W 1995 roku wydano system Windows 95, który przez jednych został przyjęty z entuzjazmem, a inni wypominali jego wady. Rok później grupa programistów rozpoczęła projekt FreeWin95, który miał się stać klonem systemów operacyjnych z rodziny Windows 9x. Całość niestety pozostała jedynie w sferze dyskusji. W lutym 1998 roku postanowiono zmienić stare koncepcje i za cel klonu obrano systemy z rodziny Windows NT, a nazwę projekty zmieniono na ReactOS.

ReactOS został stworzony od zera i w zamierzeniu ma posiadać architekturę zgodną z Windows, zarówno na poziomie sprzętu jak i aplikacji. Aktualna wersja alfa to ReactOS 0.3.14 i nie jest ona zalecana do codzienne użytku.

Wymagania sprzętowe:

 • Procesor zgodny z IA-32 (zalecany i486 lub nowszy)
 • 32 MB RAM
 • Dysk twardy zgodny z ATA
 • Partycja rozruchowa FAT16/FAT32
 • Karta graficzna zgodna z VGA
 • Standardowa klawiatura na PS/2 lub USB
 • Mysz komputerowa podłączona poprzez złącze PS/2 lub RS-232

Przetestowaliśmy najnowszą wersję ReactOSa na dość leciwym sprzęcie:

 • Procesor Intel Core2Duo E6300
 • Płyta główna Asus P5VD2-MX
 • Pamięć RAM 2GB DDR2
 • Dysk twardy OCZ Onyx 3 SATA II 60GB
 • Karta graficzna nVidia GeForce 6600GT
 • Klawiatura USB i PS/2
 • Mysz USB i PS/2

Instalacja przebiegła bezproblemowo i po 5 minutach mieliśmy już pierwsze uruchomienie systemu. O ile działała nam klawiatura na USB i PS/2, o tyle myszka na USB nie chciała za nic ruszyć. Musieliśmy podłączyć tą na PS/2 i wtedy wszystko było ok. Warto tutaj zaznaczyć, iż system nie posiada pełnej obsługi standardu USB, przez co podłączenie pendriva także skończyło się niepowodzeniem.

Zdziwiło nas natomiast, że nie działa sieć. Podłączyliśmy inną kartę sieciową i to samo. Przeglądając dogłębniej dokumentację okazało się, iż stos TCP/IP jest w bardzo marnej jakości. Ale takie coś miały systemy BSD ponad 20 lat temu! Czemu twórcy nie mogą tego użyć, jak to zrobił sam Microsoft w systemie Windows.

Instalacja programów działa, ale tylko niektórych. Nam udało się zainstalować przeglądarkę Firefox, przeglądarkę zdjęć IrfanView i kilka innych aplikacji. System natomiast odmówił doinstalowania sterowników ze strony producenta podzespołów.

Podsumowując, w obecnej sytuacji ReactOS nie ma najmniejszych szans, aby zastąpić Windows, w nawet najprostszych czynnościach, związanych z obsługą systemu. Jeżeli nie działa tak podstawowy interfejs, jak USB, czy sieć internetowa, a takową obsługę ma system Linux, to zwykłemu użytkownikowi ReactOS raczej się nie przyda.

33 Komentarze

  • Ja dałem plusa, a odbieram niewolnym programom prawo do istnienia. Dlaczego więc dałem mu plusa? Bo nie ma sensu używać takiej protezy Windowsa, chociaż jest wolnym oprogramowaniem, w sytuacji istnienia w pełni funkcjonalnych wolnych systemów operacyjnych, i to klasy UNIX. Przykład ReactOS pokazuje, że najwidoczniej Windows jest tak absolutnie niewolny i zamknięty na wszelakich poziomach abstrakcji, że nawet nie za bardzo da się go sklonować, w przeciwieństwie do UNIX-a, który, jako niewolny (na początku w całości, pierwsze wersje UNIX-a zostały już uwolnione na licencji BSD), poddał się klonowaniu i w ten sposób powstał GNU, MINIX, Linux, Hurd. Lepiej wspierać GNU/Linux i systemy BSD, zamiast używać ReactOS. Używanie ReactOS zamiast wolnych UNIX-ów (szeroko pojętych) jest jak używanie rowerka dziecięcego Little Pink Pony z wstążkami przy kierownicy zamiast limuzyny, bo koniecznie chce się jeździć rowerem, ale na wszystkie rowery MTB i szosowe zostało nałożone ograniczenie, że nie wolno ich modyfikować (np. wymienić przerzutki).

