Firefox 48 z obsługą Electrolysis oraz podpisywanymi rozszerzeniami

Firefox 48 z obsługą Electrolysis oraz podpisywanymi rozszerzeniami

przez -
5 1903
Mozilla Firefox 23

Mozilla ogłosiła wydanie przeglądarki internetowej Firefox 48. Wprowadzono częściowe działanie projektu Electrolysis. Ma on za zadanie izolowanie każdej karty, jak osobnego proces, a tym samym zapewnienie pełnej stabilności działania przeglądarki. W przypadku awarii jednej z kart, cała aplikacja ma nadal działać i nie zawieszać się. W aktualnej wersji Firefoksa funkcja owa działa jedynie wtedy, kiedy użytkownik nie posiada żadnych zainstalowanych rozszerzeń. Pełne wprowadzenie ma nastąpić razem z premierą Firefox 51 w styczniu 2017 roku.

Wprowadzono obowiązkowe podpisywanie rozszerzeń. Nowe wtyczki nie będą mogły zostać zainstalowane, jeżeli nie przejdą weryfikacji przez ekipę Mozilla. Owej funkcji nie da się już wyłączyć, co tym samym zwiększa jeszcze bardziej bezpieczeństwo.

Usunięto komunikator Hello, który miał służyć do bezpośredniej komunikacji, między użytkownikami, ale się nie przyjął. Poprawiono natomiast obsługę protokołu WebRTC, służącego do rozmów głosowych i wideo.

Zakładka Bezpieczeństwo otrzymała dwie nowe opcje: Blokuj niebezpieczne pobierania oraz Ostrzegaj przed niechcianym oprogramowaniem. Przyda się to szczególnie dla osób, które pobierają pliki z mało znanych lokalizacji.

W Firefox 48 pojawił się nowy parser multimedialny, zbudowany na języku Rust.