Flash dla Linuksa tylko z Google Chrome

Flash dla Linuksa tylko z Google Chrome

przez -
24 706
Adobe Flash

Adobe ogłosiło na swoim blogu, że zamierza porzucić tradycyjną wersję flasha dla Linuksa, na rzecz specjalnej wtyczki, która jest dostarczana z przeglądarką Google Chrome. Aktualna technologia instalacji wtyczki Flash w przeglądarkach opiera się we większości na Netscape plug-in API. Google od około 4 lat zaczął rozwijać swoją własną – PPAPI lub Pepper i w przyszłym wydaniu Chrome, zamierza ją w pełni zaadoptować, porzucając API Netscape.

PPAPI to swego rodzaju API, które działa w każdej przeglądarce internetowej i jest niezależne od systemu operacyjnego. Dzięki takiemu podejściu Adobe nie musiałoby już robić osobnych wersja dla Mac OS X, Android, Windows, Windows Phone 7, Linuksa i innych. Wystarczy jedna wersja Flasha i odpowiednie API w przeglądarce i mamy obsługę technologii.

Wraz z wydaniem Flash 11.2, wtyczka dla przeglądarek będzie dostępna jedynie poprzez API “Pepper” i jako część Google Chrome. Usunięte zostanie bezpośrednie pobieranie ze stron Adobe dla systemów Linux, ale zostanie zapewnione 5 letnie wsparcie od daty wydania.

Dużym problemem okazuje się przeglądarka Firefox, gdzie Mozilla powiedziała, że nie zamierza wdrażać owej technologii do siebie. Brak też jakichkolwiek doniesień, co zamiennego zamierzą wdrożyć, aby nie pozostawić użytkowników systemów innych niż Windows, bez wsparcia jakże ważnej aktualnie technologii webowych. W internecie krąży kilka powodów tej decyzja. Jednym z nich samo Google, który wyprodukował ową technologię, drugim zawiła specyfikacja i wdrożenie. Dziwi też fakt zerowej reakcji ze strony W3C, które promując HTML5 zapomniało, że promowana technologia ma nadal więcej wad, aniżeli zalet.

 • Łukasz

  To się zaczęły ruchy Google Corpotation. Sam Używam Opery i moim skromnym zdaniem flash był w ogóle nie potrzebny władowali go na siłę. Może czas się zainteresować silverlightem? Jedynym powodem dla którego używam flasha jest youtube i nic więcej,

  • energizer

   Większość filmików na Youtube chodzi w HTML5. Silverlight tym bardziej nie jest dobrym rozwiązaniem. Spróbuj uruchomić chociażby vod.onet.pl na platformie innej niż Windows i Mac

  • Don't be evil!

  • Druedain

   Wątpię by Google przekonywało do porzucenia rozwoju Flasha. Bardziej bym obstawiał scenariusz, w którym Adobe planowało całkowicie porzucić rozwój Flasha, a wtedy Google sięgnęło do portfela (czytaj, zagwarantowało zasoby ludzkie/czasowe/pieniężne, by rozwijać dalej Flasha dla Chroma).

   Chyba, że to „Don't be evil!” dotyczyło Adobe. Ale Adobe nie kojarzy się zbytnio z takim podejściem…

  • energizer

   Silverlight to jeszcze gorszy wybór. Spróbuj chociażby uruchomić vod.onet.pl na platformach innych niż Windows i Mac.

  • Silverlight to chyba jeszcze gorsza droga. Spróbuj chociażby uruchomić vod.onet.pl na platformach innych niż Windows i Mac.

 • joo

  glupota ze strony adobe.

  w czym problem udostepnic archiwum tar.gz?

  tak, tak, mniejsze naklady pracy, oszczednosc itp.

  jednym slowem chu*nia

  no ale przynajmniej reklamy we flashu nie beda meczyly i nie trzeba bedzie instalowac ad blocka ;)

  • Flash to nie tylko reklamy. Niektóre firmy oparły swoje aplikacje o tę technologię.

