Duże firmy planują migrację do prywatnych chmur, opartych na platformie OpenStack

Duże firmy planują migrację do prywatnych chmur, opartych na platformie OpenStack

przez -
1 1879
chmura obliczeniowa, chmura danych

Firma SUSE przygotowała raport, dotyczący planów migracji dużych firm na prywatne chmury. Niezależne badanie przeprowadziła agencja Dynamic Markets, która przepytała 813 informatyków na kierowniczych stanowiskach w dużych firmach. Badanie zrealizowano w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech i krajach skandynawskich, w każdym z regionów przeprowadzając co najmniej 110 wywiadów. Ponad 80% badanych osób planuje lub już dokonuje migracji na prywatne chmury oparte na platformie OpenStack. Sporo respondentów obawia się jednocześnie problemów z instalacją, uzależnieniem od jednego dostawcy oraz brakiem specjalistów znających się na technologi OpenStack.

Oto najważniejsze wnioski, ujęte w raporcie:

  • Powszechna akceptacja: 90 procent dużych przedsiębiorstw twierdzi, że już korzysta z co najmniej jednej prywatnej chmury.
  • Zaufanie: 96 procent respondentów deklaruje, że wykorzystałoby rozwiązania chmurowe do obsługi newralgicznych procesów biznesowych.
  • Wzrost znaczenia rozwiązań open source: 96 procent respondentów uważa, że wdrażanie prywatnych chmur opartych na rozwiązaniach open source jest biznesowo uzasadnione. Najczęstsze powody dla wdrażania prywatnych chmur to niższe koszty i ograniczenia budżetowe (67 procent) oraz zwiększenie elastyczności/nowatorstwa (77 procent) – i są to właśnie zalety rozwiązań open source.

Jednakże, choć przedsiębiorstwa coraz chętniej zwracają się ku inwestowaniu w prywatne chmury oparte na OpenStack, obawiają się też związanych z tym wyzwań i komplikacji, takich jak:

  • Znaczna trudność wdrożenia: Połowa firm, które próbowały wdrożyć chmury oparte na OpenStack deklaruje, że próba zakończyła się porażką, zaś 65 procent przedsiębiorstw informuje o trudnościach podczas wdrożenia. Jednocześnie niemal połowa (44 procent) firm zamierza samodzielnie instalować oprogramowanie OpenStack, co potencjalnie utrudnia wdrożenie.
  • Uzależnienie od jednego dostawcy: 92 procent respondentów obawia się uzależnienia od jednego dostawcy przy wyborze rozwiązania infrastruktury prywatnych chmur.
  • Brak umiejętności: 86 procent respondentów twierdzi, że przed wdrażaniem prywatnych chmur powstrzymuje je brak doświadczonych pracowników na rynku. Takie same obawy ma 78 procent firm, które planują wdrożenie.

1 komentarz

  1. Dobrze wiedzieć, bo akurat w tym kierunku chcę w przyszłości pójść. Oczywiście jeżeli to prawda, bo z tymi waszymi artykułami i źródłami to jest różnie. Raz bajki piszecie a raz… no właśnie ;)

Odpowiedz