Świat Open Source kryje w sobie znaczącą ilość oprogramowania, o którym słyszał tylko mały odsetek użytkowników, lecz nie ustępującego niczym swoim znanym i popularnym odpowiednikom. Dzisiaj chciałbym krótko przedstawić dwa lekkie środowiska graficzne – EDE 2 oraz Etoile 0.4.2. Oba projekty zasługują na bliższe przyjrzenie się, szczególnie że są cały czas aktywnie rozwijane. Nie będę się rozpisywał o każdym z nich, jedynie zwrócę uwagę że istnieją. A jak ktoś będzie chciał to sam przetestuje i oceni, ponieważ żadna recenzja ani zrzut ekranu nie odzwierciedli tego jak w danym środowisku graficznym się pracuje.

EDE 2

EDE 2

EDE jest lekkim środowiskiem graficznym na licencji GPL 2.0  zbudowanym aby zużywać jak najmniej zasobów komputera oraz mieć przyjemny i jednolity wygląd. EDE zostało napisane w C++ co czyni go środowiskiem bardzo szybkim a za całe GUI odpowiada zestaw narzędzi FLTK. Twórcy EDE za filozofie wzięli sobie, aby nie dostarczać użytkownikowi środowiska „wszystko mającego” a jedynie samo czyste środowisko graficzne. Ponieważ uznali że nie ma najmniejszego sensu tworzyć np. kolejnej przeglądarki internetowej skoro Firefox lub Chromium bardzo dobrze współpracują z EDE. Samo środowisko wyglądem przypomina trochę Win9x co ucieszy ludzi lubiących bardziej surowe biurko.

Strona Domowa: equinox-project.org

Étoilé 0.4.2

Étoilé 0.4.2

Étoilé w zamiarze ma być innowacyjnym środowiskiem graficznym opartym na GNUstep. Zbudowane jest od podstaw i ma być środowiskiem opartym o lekkich modułach w celu umożliwienia użytkownikowi jak najwydajniejszej pracy na nim. Samo środowisko nie opiera się na ideach które mają twórcy innych biurek. Najważniejszą różnicą jest nie używanie folderów tylko metafor projektów, także innowacyjne podejście do tworzenia plików. Edytory nie mają opcji „zapisz” lecz są zapisywane automatycznie. Także aby móc korzystać z plików utworzonych w Étoilé trzeba skorzystać z opcji exportu pliku do formatu odczytywalnego w innych środowiskach graficznych. Wszystko to składa się na nowe/inne podejście do biurka.

Strona Domowa: etoileos.com

Poprzedni artykułFedora 15 blisko końca wsparcia
Następny artykułWywiad z OpenStreetMap Polska

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj