Nie tak dawno pisaliśmy o tym, że rząd Estonii polega głównie na wolnym oprogramowaniu i jakie z tego wynikły korzyści, zarówno dla gospodarki kraju, jak i jej obywateli. Kolejnym koronnym dowodem sukcesu dobrego wykorzystania oprogramowania open source, jest publikacja kodu źródłowego wewnętrznego systemu elektronicznego głosowania po stronie serwera – evalimine. Estonia wykorzystuje ten system od 2007 roku, z użyciem elektronicznych kart identyfikacyjnych obywateli. Karty te używają Estonian eID (EstEID), w pełni wolnego oprogramowania do szyfrowania transmisji danych.
Projekt elektronicznego głosowania został zapoczątkowany w 2005 roku, gdzie wykorzystano go do lokalnych wyborów. Dwa lata później został on wdrożony w krajowych wyborach, po czym w 2009 użyto go w wyborach do Parlamentu Europejskiego, gdzie elektroniczne głosy stanowiły 15% wszystkich uprawnionych osób do głosowania. Liczba ta wzrosła do 25% w 2011 roku, podczas krajowych wyborów parlamentarnych.
Sam system głosowania jest uruchamiany od 4 do 10 dni przed oficjalnym rozpoczęciem wyborów, aby uniknąć dublowania się głosów. Tarvi Martens, główny architekt projektu, powiedział że opublikowano jedynie serwerową wersję, ponieważ wydanie klienta mogłoby spowodować masowy wysyp różnego rodzaju fałszywego oprogramowania.
Świetne wykorzystanie jednej z zasad wolnego oprogramowania, która mówi o prawie do wiedzy na temat sposobu działania programu.
Jeśli chodzi o licencję kodu klienta – ciekawy jestem, czy jest jakieś rozwiązanie, które nie powodowałoby "nieetyczności" (bez ironii – staram się cytować pana RMS :) ) w postaci zamykania kodu w takich przypadkach?
Tak nie do końca jestem przekonany do argumentacji Estończyków. Aby kogoś nabrać na fałszywego klienta wystarczy przygotować identyczny wygląd, a oryginalny kod jest zbędny.
Racja, ale dzięki dostępności kodu źródłowego chyba łatwiej by było zrobić oprogramowanie, które na przykład zagłosuje na innego kandydata (dzięki temu, że użyjemy naszej karty z kluczem).
Jakub Liput liked this on Facebook.
RT @OSWorldpl: Estonia opublikowała kod źródłowy systemu elektronicznego głosowania … http://t.co/CaIAXD8hfR
Michał Olber liked this on Facebook.
Posunięcie godne naśladowania. Wybór technologii, język Python, również nie przypadkowy. Brawo!
[…] pieniędzy. Koronnym dowodem sukcesu dobrego wykorzystania oprogramowania open source, była publikacja kodu źródłowego wewnętrznego systemu elektronicznego głosowania po stronie serwera -…. Estonia wykorzystuje ten system od 2007 roku, z użyciem elektronicznych kart identyfikacyjnych […]