Raspberry Pi jest wykorzystywane do sporej ilości rozwiązań od prostego serwera plików, odtwarzacza multimediów po sterowanie robotami i urządzeniami. Używając jednego z systemów z odtwarzaczem XBMC: OpenELEC, Xbian czy RaspBMC mamy możliwość oglądania również telewizji. Możliwe jest uruchomienia w nich aplikacji serwerowej do streamowania telewizji o nazwie TvHeadend, która oprócz obsługi sporej ilości odbiorników telewizyjnych potrafi także strumieniować telewizje IPTV czy obraz z kamer.

XBMC posiada wbudowane klienty m.in. dla TvHeadend, które przemieniają nasz odtwarzacz w tuner telewizyjny z EPG i możliwością nagrywania PVR. W tym artykule przedstawię dwie koncepcje takiego tunera TV. Pierwsza z nich to wykorzystanie Raspberry Pi oraz jednego z dostępnych systemów OpenELEC, jako odtwarzacza multimedialnego z telewizją. Zaś drugą opcją jest stworzenie samego serwera strumieniowania na podstawie Raspbiana + Tvheadend na większą ilość urządzeń np. na laptopy, komputery czy tablety i smartfony z Androidem.

I – Odtwarzacz multimedialny z obsługa TV

Xbian, OpenELEC i RaspBMC

Aby uruchomić telewizję na jednym z systemów, oprócz oczywiście podłączonego tunera będziemy musieli uruchomić usługę TVheadend oraz włączyć wtyczkę Tvheadend. Co do kompatybilności tunerów DVB-T, konfiguracji i uruchomienia ich na Linuksie możemy znaleźć informacje na stronie linuxtv.org, Do naszych testów użyte zostały tunery z chipem AF9051 oraz ITE9135. Zazwyczaj większość popularnych tunerów jest już obsługiwana od razu w tych systemach. W przypadku braku obsługi wystarczy w większości wgranie pliku z firmwearem do katalogu /lib/firmware i załadować taki moduł za pomocą komendy modprobe. Sporą bazę firmware-ów można znaleźć w repozytorium OpenElec na GitHub-ie.

Usługę (serwer) tvheadend włączamy, wchodząc odpowiednio w XBMC:
System > Ustawienia > Wtyczki > Usługi > TvHeadend

Następnie włączamy plugin, wchodząc odpowiednio do System > Ustawienia > Wtyczki > klient PVR > Tvheadend, a następnie uruchamiając bez zmiany konfiguracji.

Po odpaleniu, zarówno usługi jak i wtyczki pozostaje nam tylko uruchomienie obsługi telewizji przez XBMC, wchodząc odpowiednio System > Ustawienia > Telewizja > Ogólne i zaznaczając Włączone.

II- Raspbian jako serwer strumieniowania TV

Instalacja Tvheadend na Raspbmc

W pierwszej kolejności należy dodać repozytorium tvheadend Pi w konsoli:

sudo nano /etc/apt/sources.list

a następnie nowy wpis na końcu:

deb http://apt.tvheadend.org/stable wheezy main

Teraz musimy zapisać (ctrl+x), zaktualizować i zainstalować tvheadend:

sudo apt-get update
sudo apt-get install tvheadend

Zostaniemy poproszeni o nazwę użytkownika i hasło, które wpisujemy.

Podłączamy tunery i instalujemy je wg opisów na stronie linuxtv.org, w zależności od tunera. Pamiętajmy, że należy posiadać aktywny Hub USB, z własnym zasilaniem, gdyż tunery mają sporo większe zapotrzebowanie na prąd, niż porty w Raspberry Pi są w stanie dostarczyć.

Dodatkowo instalujemy aplikację dvb-apps oraz firmware:

sudo apt-get install dvb-apps firmware-linux-nonfree

Tvheadend szybka konfiguracja.

Konfiguracja Tvheadend odbywa się za pomocą webowego panelu dostępnego pod adresem ip-urządzenia:9981. W panelu można dodać mux-y oraz zmapować (zapisać) kanały oraz kilka innych rzeczy.

Oglądanie telewizji na urządzeniach

Do oglądania telewizji streamowanej z naszego Raspbiana możemy użyć przeglądarki www, XBMC lub TVHGuide dla Androida.

Komputery

Przeglądarka z wtyczką VLC – Można z poziomu panelu TVHeadend oglądać telewizję. Wchodząc do listy kanałów klikamy na play po którym otworzy nam się okienko z kanałem i możliwością wybrania innego kanału. Rozwiązanie to jest zależne od wersji VLC i zainstalowanej wtyczki VLC dla przeglądarki.

XBMC – Można użyć również XBMC włączając plugin TVheadend oraz włączając usługę Telewizji w XBMC. Plugin należy skonfigurować wpisując w nim adres naszej maliny z serwerem TVheadend oraz danymi logowania, jeśli korzystamy z uwierzytelniania.

Android

XBMC – możemy również użyć tej aplikacji w androidzie konfigurując podobnie jak w wersji na komputery.
TVHGuide – to aplikacja do zarządzania serwerem TVHeadend, która wyświetla nam listę EPG kanałów oraz umożliwia m.in nagrywanie kanałów oraz oglądani ich za pomocą wbudowanego systemowego playera lub dodatkowego np. VLC lub MXPlayer.