Ogłoszono wydanie Fedora 17, dystrybucji będącej swoistym polem doświadczalnym dla przyszłych wydań systemów z rodziny Red Hat Enterprise. Najnowsza wersja zawiera środowiska graficzne KDE SC 4.8, Sugar 0.96 oraz GNOME 3.4. Pojawiło się jądro Linux 3.3.4, LibreOffice 3.5, Scribus 1.4, Blender 2.6.1, Calibre 0.8.39, GIMP 2.8.
Dodano nowe funkcje szukające, udoskonalono tematy, aktywności oraz aplikacje Documents i Contacts. Bardzo ciekawą nowością jest program GNOME-Boxes, który umożliwia bardzo łatwy dostęp do wirtualnych maszyn. Niestety, ale się nie udało się wdrożyć Btrfs, z powodu braku odpowiedniego narzędzia do zarządzania nim. Prócz tego zdecydowano, iż przy obsłudze kart graficznych będą wykorzystywane jedynie sterowniki DRI2.
Dla deweloperów dodano GCC 4.7, Juno – Eclipse SDK, Java 7 i OpenJDK 7, Ruby 1.9.3, PHP 5.4, Erlang R15, D 2.058. Zintegrowano JBoss Application Server (AS) 7. Udoskonalono usługi świadczące chmury obliczeniowe, jak CloudStack, OpenNebula, OpenStack, Open vSwitch, jak i bazy danych.
Inżynierowie Red Hata zaimplementowali także proste API ze sprawdzaniem jakości hasła. Prócz dokładnego sprawdzania haseł dla kont, inne aplikacje będą miały również dostęp do tej funkcjonalności. Dodatkowo biblioteka posiada generator losowych haseł, zgodny z polityką bezpieczeństwa.
Zunifikowano też systemu plików, czyli zawartości /bin, /sbin/ ,/lib i /lib64 przeniesiono do odpowiednich katalogów w /usr, pozostawiając symlinki dla kompatybilności.
Ulepszona została obsługa sesji i lokalizacji. Pojawiło się wsparcie sterownika LLVMpipe do obsługi GNOME Shell przy użyciu odpowiedniego oprogramowania, dzięki czemu możliwe jest uruchamianie środowiska bez akceleracji sprzętowej. Ukończono przenoszenie skryptów sysVinit na pliki jednostek systemd. Fedora 17 będzie również posiadała wyłącznie sterowniki graficzne DRI2.
Pojawiła się nowa opcja boolean dla SELinux – deny_ptrace, wsparcie dla systemów plików powyżej 16 terabajtów dla ext4 (dzięki e2fsprogs można ustawić partycję do wielkości 100 TB) oraz szyfrowanych systemów plików, gdzie jest używany pakiet cryptsetup.
Zunifikowano też systemu plików, czyli zawartości /bin, /sbin/ ,/lib i /lib64 przeniesiono do odpowiednich katalogów w /usr, pozostawiając symlinki dla kompatybilności. Dopiero niedawno dowiedziałem się, że spadek ten po starym unix był skutkiem ograniczeń sprzętowych (pojemności dysków) :/
Nie rozumiem za bardzo. Mógłby ktoś to wytłumaczyć? Bo fakt. Słyszałem, że coś zmieniają w systemie plików… ale co dokładniei jak to nie wiem.
Poprostu zamiast dwoch katalogow bedzie jeden w /usr/{bin,lib} nic wiecej.
Widzę że w wersji 17 jako domyślny obraz do ściągnięcia jest obraz 64bit. Ciekawa zmiana w porównaniu z Ubuntu i kurczowym trzymaniem się 32 bitów.
Ja nie ogarniam jeszcze:
/bin/
/usr/bin
/usr/local/bin
Po co tyle tego?
no wlasnie robia tak zeby nie bylo tyle tego, bedzie tylko:
/usr/bin
i
/usr/lib
sbin takze zostanie "wcielony" do /usr/bin
"Niestety, ale się nie udało się wdrożyć Btrfs, z powodu braku odpowiedniego narzędzia do zarządzania nim."