 1. Jaką wersję sprawdzaliście?
  Ogólnie najlepiej sprawdzać na nocnych wydaniach bo oficjalna wersja jest zawsze przestarzała.
  Zresztą ReactOS jest wciąż ciekawostką, ale niestety rozwój idzie zabójczo wolno i wątpliwe aby kiedykolwiek przyspieszył…

  • Bo to raczej sztuka dla sztuki niż prawdziwy program. Programistom się nudzi i klecą coś bezużytecznego za cudze pieniądze. Tak wiem. Nikt nikogo nie zmusza do płacenia, szkoda tylko, że marnuje się to. Mogliby wykorzystać swoją wiedzę i siłę na coś pozyteczniejszego.

 2. Najlepiej narzekać… Jeśli to alfa, to raczej pewne, że nie będzie stabilna i dlatego moim zdaniem artykuł nietrafiony.

  Nikt nie nakłania do wsparcia finansowego – jest to wolna wola. Nie dziwię się, że rozwój idzie tak wolno – programiści zajmujący się tą "ciekawostką" robią to w czasie wolnym i za darmo.

  • To nie jest narzekanie a realne spojrzenie na sytuację. Widać, że z Ciebie fanatyk. Projekt miałby sens jakby szybciej się rozwijał. A tak? Jest tylko martwym trupem, który przez tyle lat nic nie osiągnął. Artykuł jak i tytuł trafiony.

  • A stabilna będzie za 10 lat? Może faktycznie będzie się kiedyś nadawać do odpalania starusieńkich programów z XP. Jednak moim zdaniem, szkoda ich wysiłku. Lepiej byłoby zrobić coś bardziej konstruktywnego. Problem w Open Source w tym, że zbyt często projekty próbują dostarczyć nam substytut czegoś z Windows, zamiast zrobić coś oryginalnego. A na końcu okazuje się, że tak jak w tym przypadku projekt nigdy nie osiąga poziomu nawet zbliżonego to oryginału.

  • Dlaczego szkoda ci ich wysiłku? Ja nie widzę w tym nic złego, ponieważ ReactOS jest ciekawostką dla zwykłych ludzi, a dla programistów daje możliwość nauczenia się czegoś konkretnego, żeby pójść dalej.

  • "żeby pójść dalej"
   Jak chcą pracować w Microsoft to OK, to im się może przydać. W innym przypadku lepiej pobawiliby się Minixem może coś ciekawego by z tego wyszło. ;) Albo mogliby popracować na Hurdem, albo nawet Singularity, było by więcej korzyści i dla nich i dla całego IT

  • Mieli kiedyś jakąś umowę z Wine o wymianie bibliotek. Potem mieli jeszcze większe plany, żeby odpalać również binarki linuksowe. Ale z artu wychodzi na to, że nawet Aros szybciej się rozwija.

  • Dokładnie. Co chcą osiągnąć? Chcą stworzyć konkurencję dla windowsa? Naśladując go? Wine na linuksie działa dużo lepiej. Z moich obserwacji 50% starszych programów/gier działa. A sam linuks jest rzeczywistą i darmową alternatywą dla produktu ms. Mało tego. Z punktu widzenia użytkowników linuksa taki system byłby szkodliwy. Odciągnąłby wielu ludzi od możliwości przejścia z windowsa na linuksa. Tak naprawdę taka słabo działająca, ale jednak działająca namiastka windowsa byłaby na rękę ms…

 3. Systemowi jest poświęcane wiele pracy i wysiłku, a autor zwyczajnie stwierdził, że to gówno. Jak pan redaktor zrobi coś wymagającego w swym życiu, to ja obiecuję, że go znajdę i bez patrzenia na efekt stwierdzę, że to się do podtarcia nadaje.

