Fedora 18 ARM

Fedora 18 ARM

przez -
9 900
Fedora

Fedora Project ogłosiła dostępność systemu Fedora 18 ARM, która została przygotowana na architektury ARMv5tel oraz ARMv7hl. Niecały miesiąc temu wydano z dużym poślizgiem Fedora 18, która wprowadzała sporo nowości i rozgorzała na ten temat spora dyskusja w internecie. Programiści przygotowali nam wstępne obrazy na: Versatile Express (QEMU), Trimslice (Tegra), Pandaboard (OMAP4), GuruPlug (Kirkwood), and Beagleboard (OMAP3).

Z powodów licencyjnych, Fedora Project nie przygotowała wersji dla Raspberry Pi. Zajmą się tym programiści Fedora Remix, który to obraz powinien ukazać się niebawem. Warto zaznaczyć, iż jest to ostatnie wydanie ze wsparciem dla softfp (software floating point).

Przygotowaliśmy poniżej krótki poradnik, jak uruchomić Fedora 18 ARM na Qemu:
Wchodzimy na stronę dl.fedoraproject.org/pub/fedora-secondary/releases/18/Images/armhfp/ i pobieramy Fedora-18-vexpress-xfce-armhfp.tar.xz. Rozpakowujemy obraz, po czym przechodzimy do katalog boot, który się w nim znajduje.

wget http://dl.fedoraproject.org/pub/fedora-secondary/releases/18/Images/armhfp/Fedora-18-vexpress-xfce-armhfp.tar.xz
tar xvJf Fedora-18-vexpress-xfce-armhfp.tar.xz
cd Fedora-18-vexpress-xfce-armhfp/boot/

Teraz należy zainstalować pakiety: qemu, qemu-system, qemu-kvm-spice, linaro-image-tools, qemuctl. Następnie uruchamiamy konsolę w katalogu boot i wklejamy poniższy kod:
Uruchamia się tylko w konsoli

./boot-vexpress --kernel=vmlinuz-3.6.10-8.fc18.armv7hl --ramfs=initramfs-3.6.10-8.fc18.armv7hl.img --image=/home/olbi/Pobrane/Fedora-18-vexpress-xfce-armhfp/Fedora-18-vexpress-xfce-armhfp.img

Uruchamia się graficznie:

./boot-vexpress --gui --kernel=vmlinuz-3.6.10-8.fc18.armv7hl --ramfs=initramfs-3.6.10-8.fc18.armv7hl.img --image=/home/olbi/Pobrane/Fedora-18-vexpress-xfce-armhfp/Fedora-18-vexpress-xfce-armhfp.img

 • Zwykła Fedora tylko na ARMa?

  • RokU

   Nie rozumiem czemu nie ma jej na Raspberry Pi :/z

 • RokU

  Nie rozumiem czemu nie ma jej na Raspberry Pi :/z

  • Bo Raspberry Pi ma kiepski, przestarzały procesor ARMv6, który de facto nie jest już w ogóle stosowany. Już lepiej dołożyć kilka dolarów do mocniejszych płytek, np. Cortex-A8/A9 :)

  • RokU

   Dzięki

 • RokU

  A jak wygląda sprawa sterowników do kart graficznych?