Po wprowadzeniu systemd czekalem tylko juz na stabilne btrfs. Nie rozumiem w tym przypadku co znaczy narzedzie do zarzadzania.. tak jakby byl sobie system plikow ale nie mozna by bylo nim zarzadzac co jest nie prawda bo idzie z tego systemu plikow korzystac i nim zarzadzac.
No np. brakowało lub brakuje narzędzia do napraw, coś jak fsck :) Chodzi o pełne aplikacje, które pozwolą manipulować systemem plików w dowolny sposób. Poczytaj troszkę o tym na stronach Fedory, czy Red Hata, bo jest tego sporo :]
Twierdzenie, że Fedora jest poligonem doświadczalnym dla Red Hat Enterprise Linux jest sporym nadużyciem i sianiem FUD-u. Mniej lub bardziej świadomym. Fedora jest systemem bazowym dla tego drugiego – tylko tyle i aż tyle. EOT.
Fedora jest po prostu świetną dystrybucją, bezpieczną, dbającą o wolność oprogramowania (z dokładnością do własnościowych modułów w Linuxie) i z ogromnym repozytorium, jak również wieloma programami do pobrania dla niej spoza repozytorium. Najlepiej używać z KDE i mam nadzieję, że uczynią KDE kiedyś domyślnym środowiskiem.
Jeśli się posiada komputer z podzespołami zdatnymi do obsługi bez niewolnych modułów (jakiś komputer typu ThinkPenguin, Ohava, InaTux, Garlach44), to można nawet zrezygnować z wersji jądra Linux pochodzącej od Linux Foundation i zainstalować Linux-libre z projektu Freed-ora (są pakiety rpm). Wtedy Fedora (o ile nie ma w niej doinstalowanych innych niewolnych programów) staje się w pełni wolną dystrybucją, jak Trisquel. Fedora potęgą jest i basta.
Ja tam chyba spróbuję zmienić Gnome Shell na Cinammon, z tego co czytam w necie nie jest to specjalnie problematyczne, a dla mnie Cinammon jest bezkonkurencyjny.
Ja się niezgodzę. Do Fedory ZAWSZE wrzucane są nowinki, które testuje sobie RH. Po wydaniu Fedory, przetestowaniu przez społeczność, cudeńka trafiają do Enterprise. Może nie poligon testowy, ale baza, którą testują użytkownicy.
Witam,
Przesiadam sie z FC14 i jestem nieco zagubiony. Przede wszystkim nie widze paska z ktorego w 14 mozna wybrac Places, System etc. Nie wiem z ja go wlaczyc bo nie lapie sie w tym nowym Gnome. Jesli ktos moglby sie podzielic wiedza w tej sprawie to z gory dzieki.
[…] Gillis ogłosił wydanie systemu VortexBox 2.1. Dystrybucja ta powstała na bazie Fedory 17 i została przystosowana do działania jako domowe centrum multimedialne. Celem systemu jest […]
[…] o niskich kosztach produkcji, do krajów rozwijających się. Najnowsza wersja bazuje na systemie Fedora 17, posiada pulpit Sugar 0.96, zestaw narzędzi GTK3+, wsparcie dla pisania do dziennika w dowolnym […]
[…] wsparcie Fedora 17 z […]
[…] przeniesiony z /home/$user/.gvfs do /run/user/$user/gvfs. Jest to nowe miejsce w Ubuntu 12.10 i Fedora 17. Dodano brakującą opcję ignore-gvfs-mounts do planowania skanów. ClamTk kopiuje bytecode.cld, […]
[…] zakończyła swój cykl życia, który trwał ponad 16 miesięcy. Zalecana jest aktualizacja do Fedora 17 lub Fedora […]
[…] a także dba o aktualizacje. Aktualnie wspierane są systemy Ubuntu 12.04, Ubuntu 12.10, Fedora 17 i Fedora 18. Według informacji dostępnych w pliku changelog testy nad instalatorem trwały od […]
[…] a także dba o aktualizacje. Aktualnie wspierane są systemy Ubuntu 12.04, Ubuntu 12.10, Fedora 17 i Fedora 18. Według informacji dostępnych w pliku changelog testy nad instalatorem trwały od […]