  • Twórca artykułu nie zdaje sobie sprawy ja trudno jest stworzyć coś z niczego bo kod systemu windows nie jest dostępny i nie jest udokumentowany dlatego programiści mają tak wiele problemów np z USB czy obsługą NTFS itp. poza tym jakiś czas temu Microsoft przyczepił co do kodu i musieli wszystko sprawdzić a troszkę tego jest. Po za tym co innego kiedy tworzy to np duża korporacja jak microsoft a tutaj jest grupka dobrych programistów działających non-profit mających pojęcie o tej trudnej materii jaką jest system windows. Na 23 grudnia przewidziane jest wydanie wersji 3.15 mające częściowe wsparcie dla USB i kontrolera Sata. Po szczegóły odsyłam na oficjalną stronę projektu: http://www.reactos.org/pl/index.html

  • Te usprawnienia rozwaliły mi czachę, dzięki updatowi system jest teraz świetny, „niemal” taki jak XP, który zmarł 10 lat temu. Dla mnie gra warta świeczki, a już niedługo bo za jakieś 10 lat będzie klon XP i wszyscy posiadacze Windows 10 będą mogli podziwiać technologię NT dzięki ReactOS.

   łał x_x

  • Cóz, widac wiekszsoci jest obce pojecie "hacking" czy aby nie przywolywac zlych medialnych skojarzen -> dazenie do wiedzy i samodoskonalenia sie. Robia to bo lubia, czuja taka potrzebe i wychodza znacznie lepiej devel tego projektu niz gimnazjalni narzekacze :)

 4. Trzeba być kompletnym igonrantem i nie mieć zbyt wiele pojęcia o pisaniu oprogramowania a już systemu operacyjngo to na pewno, żeby napisać taki artykuł o wczesnej wersji alpha gdy wiadomo, że zjechane w artykule braki są właśnie implementowane. Takie rzeczy powstają latami nawet w większych firmach a co dopiero w opensource. Otórz w dwa lata po napisaniu tego artykułu, czyli całkiem niedawno biorąc pod uwagę ilość wykonanej pracy i postęp ReactOs wydaje wersję 0.3.17, która jest ostatnią 0.3.x i zaczyna oferować wsparcie dla prawdziwego sprzętu, projekt niebawem przejdzie do fazy beta i w ciągu najbliższych lat będzie gotów do codziennego użytku. Czy to długo? – nie sądzę, po osiągnięciu wieku dojrzałego spodziewam się rozrostu community i potężnego wsparcia da tego systemu. Przez ostatnie dwa lata projekt zamiast podupaść nabrał rozpędu i sprawy toczą się coraz szybciej. Nie wiem jak wy ale ja wolałbym być wolny od microsoftu, który nieraz już popsuł swój produkt. Każde uwolnienie technologii jest dla nas jako użytkowników dobrem samym w sobie, więc malkontentom i innym osobliwościom życzę pomyśleć, zanim się coś napisze.

  • Tu nawet nie chodzi o wolność od M$ czy darmowym OS.
   Tu chodzi o to, że ReactOS w zamierzeniu ma być wolny od błędów (Win ma ich całą masę), wolny od dziwnych pozostałości (nawet w WIN10 znajdą się fragmenty kodu z W95) a co najważniejsze zoptymalizowany pod względem szybkości i wielkości.
   Narzekarze patrzą na projekt głównie pod kątem ceny a ta tutaj jest moim zdaniem najmniej istotna, jeśli byśmy otrzymali system, który faktycznie byłby tylko systemem, przezroczystym, działającym w tle i pozwalającym na uruchamianie właściwych programów.
   Niestety nawet mimo iż ReactOS przyspieszył to jednak wciąż celuje w poziom Windowsa NT i 2000 a więc nawet ukończony nie będzie do codziennego użytku dla typowego usera. Bo nie spodziewam się możliwości uruchamiania na nim nowych programów.

Odpowiedz