eViacam, inaczej Enable Viacam jest specjalnym oprogramowaniem, które ma za zadanie zastąpić myszkę i klawiaturę – kamerą i głową. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które są niepełnosprawne lub mają problemy z obsługą klawiatury i myszy. Do działania aplikacji wymagane jest posiadanie w miarę dobrej kamery internetowej, która potrafi obsłużyć od 15 klatek w górę.

Instalacja

Program możemy zainstalować bezpośrednio ze źródeł lub skorzystać z repozytoriów. W tym wypadku użyjemy ppa dla Ubuntu: cesar-crea-si/eviacam, które dodajemy do naszego systemu, aktualizujemy go, po czym instalujemy eviacam.

add-apt-repository ppa:cesar-crea-si/eviacam
apt-get update
apt-get install eviacam

Użytkowanie

Przy pierwszym uruchomieniu, eViacam poprosi nas o kalibrację naszej kamery z twarzą. Jest to dość prosty etap, który warto przechodzić za każdym razem. Kamera powinna być jak najbardziej na wprost naszej twarzy, aby nie było żadnych odchyleń wskaźnika na ekranie.

Jak już to skończymy, to na górze ekranu zauważymy pasek z opcjami myszki, a z boku okno z widokiem naszej twarzy, które możemy schować, jeżeli nam przeszkadza.

eViacam - wygląd na pulpicie

Jak widzimy obraz z kamery jest troszkę przyciemniony, dlatego warto wejść do jej opcji konfiguracyjnych i lekko pozmieniać. U nas pomogły te ustawienia:

Po tym etapie warto jeszcze sobie poprzeglądać dostępne opcje, jak te dotyczące wyświetlanego obrazu, opcje poruszania wskaźnikiem, czy dodanie klawiatury ekranowej (domyślnie aplikacja nie wie, co ma użytkownik zainstalowane, więc u nas pod Xubuntu było to Onboard).

Podobne artykuły

13 Komentarze

 1. W instrukcji instalacji dla Ubuntu wkradł się mały błąd. zniknęło ppa. powinno być:
  add-apt-repository ppa:cesar-crea-si/eviacam

  Poza tym – niezły bajer, ale też i niesamowite narzędzie dla osób niepełnosprawnych.

  • Powinno. My mieliśmy taką ze średniej półki, którą bez problemu dawało się prowadzić rozmowy wideo oraz nagrać ten film. Ogółem ilość klatek waha się od 10 do 25 :)

 2. Świetna aplikacja. Powiem Wam jedno. Osoby niepełnosprawne na pewno dzięki niej będą mogły normalnie pracować na komputerze. Dla nas to innowacja technologiczna, ale dla kogoś kto stracił czucie w palcach, czy nie ma rąk – będzie to świetny program, kóry pozwoli mu na komunikację w sieci.

  • Pomorze mi ktoś z tym w konfiguracji na Ubuntu. Chciałam dać to tacie do obsługi komputera bo po wypadku ma bezwładne ręce a póki nie odzuska czucia to by mógł pisać i robić wszystko na kompie.

  • Napisz do mnie na e-mail webnull [kropka] www [malpka] gmail [kropeczka] com ja bardzo chętnie pomogę : )

 3. […] wydanie eViacam 1.6.0. Aplikacja Enable Viacam jest specjalnym oprogramowaniem, które ma za zadanie zastąpić myszkę i klawiaturę – kamerą i głową. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które są niepełnosprawne lub mają problemy z […]

 4. […] wydanie eViacam 1.6.0. Aplikacja Enable Viacam jest specjalnym oprogramowaniem, które ma za zadanie zastąpić myszkę i klawiaturę – kamerą i głową. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które są niepełnosprawne lub mają problemy z […]

Odpowiedz