  • mógł byś wskazać te aplikacje na Linuksa?

  • Duża część aplikacji webowych oparta jest właśnie o Flasha. O tym mówię.

  • quest88

   e-Deklaracje zasponsorowane przez polskich podatników oraz e-Pity napisane już za pieniądze prywatnej firmy.
   http://www.e-deklaracje.gov.pl/ http://www.e-pity.pl/pobierz_darmowy_program_linu

   Poza tym słowo "mógłbyś" piszemy razem.

   Straszna bida z tym softem Adobe. Najpierw zrezygnowali z Flasha 64bitowego, potem z AIR, teraz z Flasha32. Ciekawe kiedy upadnie PDF Reader. Wiem, że są inne programy, ale np. takie e-Deklaracje współpracują tylko z Adobe Readerem no i masa zaawansowanych formularzy z polami do wyboru jest nieczytelna w Okularze czy Evince.

  • marcinsud

   Przez 5 lat jeszcze będzie wisiało archiwum, a jak pojawi sie krytyczny błąd to zostanie naprawiony, więc więcej spokoju 5 lat to kawał czasu.

 • buba

  spokojnie mamy jeszcze 5 lat myślę że do 2017 flash nie będzie już tak znaczącą technologią

  ps. dziwi mnie podejście Mozilli, chyba jest trochę zbyt radykalne

  • Miejmy nadzieję, że ludzi będą systematycznie porzucać flasha na rzecz HTML5 :)

 • Czy na Linuksach jakieś aplikacje używają flash-a poza przeglądarkami do treści do strony? Ja już praktycznie nie używam flash-a (youtube śmiga na html5). Reklamy już dawno mam wyłączone (tylko wybrane strony odblokowane).
  Za 5 lat już dawno flash-a nie będzie ;)

  • Z dużymi serwisami jak Youtube czy Vimeo nie mam problemów. Gorzej np. z zippyshare, soundcloud oraz innymi mniejszymi serwisami. Jednak myślę, że i to też będzie się zmieniać. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło – rosnąca popularność urządzeń apple niejako zmusza twórców stron do porzucania flasha.

 • tomimaki

  "Mozilla is not interested in or working on Pepper at this time."
  Więc jeszcze mogą zmienić zdanie.

 • Druedain

  Według mnie to jest jednak k***wstwo. Adobe zdążyło przyzwyczaić wszystkich do tego, że Flash w internecie istnieje, a teraz w sposób wybiórczy zostaje wstrzymany rozwój tej wtyczki. Nie byłoby problemy, gdyby Adobe taką samą politykę zastosował wobec wszystkich platform.

  Ten ruch to najlepszy przykład zamkniętej technologii, od której wielu się zdążyło w jakiś sposób uzależnić, po czym zostają oni porzuceni i nie mogą nic z tym zrobić. Okej, jest 5 lat łatek, ale jak rozumiem, w międzyczasie dla innych platform Flash dalej się będzie rozwijać, więc powstaną rozwarstwienia.

  A wiecie co jest najśmieszniejsze? Ubuntu for Android. Na stronie Canonical wśród firm partnerskich jest wymienione właśnie Adobe :D

  • marcinsud

   Dlatego, jest wymienione, bo w repozytorium partners są programy od adobe. O ile pamiętam flash właśnie i reader.

   Swoją drogą może wydajność elementów html5 w końcu ruszy z kopyta, bo jak na razie jest kiepsko jeśli porównać do flasha. Adobre miało wydać jakiś konwerter treści flashowych na html5 kojarzy ktoś coś takiego?

  • Druedain

   Przedostatnią. Dlaczego? Bo Adobe przestało rozwijać Readera i 10 już nie będzie na Linuksie. Niech dodadzą jeszcze Air i najlepiej Photoshopa przez Wine'a…

 • Alvaro

  Nie wiem czy wiecie ale HTML5 ma mieć DRM. Więc nie jest tak wesoło z nim.

  • Czy będzie miało to niewiadomo, na razie est szkic. Ale po co komu ten DRM?