pod zamkniętymi jak najbardziej. " – Owszem sterowniki AMD nie mają artefaktów w grach. Tylko co z tego jeżeli mają artefakty globalne (nie zależnie od odpalonej aplikacji).

      Problem polega na tym że ja wolę mieć średnie sterowniki otwarte niż nawet bardzo dobre zamknięte. Dlaczego?
      Bowiem nie chcę by zamknięte sterowniki, których rozwój może być kontrolowany jedynie przez producenta ( który może od tak przestać je rozwijać ) były podstawą funkcjonowania grafiki w moim PC. Może zwyczajnie zraziłem się do AMD i nie chcę mieć nic wspólnego z ich sterownikami oraz żadnymi innymi zamkniętymi. Może gdyby AMD zachowywało się jak Nvidia (wsparcie starych kart graficznych) to stałbym po drugiej stronie barykady dyskredytując Waylanda.

    • @ArchUser: Co do "wyniki podobne do 7770" to trochę poleciałeś, bo legacy to GPU starsze niż seria HD 2000, które miały kiepską wydajność i daleko do wydajności 7770. Ale tak AMD bardzo wcześnie uśmierca swoje produkty (chociaż ponad 5 lat wstecz wspiera (prawie wszystkie karty z 2007 są jeszcze w normalnych sterach) to nie jakoś strasznie mało). Jeśli chcesz liczyć na dłuższe wsparcie to lepsza jest Nvidia – xorg-server 1.13 wspierany jest na kartach 10 letnich (z 2003), a 1.12 na kartach z 2000 roku. Aż tyle jeśli ma GPU to i CPU pewnie podobnie więc i tak najnowsze wersje oprogramowania tam to nie jest najlepszy pomysł.

      Zapominasz, że nowe serwery wyświetlania są oparte o EGL i akceleracją przez OpenGL (coś jak w Blenderze gdzie całe UI 2D jest w OpenGL), więc nie interesują Cię właśnie artefakty w sterownikach 2d Xów, a artefakty w OpenGL, a tu otwarte sterowniki mają problemy.

      Ja wolę wykorzystać sprzęt który kupuję i za kilka lat wymienić, a nie nigdy nie wykorzystać części możliwości. Dla mnie GPU to bardzo istotna sprawa. Ofc dla Ciebie może być inaczej dlatego wolę jeśli jest wolność wyboru (w mir otwarte stery będą normalnie działać), a nie przymus.

      PS. Ja sterowników AMD nie lubię, ale ostatnio robią spore postępy (już naprawdę nieźle wspierają OpenGL – brakuje im trochę do Nvidii, ale już dają radę).

    • " bo legacy to GPU starsze niż seria HD"
      "(prawie wszystkie karty z 2007 są jeszcze w normalnych sterach) to nie jakoś strasznie mało)"
      miałem na myśli legalcy jako gorsze sterowniki a nie jako nazwę (formalnie. AMD Nazywa to "new driver support model." ). Widać to było przy wydaniu 13.1: nowe karty otrzymały X server 1.13 a karty starsze niż HD5xxx, w tym moja HD4890 zostały przy Xserver 1.12

    • Aaa tu nie wiedziałem, że tak postąpili w styczniu. No niezbyt ładnie zagrali. Tzn nowe stery i tak nie poprawiałyby wiele więc można by je wydzielić, ale wsparcie dla Xów powinni robić dalej dla tych kart. Nie wiem jaki był tego powód (może chcieli się pozbyć kart wybrakowanych pod względem OpenCL, bo prawdziwe wsparcie dla tego API jest od HD5k (w 4k jest trochę oszukane, przez brak przykładowo lokalnej pamięci jednostek)), ale jaki by on niebył AMD robi kolejny błąd marketingowy.

      OFC to nie zmienia nic w sytuacji – lepiej mieć wybór pomiędzy zamkniętymi i otwartymi niż tego wyboru nie mieć.

    • " Wiem że Nvidia ma lepsze niż noveau, lecz dla osób które mają radeona nie ma innego wyjścia jak otwarte sterowniki (zamknięte sterowniki powodują często dodatkowe "efekty" graficzne :) )"

      To bardzo ciekawe, bo u mnie jest zupełnie odwrotnie na Radeonie 6570. W Ubuntu 12.10 musiałem doinstalować aktualne nagłówki jądra systemu i użyć zamkniętych sterowników. W Fedorze 18 sprawa wygląda trochę bardziej skomplikowanie, jeżeli chodzi o instalację, więc nie chciało mi się przez to brnąć i wklejać do konsoli komend. Nie wiem jeszcze jak z nowym openSUSE, chociaż wolę dystrybucje "debianowe".

  7. A ty sobie możesz mieć nadzieje. nadzieja matką głupich jak to mówią. I nie mów o wsparciu zamkniętych twórców jakby to było coś, bo każdy prawdziwy Linuxowiec w środowisku wie, że TO NIE JEST POWÓD DO DUMY KIEDY ŁAMIE SIĘ INNE ZASADY!!! jak już Linux dostaje wsparcie od zamkniętych twórców to robi to z klasą. a Mir i Cannodupa tego nie ma! Rozumiesz? L.T to rozumie i pokazał środkowy palec. może będziemy mieć optimusa. cannonical lizaniem dupy nvidii nam nie pomaga

  8. Nazywanie Canonical drugim Apple jest obrazą dla Apple. Mark do pięt nie dorasta Jobsowi. Ubuntu zdechnie bo to gówno a nie Linux.

  9. ooooo, jeszcze tylko produkcja własnego sprzętu, i mamy długo oczekiwaną profesjonalną odpowiedź na M$, podoba misiom się generalne podejście Canonical, lecz mnie pozostaje tylko wiara w idealne działanie systemu, gdyż teraz ,wizja za bardzo wyprzedza możliwość; cóż, dziś jeszcze trzeba mieć dwa Systemy OS, lub dwa urządzenia.

    • stary następnym razem jak napiszesz "lub" "i" "albo" "bo" to pomyśl może gdzie stawiamy przecinek co? bo przecinek przed lub to kurwa nawet niektórych nieprogramistów razi?!

  10. What i don’t realize is actually how you are now not really much more well-liked than you might be right now. You are very intelligent. You realize therefore considerably on the subject of this matter, produced me in my view consider it from a lot of numerous angles. Its like women and men aren’t involved until it is one thing to accomplish with Lady gaga! Your individual stuffs outstanding. At all times take care of it up! Isaac http://www.lookuppage.com/users/colinbiggard

  11. I do believe all of the concepts you have offered to your post. They are really convincing and will certainly work. Still, the posts are very short for beginners. Could you please prolong them a bit from subsequent time? Thank you for the post. Daniel http://www.audioboo.fm/yizpsecm

  12. It’s the best time to make some plans for the longer term and it’s time to be happy. I have read this post and if I may I want to counsel you few interesting things or tips. Perhaps you can write subsequent articles relating to this article. I wish to learn even more things about it! Vaughn http://svpply.com/svjxjivmhs

  13. The subsequent time I read a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I imply, I do know it was my option to read, however I really thought youd have one thing interesting to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you may fix when you werent too busy on the lookout for attention. Wilbur http://projektyogrodowwroclawy.blog.fc2.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj