Fedora 9 z obsługą Ext4

Fedora 9 z obsługą Ext4

przez -
4 395
Fedora

Z wywiadu z Ericiem Sandeenem, członkiem projektu Fedora oraz programistą systemu plików w Red Hacie, można dowiedzieć się na temat implementacji systemu plików Ext4 w dystrybucji Fedora 9. Ext4 będzie dostępny jako opcjonalny system plików, gdyż nadal występuje w fazie rozwojowej. Z wywiadu z Ericiem możemy dowiedzieć się na temat korzyści jakie niesie ze sobą zastosowanie Ext4. Nowy system plików umożliwia obsługę woluminów do 1024 petabajtów oraz defragmentację w trybie online.

Fedora 9 będzie wyposażona w KDE 4.0, Gnome 2.21, Firefox 3 beta 2 oraz menadżer pakietów PackageKit. System będzie bazował na jądrze 2.6.24. Wprowadzona zostanie obsługa szyfrowania dysków, zmiana rozmiaru partycji na etapie instalacji, przyspieszeniu ulegnie uruchamianie i zamykanie Xów do 1 sekund. Pojawią się wtyczki Presto do yuma, czy obsługa Flasha za pomocą swfdec. Więcej na temat zmian w Fedorze 9 można przeczytać na stronie fedoraproject.org.

 • Michał Olber

  Miałem i chciałem zainstalować, ale przy pierwszej próbie sprawdzenia zgodności mojego sprzętu, napisało mi, iż czegoś mu brakuje i od razu przekierowało na basha :] Poczekajmy na bardziej stabilną wersję. System plików Ext? bardzo szybko się rozwija i tylko tak dalej.Mam nadzieję, iż za rok albo dwa wszystkie dystrybucje Linuksa go wprowadzą do swojego obiegu. Równocześnie nie zapominajmy o innych systemach plików, którym również życzę jak najlepiej.

 • rgabrysiak

  Poczekamy na finalne wydanie wtedy będzie można na spokojnie oceniać plusy i minusy.

  Bo jak na razie wersje testowe nie grzeszą stabilnością.

  Co do Xów coś nie wierzę w tak szybki ich start, ale zobaczymy jak to wszystko będzie wyglądało.

  I najważniejsze niech usprawnią PulseAudio bo to z ósemki to totalna porażka

 • PulseAudio jeszcze nie testowałem, ale słyszałem o nim nieciekawe opinie.

 • Fedora 9 nie będzie wcale w PackageKit wyposażona. On tylko będzie dostępny do zainstalowania jako alternatywa.