Firefox 2.0 – Wydane!

Firefox 2.0 – Wydane!

przez -
0 661
Mozilla Firefox

Firefox 2.0 została oficjalnie udostępniona na stronie firefox.pl. Nastąpiło to niecały tydzień po wydaniu jej głównej konkurentki – przeglądarki Internet Explorer 7. Z okazji wydania nowej wersji Fx społeczność skupiona wokół programu zamierza zorganizować setki imprez na całym świecie. Przeglądarka Mozilli już we wcześniejszych wersjach wyposażona była w funkcjonalności, które dopiero teraz pojawiły się w IE7 (np. obsługa kanałów RSS, czy przeglądanie w kartach). Najnowszy Firefox posiada jednak i takie, których brak w produkcie Microsoftu.

W Firefoksie 2.0 ulepszono m.in. obsługę kanałów RSS/Atom. Kiedy klikniemy na link z adresem kanału, naszym oczom nie ukaże się, jak wcześniej kod, ale estetycznie sformatowane nagłówki wiadomości. Także zwolennicy zewnętrznych czytników skorzystają z lepszej ich integracji z Fx.

Wprowadzono również znaną z Opery funkcję zapamiętywania sesji przeglądarki. Funkcja ta automatycznie włącza się po awaryjnym zamknięciu aplikacji. Poprawione zostało ponadto zarządzanie wyszukiwarkami w programie.

Funkcją przydatną dla polskich użytkowników programu będzie sprawdzanie pisowni w polach formularzy. Dodano też ważną funkcję związaną z bezpieczeństwem – filtr antysphishingowy.

Już wczoraj można było przeczytać w kilku serwisach internetowych o możliwości pobrania Firefoksa 2.0, którego plik instalacyjny znalazł się na publicznych serwerach Mozilli. Wydaje się jednak, że te „newsowe wyścigi”, wbrew pozorom, nie służą dobru użytkowników programu.

Po pierwsze wcale nie jest pewne, że do wersji udostępnionej przed premierą na serwerach, nie zostaną wprowadzone w ostatniej chwili żadne zmiany. Poza tym kierowanie użytkowników bezpośrednio na serwery Mozilli omija system przekierowań, który pozwala na rozłożenie ruchu pomiędzy różnymi mirrorami, co z kolei, przy dużej liczbie chętnych, może doprowadzić do problemów z pobraniem nowej wersji.

W obecnej chwili (24.10 godz. 23.50) dostępna jest polska wersja Firefox 2.0 tylko dla systemu Windows (5MB). Przy okazji warto odnotować nieoczekiwaną zmianę grafiki oraz dostępnych informacji na polskiej stronie programu.

Co ciekawe, wydanie nowego Firefoksa będzie hucznie świętowane na całym świecie. Osoby zaangażowane w rozwój tej przeglądarki organizują liczne przyjęcia zwane Firefox 2.0 Party. Na imprezowej stronie – Firefox Party można obserwować liczbę planowanych na najbliższy piątek (27 października) przyjęć oraz zarejestrowanych uczestników.

Brak komentarzy

Odpowiedz