Richard Yao, deweloper Gentoo, ogłosił oficjalnie projekt eudev, który jest forkiem udev. Miesiąc temu wspominaliśmy o tym, że deweloperzy Gentoo utworzyli forka udev, którego można było przez ten okres testować i zgłaszać swoje propozycje. Połączenie udev i systemd okazało się druzgocące z kilku powodów. Po pierwsze udev sam w sobie powodował problemy z kompatybilności, ze względu na duże powiązanie z jądrem Linuksa, mimo że można było tego uniknąć.
Włączenie tego w kod systemd, tym bardziej zmusi wielu deweloperów, do porzucenia starszych wersji jądra Linux i konieczność przesiadki na najnowsze wydania. Warto wspomnieć także o braku zainteresowania, w zapewnieniu wsparcia w alternatywach dla udev i systemd.
Projekt Gentoo zachęca gorąco inne obozy do przyłączenia się, do rozwoju i wdrażania eudev. Deweloperzy chcą zapewnić pełną kompatybilność z obecnie istniejącymi alternatywami, jak OpenRC, czy Upstart, starszymi wersjami jądra Linux, wieloma narzędziami i tym, co będzie jeszcze potrzebne.
W Gentoo zamaskowali globalnie flagę systemd tak, że trzeba dopiero poprzez /etc/portage/profile/use.force odblokowywać – inaczej nie działa ;)
Jak to określił jeden z twórców udev, eudev to głównie "hate-driven development"…
Nie ma co się dziwić developerom Gentoo, że robią forka. Piszą takiego OpenRC tyle czasu i nagle okazuje się ze wszystko psu w bude.
[…] prelegentów przybliża sens istnienia projektu eudev, forka udeva pisanego z myślą o dystrybucji Gentoo. Wynikła z tego dość mocna […]
http://video.fosdem.org/2013/crossdistro/Eudev.we…
Jeśli ktoś po obejrzeniu tej prezentacji ciągle bierze Eudeva na poważnie, niech da mi znać :D
[…] tzw. plików urządzeń), którego rolę obecnie przejmuje systemd. Być może z pomocą przyjdzie Projekt Eudev – fork udev, stworzony przez deweloperów Gentoo, także niezadowolonych z coraz bardziej posuniętej dominacji […]