Fedora 23 Z GNOME 3.18, Waylandem i konsolą zarządzania Cocpit

Fedora 23 Z GNOME 3.18, Waylandem i konsolą zarządzania Cocpit

przez -
5 2803
Fedora

Fedora Project ogłosił wydanie systemu Fedora 23, w wersjach Workstation, Server i Cloud. Zacznijmy może od wersji Desktop, która otrzymała środowisko graficzne GNOME 3.18 i jądro Linux 4.2. Dodano także nową usługę aktualizacji sterowników UEFI, która automatycznie pobiera firmware z serwerów Linux Vendor Firmware Service, o ile deweloperzy wgrają odpowiednie pliki. Należy tutaj wiedzieć, że nasza płyta główna musi obsługiwać UEFI 2.5+, a nowy firmware musi być zgodny z formatem LVFS. Nowością jest także projekt GNOME, polegający na ujednoliceniu aplikacji w taki sposób, że można je uruchamiać na dowolnej dystrybucji w całkowicie zamkniętym i odizolowanym środowisku. Aktualnie jest o jeszcze w fazie eksperymentalnej i wymaga dopracowania.


Pojawiło się wsparcie dla Unicode 8.0 oraz Pythona 3. Dużym udogodnieniem ma być zintegrowanie nowego menedżera pakietów DNF, o czym pisaliśmy na początku sierpnia.

Do spinów Fedory Workstation, czyli wersji z innymi środowiskami graficznymi dodano Cinnamon. Udoskonalono także obsługę Waylanda, w tym można uruchomić sesję z Waylandem, aczkolwiek mogą jeszcze występować pewne problemy ze stabilnością i obsługę niektórych kart graficznych. Plany zakładają także, że Fedora 24 ma już używać nowego serwera wyświetlania domyślnie.

Przebudowano wszystkie pakiety, aby były odporne na różne potencjalne luki bezpieczeństwa.

W wersji Server pojawiło się dość ciekawe narzędzie o nazwie Cocpit. Jest to konsola webowa do zdalne zarządzania serwerem, która ma ułatwiać monitorowanie zadań oraz status serwera.