Doom 3 – otwarcie źródeł w toku

Doom 3 – otwarcie źródeł w toku

przez -
1 1097
Doom 3

Kilkanaście dni temu John Carmack poinformował na portalu społecznościowym o pracach nad otwarciem silnika gry id Tech 4 i całego kodu gry Doom 3. Kilka lat wcześniej to samo zostało zrobione podczas uwolnienia silnika id Tech 3, który był podstawą do gry Quake 3 Arena. Od tamtej pory powstało sporo gier, które bazowały na owym kodzie.

Kilka dni temu jednak pojawił się drobny problem. Otóż w 2004 roku bardzo popularna była implementacja szablonu buforowanej wielkości cieni (stencil buffer implementation of shadow volumes). Technika ta została zgłoszona do patentu w 1999 roku, natomiast w 2002 roku USPTO dało pozwolenie. John Carmack stworzył szybko podobny algorytm, na to co jest objęte patentem w 2002 roku podczas prac nad Doom 3. Aktualnie patent jest własnością Creative Labs.

I właśnie 10 lat później prawnicy domagają się swoich praw do niego. Dlatego John Carmack postanowił szybko napisać zastępczy kod, który wymaga czterech nowych i dwóch zmienionych linijek. Jak stwierdził po tym incydencie na twitterze: to pokazuje idiotyczność patentów – praca wymagająca 4 linijek dodania kodu oraz zmiany dwóch z nich.

Wielu programistów ma tylko nadzieję, że ta drobna zmiana w kodzie, nie zaszkodzi wydajności silnika. Oraz że wszystko zostanie wkrótce szybko wydane.

1 komentarz

Odpowiedz