Ogłoszono wydanie FFmpeg 2.8, wieloplatformowego projektu, którego celem jest dostarczenie kompletnej platformy do nagrywania, konwertowania i przesyłania strumieniowego treści audiowizualnych. Głównym komponentem jest biblioteka libavcodec, która odpowiada za obsługę wielu popularnych kodeków. Zaktualizowano wiele bibliotek: libavutil 54.31.100, libavcodec 56. 60.100, libavformat 56.40.101, libavdevice 56.4.100, libavfilter 5.40.101, libavresample 2.1.0, libswscale 3.1.101, libswresample 1.2.101, libpostproc 53.3.100. Pojawiło się sporo nowych filtrów.
Najważniejszą zmianą jest dodanie domyślnych kodeków VP9 i Opus w konterze WebM. Prócz tego znajdziemy demuksery BFSTM i BCSTM, kodek Hap, filtr ssim, filtr filmowy colerkey, filtr showvolume, wsparcie dla dekodowania Go2Meeting, filtr filmowy removegrain, kodek libkvazaar oraz filtr deband.
Dodano opcjonalny demukser ASF, obsługę stałoprzecinkowego dekodowania AAC, zaimplementowano akcelerację sprzętową H.265/HEVC pod Linuksem z użyciem VAAPI i VDPAU, udoskonalono dekoder JPEG 2000 oraz wprowadzono wsparcie dla kodowanie i dekodowanie sprzętowe Intel QSV dla MPEG-2 i VC-1.
Ale WebM to chyba nie kodek, tylko kontener, który może zawierać VP9.
To jest format filmowy – https://pl.wikipedia.org/wiki/WebM
Zgadza się, może zawierać VP8 lub VP9 i audio Vorbis albo Opus.
W sumie teraz dopiero przeczytałem newsa i już wiem w czym problem. W ChangeLogu ffmpeg stoi „Switched default encoders FOR webm to VP9 and Opus” (wyróżnienie moje) czyli wiadomo, j. angielski taki trudny ;-].
Poprawione. Przepraszam za błąd :-)
[…] Ogłoszono wydanie FFmpeg 2.8, wieloplatformowego projektu, którego celem jest dostarczenie kompletnej platformy do nagrywania, konwertowania i przesyłania strumieniowego treści audiowizualnych. Głównym komponentem Post FFmpeg 2.8 z nowymi kodekami VP9 i Opus pojawił się poraz pierwszy w OSWorld.pl. Źródło: FFmpeg 2.8 z nowymi kodekami VP9 i Opus […]
[…] zmodyfikowanych wersji kodeków dla systemu Windows. Najnowsza wersja jest w pełni kompatybilna z FFmpeg 2.8, dzięki czemu otrzymujemy akcelerację sprzętową H.265/HEVC pod Linuksem z użyciem VAAPI i […]