Duże firmy planują migrację do prywatnych chmur, opartych na platformie OpenStack

Duże firmy planują migrację do prywatnych chmur, opartych na platformie OpenStack

przez -
1 1439
chmura obliczeniowa, chmura danych

Firma SUSE przygotowała raport, dotyczący planów migracji dużych firm na prywatne chmury. Niezależne badanie przeprowadziła agencja Dynamic Markets, która przepytała 813 informatyków na kierowniczych stanowiskach w dużych firmach. Badanie zrealizowano w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech i krajach skandynawskich, w każdym z regionów przeprowadzając co najmniej 110 wywiadów. Ponad 80% badanych osób planuje lub już dokonuje migracji na prywatne chmury oparte na platformie OpenStack. Sporo respondentów obawia się jednocześnie problemów z instalacją, uzależnieniem od jednego dostawcy oraz brakiem specjalistów znających się na technologi OpenStack.

Oto najważniejsze wnioski, ujęte w raporcie:

  • Powszechna akceptacja: 90 procent dużych przedsiębiorstw twierdzi, że już korzysta z co najmniej jednej prywatnej chmury.
  • Zaufanie: 96 procent respondentów deklaruje, że wykorzystałoby rozwiązania chmurowe do obsługi newralgicznych procesów biznesowych.
  • Wzrost znaczenia rozwiązań open source: 96 procent respondentów uważa, że wdrażanie prywatnych chmur opartych na rozwiązaniach open source jest biznesowo uzasadnione. Najczęstsze powody dla wdrażania prywatnych chmur to niższe koszty i ograniczenia budżetowe (67 procent) oraz zwiększenie elastyczności/nowatorstwa (77 procent) – i są to właśnie zalety rozwiązań open source.

Jednakże, choć przedsiębiorstwa coraz chętniej zwracają się ku inwestowaniu w prywatne chmury oparte na OpenStack, obawiają się też związanych z tym wyzwań i komplikacji, takich jak:

  • Znaczna trudność wdrożenia: Połowa firm, które próbowały wdrożyć chmury oparte na OpenStack deklaruje, że próba zakończyła się porażką, zaś 65 procent przedsiębiorstw informuje o trudnościach podczas wdrożenia. Jednocześnie niemal połowa (44 procent) firm zamierza samodzielnie instalować oprogramowanie OpenStack, co potencjalnie utrudnia wdrożenie.
  • Uzależnienie od jednego dostawcy: 92 procent respondentów obawia się uzależnienia od jednego dostawcy przy wyborze rozwiązania infrastruktury prywatnych chmur.
  • Brak umiejętności: 86 procent respondentów twierdzi, że przed wdrażaniem prywatnych chmur powstrzymuje je brak doświadczonych pracowników na rynku. Takie same obawy ma 78 procent firm, które planują wdrożenie.

Podobne artykuły

Mozilla Firefox 23

przez -
0 149
PHP

przez -
0 152