Farnell element14 pyta: Jaki język programowania w pierwszej kolejności powinien poznać elektronik?

Farnell element14 pyta: Jaki język programowania w pierwszej kolejności powinien poznać elektronik?

przez -
2 783
Programowanie

Farnell element14 przeprowadził wśród swojej społeczności ankietę: Jaki język programowania w pierwszej kolejności powinien poznać inżynier elektronik? Udzielono łącznie 110 odpowiedzi, gdzie 54% wskazało na języki C i C++, 18% opowiedziało się za językiem Python, natomiast na dalszych pozycjach uplasowały się Java, Asembler i Basic.

Ankieta wzbudziła sporą dyskusję w tej kwestii, gdzie wielu użytkowników było przeciwnych uczeniu się języka C lub C++. Jeden z członków społeczności element14, John Beetem, napisał:

Moim zdaniem C i C++ jako pierwszy język programowania, to fatalny wybór. C jest świetny, jeśli chcemy napisać niewielki kod o bezpośrednim przełożeniu na język maszynowy. Jednak do nauki teorii programowania dużo bardziej nadają się mniej zwarte języki, w których idee wyraża się w sposób bardziej dosłowny i zrozumiały.

Guy Grotke natomiast bronił języka C:

Elektronik powinien najpierw nauczyć się C, ale nie musi już zbytnio przejmować się C++. Kompilatory C są dostępne do wszystkich produkowanych mikroprocesorów i gdy opanujesz C, jesteś stanie napisać kod działający na dowolnym procesorze. Jeśli z kolei będziesz liczył na dostępność rozwiązań znanych z C++, rozczarujesz się, gdy będziesz chciał zaprogramować PIC-a lub inny mały mikrokontroler. Natomiast to, jaki język wybierzesz jako drugi, zależy w zasadzie jedynie od twoich zainteresowań.

Mogliśmy także zapoznać się z wypowiedzią Dianne Kibbery, Global Head of Community element14:

Nauka programowania staje się modna i wiele państw uwzględnia ją obecnie w swoich szkolnych programach nauczania. W związku z tym chcieliśmy usłyszeć od inżynierów, jakiego języka powinno się nauczać i wyraźnie widzimy, że opinie są podzielone. Urządzenia takie jak Raspberry Pi, Beaglebone Black czy RIoTboard spowodowały wzrost zainteresowania wieloma różnymi językami programowania, choć jest oczywiste, że dla inżynierów wciąż ważne jest poznanie języków opartych na klasycznym C

2 Komentarze

Odpowiedz