Firmy dostrzegają zalety Open Source a Bill Gates krytykuje GPL

Firmy dostrzegają zalety Open Source a Bill Gates krytykuje GPL

przez -
1 517
Open Source

Badania przeprowadzone przez grupę Standish zostały zakończone kilka dni temu. Celem badań, które trwały pięć lat, było analizowanie czynników, które wypływają na wrażanie otwartych rozwiązań w firmach. Firmy biorące udział w badaniach głównie wymieniały takie cechy jak niskie koszty, zdecydowanie większe bezpieczeństwo i niezawodność oraz szybki rozwój oprogramowania. Jak można przeczytać w raporcie otwarte oprogramowanie redukuje początkowe koszty projektów informatycznych. Również rozwijanie tych projektów niesie ze sobą spore oszczędności, gdyż firmy nie muszą płacić ogromnych sum za aktualizacje produktów.

Z raportu końcowego wynika, że 70% badanych firm uznaje, że Red Hat Linux jest bezpieczniejszy od Microsoft Windows.

Według 22% firm system Red Hat Linux był lepszym produktem niż Windows, a 66% firm nie widziało istotnej różnicy.

Poza oszczędnościami, jedną z największych zalet Open Source była możliwość dopasowania istniejącego oprogramowania do konkretnych potrzeb firmy. Problemy związane z wolnym oprogramowaniem jakie najczęściej wymieniano to brak doświadczenia w jego wdrażaniu przez co decyzje o migracji bywają podejmowane niechętnie.

Natomiast podczas wystąpienia Instytucie Systemów Biologicznych w Seattle Bill Gates wypowiedział się w krytyczny sposób na temat licencji GNU General Public License (GPL). Podczas wykładu na temat przemysłu farmaceutycznego Bill Gates został zapytany, czy Microsoft powinien otworzyć swoje oprogramowanie przeznaczone do badań służących ochronie zdrowia. Gates stwierdził, że licencja GPL jest czymś na co nie można się zgodzić. Uważa on, że GPL blokuje możliwość ulepszania oprogramowania co ogranicza rozwój biznesu oraz ilość miejsc pracy.

Niestety nie wytłumaczył się w jaki sposób doszedł do takich wniosków. Gates stwierdził również, że nie zbudowałby swojej korporacji wypuszczając oprogramowanie na licencji GPL.