Dobre sterowniki dzięki tanim komputerom z Linuksem?

Dobre sterowniki dzięki tanim komputerom z Linuksem?

przez -
0 363
Open Source

Dzięki tanim komputerom (zwłaszcza laptopom) z preinstalowanym Linuksem na pokładzie, możemy w niedługim czasie doczekać się dobrych, a może nawet i otwartych, sterowników do znacznie większej ilości sprzętu pod Linuksa. W ciągu najbliższych dwóch lat wielu producentów sprzętu powinno coraz częściej zauważać również i Linuksa i wypuszczać firmowe sterowniki do swojego sprzętu również i pod ten system operacyjny, a nie tylko pod Windows i MacOS. Jest to zdanie jednego z szefów Intela, Dirka Hohndela, zajmującego się Open Source w tej firmie, powiedział to na konferencji LinuxConf.au w Melbourne.

Sprzedaż komputerów takich jak ASUS Eee PC i podobnych z zainstalowanym Linuksem spowoduje, że coraz więcej ludzi zacznie używać tego systemu, a także że coraz więcej firm wypuści tani komputer z Linuksem. To wszystko powinno spowodować, że na firmowych płytkach dołączanych do sprzętu zaczną być umieszczane sterowniki dla Linuksa. Bo najlepszym sposobem na to, aby przekonać jakąś firmę do wspierania w ten sposób open source jest ignorowanie jej produktów przez użytkowników oraz producentów tego typu komputerów.

Czy dojdzie do tego, że sterowniki do 99% sprzętu będą dostępne na firmowych płytkach, a żmudne poszukiwania sterowników w sieci, ściąganie, instalowanie i konfigurowanie odejdą w niebyt? Prognozy na rok 2008 dla samego Eee PC przewidują 3,5 mln sprzedanych urządzeń, a tego typu sprzętu pojawia się coraz więcej, więc te oczekiwania mogą stać się prawdziwe.