Fedora 9

Fedora 9

przez -
3 416
Fedora

Dnia dzisiejszego pojawiła się stabilna wersja Fedory oznaczona numerem 9. Nazwa kodowa brzmi Sulphur. System bazuje na jądrze w wersji 2.6.25-rc5 ze wsparciem dla architektury x86-64 oraz PowerPC. Najciekawszą nowością w nowej Fedorze są dwa środowiska graficzne – GNOME 2.22 oraz KDE 4.0.3. Jest to nowość, z racji tego, iż programiści zawsze stawiali na GNOME.

Do wydania z GNOME dodano specjalny aplet zegarowy, który pokazuje aktualny czas oraz pogodę w danej strefie czasowej. Za to KDE 4.x zawiera specjalnie przepisane od zera paczki, aby aplikacje nie przeniesione jeszcze do nowego środowiska, dobrze z nim współpracowały. Ulepszono Network Menadżera oraz dodano Firefoksa 3 beta 5. Znajdziemy również nowego menadżera pakietów – PackageKit, który bazuje na yum. Polepszono instalator Anaconda oraz wyposażono Fedorę w Upstart System Deamon, który zastąpił System V init. Dodano również wsparcie obsługi systemu plików ext4, dzięki czemu możemy bez problemu postawić na nim system.

 • > Jest to nowość, z racji tego, iż programiści zawsze stawiali na GNOME.

  Bzdura. To, że jest mniejsze zainteresowanie KDE czy XFCE nie znaczy, że stawiają na GNOME.

  > Upstart System Deamon

  Ale to i brzmi…

  Np. "głośniki 2.1 zamieniono na 5.1 speaker system" – mniej więcej taką bzdurkę napisaliście/napisałeś.

  > menadżera pakietów – PackageKit

  PackageKit nie jest menedżerem pakietów i nie bazuje [wyłącznie] na yumie.

  Yum pozostał i pozostanie menedżerem pakietów. Dodano jedynie warstwię pośredniczącą, działającą w oparciu o technologie typu DBus itd., oferującą jednolite API dostępu do zarządzania pakietami niezależne od backendu (yum, apt, zypper i inne). PackageKit oprócz daemona, zawiera program do aktualizacji systemu, program do instalacji pakietów z repozytoriów, program do instalacji pakietów z plików oraz aplet programu do aktualizacji.

  Z resztą, http://packagekit.org/

 • Michał Olber

  @Livio

  Skoro znalazłeś błędy to napisz prywatnie, to się je poprawi. Nie interesuję się tak Fedorą mocno, jak ty. Tłumaczyłem tak, jak było napisane na stronie.A tak ogólnie, to troszkę dziwne, że na Twoim blogu nie ma wzmianki nic o nowej Fedorze, za to jest o Ubuntu, które ci przysłali :P

 • Michale, gdybyś śledził mój blog, wiedziałbyś że blog zmienia formułę, wygląd i nazwę.

  Ja z kolei, zmieniłem dystrybucję ;) .