Ogłoszono wydanie Docker 1.5. Jest to narzędzie, które pakuje aplikację i jej zależności w specjalny wirtualny kontener, dzięki czemu można ją uruchomić na dowolnym linuksowym serwerze. Dodano wsparcie dla IPv6, które włącza się przy pomocy flagi –ipv6
. Pojawiły się kontenery tylko do odczytu, które tworzy się przy użyciu flagi --read-only
. Zaimplementowano API do statystyk oraz odpowiednią komendę, które razem pozwolą na strumieniowanie zużycia zasobów w danym momencie.
Dodano specyfikację Docker Image Specification v1.0.0, która pozwala na modyfikowanie podstawowych parametrów tworzenia i uruchamiania obrazów Dockera.
Pojawiła się możliwość ręcznego dopasowania pliku, który będzie używany podczas budowania obrazu, aniżeli domyślnego Dockerfile. Polecenie docker build -f
pozwala na zdefiniowane kilku plików Dockerfile w jednym projekcie i sprecyzowanie, który z nich ma być używany podczas budowania.
Jak już się o czymś pisze to warto doczytać by nie walić baboli w stylu „można ją uruchomić na dowolnym linuksowym serwerze”. Rzut oka na stronę projektu wystarczy by się dowiedzieć, że wspierane systemy/środowiska to między innymi Mac OS X, Ubuntu, Google Cloud Platform, Amazon EC2 czy Microsoft Windows. Nie jest to też „narzędzie, które pakuje aplikację” tylko mechanizm izolacji procesów, tak by każdy kontener tworzył własne, odrębne środowisko działania aplikacji.
Od kiedy Docker może być instalowany na M$ i MacOS ? Jeżeli wsparciem nazywasz uruchomienie na VM hoście (Linux) to może ty nie doczytałeś dokumentacji.