Flash dla Linuksa tylko z Google Chrome

Flash dla Linuksa tylko z Google Chrome

przez -
24 916
Adobe Flash

Adobe ogłosiło na swoim blogu, że zamierza porzucić tradycyjną wersję flasha dla Linuksa, na rzecz specjalnej wtyczki, która jest dostarczana z przeglądarką Google Chrome. Aktualna technologia instalacji wtyczki Flash w przeglądarkach opiera się we większości na Netscape plug-in API. Google od około 4 lat zaczął rozwijać swoją własną – PPAPI lub Pepper i w przyszłym wydaniu Chrome, zamierza ją w pełni zaadoptować, porzucając API Netscape.

PPAPI to swego rodzaju API, które działa w każdej przeglądarce internetowej i jest niezależne od systemu operacyjnego. Dzięki takiemu podejściu Adobe nie musiałoby już robić osobnych wersja dla Mac OS X, Android, Windows, Windows Phone 7, Linuksa i innych. Wystarczy jedna wersja Flasha i odpowiednie API w przeglądarce i mamy obsługę technologii.

Wraz z wydaniem Flash 11.2, wtyczka dla przeglądarek będzie dostępna jedynie poprzez API “Pepper” i jako część Google Chrome. Usunięte zostanie bezpośrednie pobieranie ze stron Adobe dla systemów Linux, ale zostanie zapewnione 5 letnie wsparcie od daty wydania.

Dużym problemem okazuje się przeglądarka Firefox, gdzie Mozilla powiedziała, że nie zamierza wdrażać owej technologii do siebie. Brak też jakichkolwiek doniesień, co zamiennego zamierzą wdrożyć, aby nie pozostawić użytkowników systemów innych niż Windows, bez wsparcia jakże ważnej aktualnie technologii webowych. W internecie krąży kilka powodów tej decyzja. Jednym z nich samo Google, który wyprodukował ową technologię, drugim zawiła specyfikacja i wdrożenie. Dziwi też fakt zerowej reakcji ze strony W3C, które promując HTML5 zapomniało, że promowana technologia ma nadal więcej wad, aniżeli zalet.