Federal Communications Commission chce zabronić instalacji alternatywnego oprogramowania na routerach

Federal Communications Commission chce zabronić instalacji alternatywnego oprogramowania na routerach

przez -
5 2697
Router, sprzęt

W minioną niedzielę na portalu libreplanet.org pojawiła się dość gorąca informacja dotycząca propozycji Federal Communications Commission. Chodzi mianowicie o dokument: Equipment Authorization and Electronic Labeling for Wireless Devices, w którym komisja chce wymóc na producenta urządzeń radiowych, aby uniemożliwi instalację alternatywnego oprogramowania. Libreplanet.org opisało dodatkowo, że chodzi o wszystkie urządzenia i alternatywne systemy operacyjne, ale w chwili obecnej jest to całkowitą nieprawdą.

FCC chce po prostu utrzymać konkretne częstotliwości radiowe w pełni wolne od jakichkolwiek zakłóceń. Jak wiemy, dzięki instalacji oprogramowania typu dd-wrt, OpenWrt można wykorzystać w routerach dodatkowe funkcje, aniżeli to co oferuje nam producent (oczywiście w zależności od tego, jakie wyposażenie dane urządzenie posiada). Pozwala to użytkownikom na skorzystanie z dodatkowych częstotliwości radiowych, które normalnie nie są dostępne. Oczywiście sama propozycja teraz wygląda niewinnie, ale wiele osób już postuluje że FCC posunąć się może o wiele dalej i zakazać kolejnych modyfikacji na innych urządzeniach.

5 Komentarze

 1. Pod pozorami dbania o dobro ogólne mamy budowanie fundamentów pod całkowitą cenzurę. Teraz walka o dobrą sprawę, ale potem jeden aneks, drugi, trzeci i okazuje się, że nie możesz zainstalować innego firmware’u niż jedyny słuszny.

 2. FCC już się posunęło pięknie w sprawie telewizji amatorskiej w latach 60-tych. Za takie zakazy dziwne, że w USA nie poleciały w ich stronę kule. Teraz będzie to samo – najpierw ostrzeżenie, później zabezpieczenie a potem rekwirowanie sprzętu.
  Tak jak przy telewizji amatorskiej chodziło o zapobieganie rozprzestrzenianiu się niezależnych informacji i zapewnienie monopolu, tak tutaj chodzi nie tyle o cenzurę, co o przeciwdziałanie całkowicie „niezamykalnym” tzw. sieciom meshowym. Ogólnie sieć taka polega na tym, że każde jej urządzenie jest węzłem łączności.

  • Dokładnie, to wszystko po to, żeby nie dopuścić do popularyzacji sieci kratowych. Z natury takie sieci są niepodatne na cenzurę i władze czują z ich strony zagrożenie.

 3. Myślę, że warto by zabronić FCC działania.
  Podobnie jak wielu rządom i głowom państw obecnie „pełniących obowiązki” władzy w Europie czy USA – jawnie działając na ich szkodę.

  Czas pokazać przestępcom ich miejsce w więzieniu, a zdrajcom ich nowe lokum dwa metry pod ziemią.
  Ale większość ludzi nie ma chęci, odwagi i honoru ruszyć swojej dupy i czegokolwiek zrobić. Ktoś napisze artykuł, ktoś przyzna mu rację, a za tydzień wszystko rozejdzie się po kościach.
  Tacy właśnie ludzie – nieefektywni aktywiści z jednej strony, a bezmózgie bydło z drugiej – udowadniają, że demokracja to system bez żadnej przyszłości, który już dziś stał się sam w sobie narzędziem zbrodni na narodach.

  • Na co tutaj siedzisz? Działaj, ktoś musi być tym pierwszym, żeby reszta ruszyła. Prawda jest taka, że komentarze ludzie też potrafią pisać i są pierwsi do wszystkiego. A gdy przychodzi do akcji, wtedy boją się. Byłem na kilku demonstracjach i wiem jak jest.

Odpowiedz