Fedora 17 bez Btrfs?

8
1233
Fedora
Fedora

Fedora Engineering Steering Committee (FESCo) podjął w wątpliwość wdrożenie Btrfs, jako domyślnego systemu plików w Fedorze 17. Wczesne plany zakładały, że Fedora 16 będzie posiadała Btrfs, jednakże brak odpowiednich narzędzi do zarządzania i naprawy, zmienił plany na Fedorę 17. Wszystko było dobrze, bo pojawiło się narzędzie btrfs-progs. Teraz wyszło na jaw, że program instalacyjny Anaconda, nie posiada pełnego wsparcia Btrfs. Nie ma możliwości modyfikacji dysków, czy systemów plików, po przez użycie narzędzia partycjonującego.

Główne siły produkcyjne zajmujące się wdrożeniem Btrfs, są właśnie przesuwane do systemu Fedora 18. Aczkolwiek nie jest znana jeszcze ostateczna decyzja w tej sprawie. Deweloper Josef Bacik ma nadzieję, że uda się ukończyć wsparcie w instalatorze jeszcze w tej wersji.

ŹRÓDŁOh-online.com
Poprzedni artykułTablet Spark – rozpoczęto zapisy na wcześniejsze zamówienia
Następny artykułThe Document Foundation oficjalnie zarejestrowana
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

8 KOMENTARZE

  1. Tak po tym wpisie postanowiłem poczytać coś o tym systemie plików. Jeżeli dobrze zrozumiałem to umożliwia on zmianę rozmiaru partycji online czyli np. tej na której obecnie pracujemy? Jeżeli tak to fajna rzecz :) Ext4 tego nie posiada?

    • Menadzer logicznych partycji a system plikow to dwie rozne rzeczy, mimo to ze oferuja te same funkcje.

      P.S.
      Mam nadzieje, ze uda sie to jeszcze w fedorze 17 ewentualnie w nastepnej, byle tylko przed najnowszym wydaniem RedHata. Jest to ostatnia rzecz, w ktorej linux ustepuje solrarisowi (ZFS). Dzieki systemd linux ma juz odpowiednik SMF.. ostatni bastion to system plikow.

    • Kopiowanie przy zapisie
      Możliwość zmiany rozmiaru partycji online
      Dodawanie/usuwanie urządzeń blokowych w locie
      Możliwość balansowania obciążenia pomiędzy urządzeniami
      RAID na poziomie obiektów – możliwość stworzenia odpowiednika RAID1 oraz RAID0
      Podwoluminy – (jeden lub więcej oddzielnie montowanych systemów plików wewnątrz każdej partycji fizycznej)
      Migawki (możliwość powrotu do poprzedniej wersji plików)
      Sumy kontrolne danych i metadanych (zapewniają integralność danych; obecnie jest zaimplementowana obsługa CRC-32C, w planach są inne algorytmy)
      Kompresja w locie (za pomocą bibliotek zlib lub lzo)
      Defragmentacja online
      Możliwość zaadresowania 16 eksabajtów (16 384 petabajty)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj