W pewnym wieku korzystanie z komputera może stać się wielką trudnością. Pojawiają się coraz bardziej skomplikowane technologie, nowe standardy i inne udogodnienia, które w tym wypadku powodują zamęt w głowie osób nieobytych z komputerami, a zwłaszcza Internetem. Z pomocą przychodzi aplikacja Eldy, która dostępna jest jako freeware dla Linuksa oraz Windowsa.

Dzięki temu, że program został napisany w Javie, dostępny jest na praktycznie każdą platformę systemową.

Na początek aplikacja wita nas przyjaźnie, pozwalając krok po kroku założyć własny profil. Jak można zauważyć, jest dostępny język polski, co na pewno zadowoli wiele osób.

Kiedy skończymy proces zakładania konta, zobaczymy prosty interfejs z 6 ikonami:
Eldy 2.3

Twórcy programu tworzyli go z myślą o osobach po 55 roku życia. Dzięki nim będziemy mieli dostęp do:

  • poczty elektronicznej
  • przeglądania Internetu
  • rozmawiania z innymi użytkownikami poprzez czaty
  • czytania wiadomości RSS
  • sprawdzania prognoz pogody
  • Telewizji
  • oraz użytecznych programów

Możemy również uzupełnić dokładniej opis swojego konta, dzięki czemu inni użytkownicy, z naszej listy przyjaciół będą nas mogli zidentyfikować dość szybko.
Eldy 2.3

Wchodzą w zakładkę „Użyteczne programy” znajdziemy w niej takie oto aplikacje:
Eldy 2.3

W Notatniku będzie można napisać prosty dokument, po czym zapisać go i wysłać ewentualnie. Ikonka „Dokumenty pozwolimy nam przeglądać wszystkie pliki, jakie posiadamy na komputerze. Jedynym utrudnieniem jest brak dwukliku, co zostało zastąpione zaznaczeniem i kliknięciem poniżej przycisku „Otwórz”. „Skype” posłuży natomiast do rozmów głosowych, jak i czatu.

Klikając „Chat” z Placu głównego” będziemy mogli porozmawiać z przyjaciółmi lub na czacie głównym:

Ikonka „Poczta” przeniesie nas do miejsca, z którego będziemy mogli napisać lub odczytać wiadomość pocztową, a także przejrzeć książkę adresową.

Na sam koniec wchodzimy do „Eldy TV”. Mimo ciekawej opcji niestety, ale telewizja będzie dostępna jedynie w języku włoskim.
Eldy 2.3

Podsumowanie

Aplikacja Eldy dla starszych osób, to znakomite rozwiązanie, jeżeli chodzi o zapoznanie się z samym komputerem i jego obsługą. Duże i czytelne ikony pomagają osobą ze słabszym wzrokiem łatwo nawigować po całym ekranie. Problem może pojawić się w momencie ustawiania skrzynki pocztowej, gdzie trzeba wpisywać odpowiednie wartości. To samo pojawi się zapewne podczas konfiguracji Skype. Nie obędzie się zatem bez ingerencji osoby bardziej obeznanej w komputerach.

6 Komentarze

Odpowiedz