Dobre bo otwarte: VLC media player

Dobre bo otwarte: VLC media player

przez -
0 8509
vlc

Istnieje bardzo wiele różnych odtwarzaczy audio i video, lekkie, ciężkie, darmowe, płatne, proste, zaawansowane itd. Nie jesteśmy w stanie poznać i policzyć ich wszystkich. W tym artykule przyjrzymy się jednemu z nich. Będzie to VLC Media Player, który jest wolnym i otwartym, wieloplatformowym odtwarzacze audio i video wyposażonym w bardzo wiele funkcji.

Omówienie wybranych opcji programu

W menu plik program dostarcza wielu opcji otwierania. Możemy otworzyć plik, wiele plików, folder, listę odtwarzania, urządzenie przechwytywania oraz protokół sieci (plik pls dostępny pod linkiem).
W menu odtwarzanie poza standardową nawigacją po pliku jest jedna ciekawa opcja, mianowicie nagrywanie wszystkiego, co w danej chwili odtwarzane jest w VLC.
Menu dźwięk pozwala na wybranie domyślnego urządzenia dźwiękowego, co pozwala na odizolowanie dźwięku z VLC od innych dźwięków, sterowanie głośnością, ścieżkami oraz trybem stereo.
Jednak najważniejszą rolę według mnie odgrywa menu narzędzia. Tu możemy np. dostosować interfejs, aby nie z wspomnianego wcześniej menu, a z paska narzędzi dostać się do najczęściej używanych funkcji. Jednak to tylko mały wycinek tego co potrafi ten odtwarzacz. Aby wyświetlić informacje o pliku należy otworzyć tę opcję, możemy także przełączyć się do zakładki, w której omówione są szczegóły kodeku oraz metadane.

Preferencje

Preferencje to zbiór licznych ustawień, które ułatwiają nam personalizację odtwarzacza. Aby skorzystać ze wszystkich ustawień należy przełączyć opcję pokazywania na pełne. Ujrzymy wtedy drzewo z kategoriami ustawień. Nie wdawając się w szczegóły, można ustawić zachowanie dla odtwarzania wielu plików i list odtwarzania, określić filtry dla odtwarzanego dźwięku. Ta opcja jest niezwykle ciekawa, gdyż bez żadnego skomplikowanego edytora można zmodyfikować dźwięk. Zapisać co prawda nie można, ale wspomnieliśmy wyżej o nagrywaniu. Można wymieniać wiele innych ustawień i je objaśniać, ale najlepiej samemu to przetestować.

Wtyczki i rozszerzenia

Jeśli jednak opcje wyglądu lub ilość funkcji jest niewystarczająca, możemy wzbogacić VLC o wtyczki. Można to zrobić na dwa sposoby. Pobrać ze strony producenta interesującą wtyczkę i cały katalog z nią wkleić do podanego folderu, lub posłużyć się funkcją wtyczki i rozszerzenia dostępną w menu narzędzia. Tam wybieramy kategorię wtyczek, i otrzymujemy listę. Na niej są wtyczki, o których można uzyskać informację oraz zainstalować używając odpowiednich przycisków. Można np. zainstalować nową skórkę, aby interfejs programu wyglądał inaczej, lub dołączyć zbiór list odtwarzania, aby nie musieć kopiować linku, ulepszenia działania i inne przydatne funkcje.

Podsumowanie

Może VLC nie ma globalnych skrótów, jak niektóre płatne rozwiązania, ale za to stworzony jest przez ludzi dla ludzi, bez ograniczeń. Biorąc to pod uwagę myślę że ten program zasługuje na wielką pochwałę.

Brak komentarzy

Odpowiedz