Firma z Wielkiej Brytanii próbuje zabronić używania nazwy Python

Firma z Wielkiej Brytanii próbuje zabronić używania nazwy Python

przez -
23 646

Python Software Foundation ostrzegło wszystkich na świecie, że firma Veber z Wielkiej Brytanii chce zarejestrować znak handlowy i nazwę handlową: PYTHON dla swoich produktów. Fundacja prosi wszystkich o pomoc w rozwiązaniu owego problemu, ponieważ próba dyskusji podjęta przez PSF, skończyła się na argumencie ze strony firmy, że mają wyłączne prawo do użytkowania nazwy Python w kontekście oprogramowania.

Veber Ltd. został założona w 1999 roku, a w 2000 zarejestrowała domenę python.co.uk. Przypomnijmy, że język Python powstał w latach 90 XX wieku, a oficjalnie został zaprezentowany w 1991. Teraz firma próbuje zabronić używania jego nazwy w kontekście oprogramowania, serwerów, serwisów jako naruszającej jej własną markę. Chcą w tym celu lobbować w Unii Europejskiej i raczej nie wycofają się zbyt szybko, bez odpowiedniej akcji protestacyjnej.

Jak można pomóc:

  • Napisać list do Python Software Foundation, w jaki sposób ty lub Twoja firma wykorzystuje język Python. List zostanie zweryfikowany i przekazany radzie europejskiej.
  • Zrobić skany, kopie, zdjęcia wszystkich materiałów, które odnoszą się do języka Python (książki, zdjęcia z konferencji, magazyny, czasopisma, artykuły)
  • Wspomóc finansowo projekt

Firma The Camels S.C. oraz portal OSWorld.pl już udzielili pomocy w tej kwestii. Wy też możecie pomóc, jako czytelnicy.