Fedora 10

Fedora 10

przez -
4 1310
Fedora

Dziś oficjalnie wydano Fedorę w swojej dziesiątej odsłonie. Długo wyczekiwana wersja z jubileuszowym numerkiem miała postawione przed sobą ambitne cele, które w większości udało się zrealizować. Środowiska graficzne zostały zaktualizowane do najnowszych wersji, Gnome 2.24, KDE 4.1.2 oraz użyto w nich schematu graficznego Solar. Do płyty DVD dodano środowisko SUGAR znane z projektu One Laptop Per Child. Przystosowano także bardzo lekkie środowisko oparte na GTK+, LXDE do pracy w Fedorze. Do wydania dołączono najnowszego OpenOffice.org 3.0.

Wprowadzono również nowe niskopoziomowe narzędzie służące do graficznego ładowania systemu Plymouth zastępujące przestarzałe i wolne RHGB oparte o serwer X. Przyspieszono także skrypty startowe.

Fedora została oparta o jądro 2.6.27. Serwer graficzny doczekał się kilku istotnych zmian. Za obsługę urządzeń wejścia (myszki, touchpady, klawiatury) odpowiada teraz nowy sterownik xf86-input-evdev który wykrywa i konfiguruje urządzenia w serwerze bez konieczności restartu. Poza wprowadzeniem sterownikiem wejścia przeniesiono również “ciężar” aktywowania trybu graficznego z serwera X.org do Kernel Modesetting.

Zmiany dotknęły również instaratora Anaconda. Obecnie korzysta on z D-bus, a konfiguracja sieci odbywa się poprzez NetworkManagera. Dodano również narzędzie do automatycznego odzyskiwania systemu – First Aid Kit.

Od teraz Fedora 10 potrafi przeszukiwać zewnętrzne repozytoria w poszukiwaniu kodeków obsługiwanych poprzez GStreamera. Instalując repozytorium RPMFusion i odtwarzając kolekcję audio/video odtwarzacz oparty o GStreamer sam zaproponuje instalację odpowiednich wtyczek.

Bardzo poważnie potraktowano rozwój  popularnej ostatnio wirtualizacji. Narzędzia wirtualizacyjne lepiej współpracują z SELinuksem. Usprawniono administrację przestrzenią dyskową maszyn wirtualnych, którą można zarządzać zarówno dla maszyn lokalnych jak i zdalnych. Możliwa stała się także zdalna instalacja na maszynie wirtualnej.

Programiści również znajdą coś dla siebie. Zaktualizowano Eclipse Fedory do wersji 3.4 oraz dodano NetBeans IDE.

Inne ważne zmiany w systemie to:

Więcej informacji znajdziecie na stronach projektu Fedora:

4 Komentarze

Odpowiedz