Dzień Wolności Oprogramowania – już jutro

Dzień Wolności Oprogramowania – już jutro

przez -
0 967
Software Freedom Day

10 września, czyli już jutro, będziemy po raz drugi obchodzić Dzień Wolności Oprogramowania – Software Freedom Day. Na całym świecie odbędzie się wiele wydarzeń związanych z promowaniem idei otwartych standardów oprogramowania w krajach rozwijających się.

Inicjatorzy całego przedsięwzięcia wskazują, iż jego myślą przewodnią jest właśnie promocja Open Source w biedniejszych krajach. Każdy zainteresowany wzięciem udziału w obchodach Dnia Wolnego Oprogramowania mógł za pośrednictwem strony projektu zarejestrować swój oficjalny team i otrzymać od organizatorów pakiet materiałów promocyjnych. W minionym roku tak zarejestrowanych zespołów na całym świecie było 45, w tym roku ich liczba wzrosła do 200.

Mimo to, organizatorzy narzekają na niewielkie zaangażowanie w projekcie przedstawicieli państw zachodnich. Henrik Nilsen Omma, jeden z pomysłodawców Dnia, przewiduje, że większość związanych z nim obchodów będzie mieć miejsce w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej. Wyjątkiem od tej reguły jest jedynie Australia, skąd pochodzi ok. 15 zarejestrowanych zespołów.

Każda z zarejestrowanych grup przygotuje wydarzenie związane z obchodami Dnia – może to być m.in. rozdawanie płyt CD z oprogramowaniem Open Source, prezentacje i konferencje. Program obchodów może być jednak bardziej zróżnicowany – np. w Tajlandii odbędzie się konkurs, w którym trzeba będzie namalować podobiznę pingwina Tuksa – symbolu systemu Linux. Więcej informacji: Software Freedom Day – softwarefreedomday.

Źródło: komputery.wp.pl.

Brak komentarzy

Odpowiedz