ECMA zatwierdziła MS Office"Open" XML jako standard. To ciekawe.

ECMA zatwierdziła MS Office"Open" XML jako standard. To ciekawe.

przez -
1 345
Dokumenty, pliki

Paręnaście godzin temu świat obiegła wieść, iż ECMA zaakceptowała propozycję zrobienia z Office”Open” XML “standard” wymiany dokumentów. Odbyło się głosowanie, które zatwierdziło propozycję Microsoftu. Wynik: 20 do 1. Jedynym głosem sprzeciwu był głos Boba Sutora z IBM. Muszę przyznać, że wynik mnie negatywnie zaskoczył. Nie przypuszczałem nawet, że Novell i Apple poprą propozycję Microsoftu. Pewnie obaj należą do Układu ;) ;P

Oprócz tej fatalnej wiadomości, jako wkurzający dodatek redaktorzy dopisywali:

Decyzja ECMA International to ważny, ale jednak tylko pierwszy krok do ostatecznej akceptacji standardu. Dopiero teraz bowiem specyfikacja formatu zostanie przekazana do zatwierdzenia przez ISO, której standardy są uznawane za obowiązujące przez większość rządów i organizacji rządowych na świecie. Zatwierdzenie przez ECMA było tylko warunkiem wstępnym dla rozpoczęcia procesu standaryzacyjnego przez ISO. [src]

Czy komuś nie wydaje się dziwne, że amerykańska firma składa papiery w Europejskim Stowarzyszeniu a dopiero później ubiega się o uznanie w Międzynarodowej Organizacji Normalizującej?. Ciekawe, kiedy będą składać papiery w “Azjatyckiej/Afrykańskiej/Południowo Amerykańskiej/Australijskiej Organizacji Normalizującej AXZ” ;) A może to był strach przed szansą odrzucenia propozycji u standaryzowania formatu, i Microsoft szuka popleczników? Jakiś spory kawałek czasu temu rozmawiałem z liderem polskiego projektu OpenOffice.org o standardach wymiany dokumentów. Stwierdził on, iż ISO nie zatwierdzi O”O” XML, bo to by złamało zasadę spójności i doprowadziło do istnienia dwóch standardów. Miejmy więc nadzieję, że ISO nie popełni takiej samej głupoty jak Ecma i odrzuci propozycję Microsoftu.

OpenOffice.org 1.0 wydany w maju 2002 roku stosował już otwarty format zapisu oparty na XMLu*. W roku 2004 grupa doradcza Komisji Europejskiej (IDA) zaproponowała wprowadzenie formatu XML używanego przez OpenOffice.org jako standardowego formatu używanego w administracji publicznej UE.** Wymogiem było uznanie formatu za standard przez OASIS. W maju 2005 r. specyfikacja OpenDocument została formalnie zatwierdzona jako standard OASIS. 3 maja 2006 r. OpenDocument stał się standardem ISO (ISO/IEC 26300).

Nowy format zapisu w OO.org rozwijał się 4 lata, zanim został międzynarodowym standardem. Rok był maglowany przez KE/OASIS i rok przez ISO, co daje 2 lata prób standaryzowania przez rozmaite organizacje.

W listopadzie 2005 Microsoft ogłosił zapowiedź przekazania specyfikacji swojego formatu do Ecma. W grudniu 2006 dowiedzieliśmy się, iż propozycja zrobienia z O”O”XML standard, została przeforsowana. Microsoft natychmiast zwrócił się do ISO z prośbą o uruchomienie tzw. szybkiej ścieżki legislacyjnej, która umożliwiłaby zatwierdzenie standardu nawet w ciągu około pół roku. Tego typu procedura przewiduje, że ISO zwraca się do państwowych organizacji zajmujących się standardami o dostarczenie opinii lub sprzeciwów w stosunku do standardu. Jeśli żaden sprzeciw nie zostanie przekazany w ciągu 30 dni, to ISO Subcommittee 34 rozpoczyna analizę wszystkich nadesłanych opinii i komentarzy, co z reguły zajmuje co najmniej 5-6 miesięcy, a następnie dostarcza jej wyniki do ISO Joint Technical Committee 1, gdzie przeprowadzane jest ostateczne głosowanie czy standard może być uznany przez tą międzynarodową organizację.***

