Firefox OS – system operacyjny w technologii HTML5 dla urządzeń mobilnych

Firefox OS – system operacyjny w technologii HTML5 dla urządzeń mobilnych

przez -
1 1078
Mozilla Firefox 23

Mozilla oficjalnie zapowiedziała Firefox OS, system operacyjny dla urządzeń mobilnych. Dotychczas znany jako Boot to Gecko, system operacyjny będzie oparty na technologii HTML5 i otwartych standardach, tak samo jak wszystkie napisane w nim aplikacje. Firefox OS usuwa wiele obecnych ograniczeń w telefonie, pozwalając aplikacjom HTML5 na dostęp do funkcji telefonu, jak normalne natywne programy.

Nad systemem prócz Mozilli, pracuje także Telefónica, która zaprezentowała nową architekturę telefonu. Każda funkcja telefonu: dzwonienie, smsowanie, gry itp. jest obsługiwana przez aplikacje napisane w HTML5. Wszyscy, którzy będą w jakikolwiek sposób uczestniczyć w projekcie, będą zobowiązani do utrzymania projektu całkowicie otwartym. Potencjalna implementacja wymaganego Web API będzie wysyłana do standaryzacji w W3C.

Potencjał nowego systemu zauważyli wiodący operatorzy sieci komórkowych: Deutsche Telekom, Etisalat, Smart, Sprint, Telecom Italia, Telefónica czy Telenor. Swoje zamiary do produkcji pierwszych urządzeń z systemem Firefox OS, zapowiedzieli TCL Communication Technology (pod marką Alcatel One Touch) oraz ZTE. Używane będą w tym celu procesory Snapdragon od Qualcomm Incorporated. Pierwsze urządzenia mają być sprzedawane w Brazylii na początku 2013 przez Telefónica Vivo.

Wprowadzenie otwartego systemu mobilnego, kontynuuje misję Mozilli związaną z propagowaniem otwartości, innowacyjności  dla użytkowników i deweloperów. Oczekuje się, że miliardy użytkowników połączą się pierwszy raz z internetem w nadchodzących latach, ważne jest, aby dostarczyć prostego i zrozumiałego smartfonu, z którego każdy będzie mógł korzystać. Duża liczba operatorów i producentów wspiera teraz te wysiłki, które przyniosą różnorodność ofertową.

powiedział Gary Kovacs, dyrektor generalny Mozilli.

Tak będzie zaprojektowany Firefox OS

Wypowiedzi operatorów komórkowych:

  • Matthew Key, prezes i dyrektor generalny firmy Telefónica Digitala skomentował:

    Firefox OS przyniesie lepszą i przyjemniejszą pracę na smartfonie w najtańszym segmencie. Ma to kluczowe znaczenie dla nas, aby przyspieszyć wdrożenie smartfonów na rozwijających się rynkach. Szerokie poparcie w branży dla tego projektu sprawia, że istnieje miejsce na rynku na nowy, otwarty mobilny system.

  • Fared Adib, dyrektor produktu w firmie Sprint powiedział:

    Sprint nadal wspiera otwarty mobilny system, który umożliwia wybór dla klientów Sprinta i  tworzy zdrową konkurencję w technicznej społeczności. Firefox Mobile OS może pomóc nam wdrożyć platformę HTML5 do smartfonów najniższej klasy w opcji prepaid, abonamentu i w pozostałych rozwiązaniach.

  • Thomas Kiessling, dyrektor ds. produktów i innowacji w Deutsche Telekom powiedział:

    Celem Deutsche Telekom jest zapewnienie naszym klientom możliwości wyboru wielu atrakcyjnych i najlepszych produktów i usług – od DT i naszych partnerów. Partnerstwo jest kluczowe dla Deutsche Telekom, a nasza współpraca z Mozillą jest dla nas jedną z ważniejszych inicjatyw. Wspieramy projekt Mozilli jakim jest Firefox OS, ponieważ naprawdę wierzymy, że ucieleśnia otwartość, innowacyjność oraz konkurencyjność, a to jest częścią rozwijającej się chmury i ekosystemu HTML5. W zależności od naszego zaangażowania, nasze Innovation Laboratory’s Silicon Valley Center ściśle współpracuje z deweloperami Mozilli i np. współdziała z NFC umożliwiając oprogramowaniu  Boot to Gecko Platform.