Ogłoszono wydanie Enlightenment 18, środowiska graficznego zbudowanego w oparciu o biblioteki Enlightenment Foundation Libraries. W jego skład wchodzi menedżer okien 3D, podstawowe aplikacje pulpitu, system do zarządzania wirtualnymi pulpitami oraz bibliotekę EPhisics, która obsługuje efekty fizyczne. Pracę nad nią trwały ponad roku czasu, czyli mniej aniżeli Enlightenment E17.
Zintegrowano kompozycje w głównym kodzie menedżera okien, i zrobiono go jako wymagany. Menedżer kompozycji okien jest o wiele bardziej stabilny, posiada obsługę klienta Wayland oraz nowy moduł grupowej pracy.
Pojawiły się nowe moduły dla pulpitu: music-control (kontrola muzyki), bluez4 (obsługa Bluetooth), AppMenu DBus i conf_comp (kontrola ustawień kompozycji).
Udoskonalono integrację systemd, a także menedżer plików, w tym dodano obsługę UDisks2.
Zrobili nowe E18 szybko bo zapewne większość pracy wykonali pracownicy na etacie Samsunga ;)
To samo można powiedzieć o Red Hat, który robi sporo w jądrze i Fedorze :)
No i oczywiście sponsoruje Gnome. Tyle, że do tej pory EFL musiało sobie radzić samo, a od czasu gdy Samsung zatrudnił głównego dewelopera tego środowiska postęp jest dużo szybszy. Jakby co to Samsung też jest dużym komiterem jądra i teraz nawet będzie mieć własną dystrybucję jeśli można tak nazwać Tizena ;) (a chyba można bo poza sprzętem mobilnym ma też chodzić na zwykłym desktopie)
z E17 tułali sie kilka ładnych lat a e18 w rok, nigdy bym się tego nie spodziewał
Eeee… przy aktualnej modzie na numerowanie wersji to wcale tak nie imponuje…
np. systemd 208? ;)
nigdy chyba nie zrozumiem a napewno nie polubię tego pompowania numeru wersji
Enlightenment 0.18 z nowymi modułami i obsługą UDisks2 | OSWorld.pl http://t.co/m7l8HSchhI via @OSWorldpl
Michał Olber liked this on Facebook.