Mało prawdopodobne jest, aby różne państwa i organizacje nie zgłosiły swojego sprzeciwu skoro już teraz wybierają OpenDocument. Ale co by było, gdyby?… W najczarniejszym scenariuszu dla ruchu open source, Microsoft uzyskuje papier a jego format staje się standardem w pół roku (półtora roku od akceptacji przez Ecma, podczas gdy ODF przechodził wszystko próby 2 lata) co łamie zasadę spójność: nie może być 2 standardów. Dodatkowo Microsoft zaoszczędziłby pół roku. Jak wygląda najczarniejszy scenariusz dla Microsoftu? ISO traktuje wszystkich na równi, odrzuca prośbę o uruchomienie szybkiej ścieżki legislacyjnej. Format Microsoftu jest badany przez rok jak to było z ODF (co daje czas konkurencji na implementacje standardu i szerzenie wolnej konkurencji). Dopiero po dwuletnim oczekiwaniu, dochodzi do głosowania, którego wynik prawdopodobnie nie będzie przychylny.

Oczywiście kombinacji jest całe mnóstwo :) Microsoft jak desperat rzucił do standaryzacji, gdyż poczuł się zagrożony, gdy 25 krajów Europy postanowiło subtelnie powiedzieć “Bye, bye. Wybieramy formaty/produkty konkurencji”. W tym całym pośpiechu, niestety wszyscy zapomnieli o bardzo istotnym szczególe, eliminującym jak na razie Microsoft z gry. Wspomniałem o tym wcześniej… Czy Office”Open”XML został standardem uznanym przez OASIS, czego domagała się Komisja Europejska w przypadku ODF? ;) Nie? W takim razie nawet zaaprobowanie O”O”XML przez ECMAa nie pomoże Microsoftowi w podbijaniu Europy :)

To czym zwykle zaskakuje Microsoft to rozmach, z jakim komplikują ludziom życie. Gdy dowiedziałem się, że Microsoft w październiku 2005 przygotował specyfikację dla ECMA pomyślałem: “Łał, 6 tys stron! Czy komuś będzie chciało się to czytać? Czy ktoś to kiedykolwiek użyje do czegoś konkretnego?”. Dziś utwierdziłem się w przekonaniu, że moje domysły znowu się sprawdziły

Warto jednocześnie zauważyć, że specyfikacja Open XML jest jednym z najobszerniejszych dokumentów, które muszą analizować organizacje zajmujące się standardami – liczy on kilkanaście tysięcy stron! Nie jest to oczywiście dobra wiadomość dla programistów, którzy chcieliby wykorzystać ten format w swoich aplikacjach.

Więcej o problemach ze stworzeniem implementacji Open XML w innych aplikacjach, a wręcz niemożliwością tego ze względu właśnie na obszerność standardu (5 programistów potrzebowało roku czasu, aby wykonać jedną czwartą pracy nad implementacją do Mac Office):
http://blogs.adobe.com/shebanation/2006/12/open_xml_one-way.html

http://blogs.msdn.com/rick_schaut/archive/2006/12/07/open-xml-converters-for-mac-office.aspx [src]

Tym optymistycznym akcentem kończę i życzę Microsoftowi jedynie klęski w sprawie standaryzacji. Niech rozwijają dalej swój format, ale niech go nie promują jako wolny i otwarty standard bo to kłamstwo!

Źródła:
* http://blogs.sun.com/dancer/entry/how_many_years_is_microsoft
** http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=1616
*** http://linux.pl/?id=news&show=3555&kom=1