Finnix 103

3
866
System operacyjny, systemy operacyjne
System operacyjny, systemy operacyjne

Ryan Finnie ogłosił wydanie Finnix 103, systemu bazującego na Debianie Testing dla administratorów systemowych. Jest to 19 wydanie tej dystrybucji i pojawiło się dokładnie 3 miesiące po Finnix 102 oraz 6 lat po Finnix 86.0 w 2005 roku. Pojawił się tryb forensic mode, który uruchamia system w trybie minimalnym, co zapobiega ładowaniu podejrzanego kodu oraz zapisywaniu na nieznane urządzenia. Zmiany obejmują także weryfikację kryptograficzną hash podczas wykrywania napędów optycznych, blokowanie urządzeń blokowych i ominięcie swap, LVM, RAID, szyfrowanie oraz detekcja sieci.

Nowoczesne dystrybucje Linuksa dodają do swojego generatora liczb losowych RNG, pulę poprzez zachowanie kilku losowych danych przed zamknięciem, a potem znowu jest ona wrzucana do puli podczas startu. LiveCD nie mogą tego zrobić, ale Finnix posiada specjalną funkcję do generowania losowych danych, w celu ich dodania do puli dzięki metodzie, które polega na separacji procesora i RTC. Domyślnie jest generowane 8 bajtów na starcie systemu, ale nowy wrapper – finnix-generate-entropy, generuje pełną pulę 4096 bajtów.

Poprzedni artykułIronPython 2.7.1
Następny artykułLinux Mint rozpoczyna prace nad wdrożeniem GNOME 3.2
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

3 KOMENTARZE

  1. Panie Michale, proponuję zaprzestania publikacji jakichkolwiek tekstów, albo zakup takiej oto książeczki.

    "tejże" – to nie błąd, ale "tej" brzmi dużo lepiej.

    "w trybie minimalizmu" – minimalizm, to taki kierunek w sztuce.

    "dziwne urządzenia" – dla mnie dziwnym urządzeniem jest elektryczna maszynka do czyszczenia pępka, ale nigdy nie słyszałem, żeby ktoś uruchamiał na niej system operacyjny.

    "po przez" – poprawnie powinno być "poprzez". Warto też, zainteresować się synonimami, dzięki* nim unikamy powtórzeń, oraz robienia błędów w takich słówkach jak "poprzez".

    "przed zamknięcie", "starcie systemy" – litości…

    • Dziękuję Panie… No właśnie szkoda, że nie znam Pana imienia, bo tak to mógłbym podziękować osobiście. Istnieje też coś takiego, jak zgłaszanie błędów poprzez maila, ale jak widać Panu by się przydała krótka lekcja, jak coś takowego zrobić.

      Twierdzenie, że ktoś ma dysortografię, a samemu nie potrafienie zrobić wyżej wymienionej czynności oraz podpis pseudonimem, są lekko nie na miejscu.

    • hmmm. Czepiasz się.

      Większość błędów jakie wymieniłeś, dla mnie nie jest błędami. Ale ja się nie znam :/.

      Dla mnie, ważnym jest to co autor chciał przekazać. Zaś forma przekazu to sprawa drugiego rzędu.

      A sugerowanie autorowi aby skończył publikować cokolwiek – jest chamstwem.

      p.s.

      Nigdy nie mogłem zrozumieć ludzi wręcz pedantycznych jeśli chodzi o zasady pisowni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj