FOSDEM 2013 za nami, czyli świetna konferencja, na której spotkamy ludzi i firmy związane z open source. Całe wydarzanie miało miejsce w Brukseli na terenie ULB (Université Libre de Bruxelles). FOSDEM to nie tylko seria ciekawych wykładów, czy prezentacja różnych zespołów na swoich stanowiskach, ale przede wszystkim możliwość kontaktu z ich twórcami.
Jak dotrzeć na FOSDEM
Przykładowe koszta, jakie my ponieśliśmy podczas tegorocznej imprezy, opisaliśmy w Relacji z wyjazdu na FOSDEM 2012. Tym razem zatrzymaliśmy się w innym hotelu z podobnymi kosztami zakwaterowania. Dojazd na ULB mieliśmy tramwajem linii 25.
Integracja na mieście
Standardowo co roku, pierwszego dnia w pubie Delirium Café organizowana jest integracja wszystkich uczestników FOSDEMu. Na miejscu można napić się najlepszych piw z całej Belgii. Warto dodać, że pub ma rekord w ilości oferowanych trunków.
Wykłady
To tak naprawdę najważniejsza część całego FOSDEMu. Było ich ponad 480 + Lightning Talks i niestety, ale przez dwa dni nie było szansy zobaczyć wszystkich, szczególnie że wiele ścieżek nakładało się na siebie. Część z wykładów była prowadzona przez Polaków.
Otwarcie FOSDEMu 2013
Tradycyjnie, jak co roku konferencja jest otwierana przemówieniem oraz tańcem organizatorów i wszystkich uczestników.
Wayland for Application Developers
Rob Bradford z Intela i członek ekipy Waylanda, wyjaśnił czym projekt jest, na jakim etapie rozwoju się znajduje i jakie są plany na przyszłość.
Vtrill: RBridges for Virtual Networking
Renzo Davoli, profesor włoskiego Uniwersytetu Bolońskiego, opowiedział o Vtrill, rozwiązaniu związanym z budowaniem wirtualnych sieci komputerowych. Pokazano także przykładową sieć.
PHP and Friends devroom
Odbywały się tutaj rozmowy o PHP, nginx i usługach Google.
Security
Pokój, w którym omawiano różne kwestie bezpieczeństwa
MySQL and Friends devroom
Był to pokój, gdzie rozmawiano o bazie danych MySQL, jej zabezpieczaniu, błędach i nowościach.
XMPP for Pythonistas
Winfried Tilanus pokazał na przykładach, jak stworzyć prostego bota opartego na protokole XMPP. Poruszone zostały też kwestie integracji bota z serwerem HTTP, przy pomocy biblioteki Twisted.
The future of X.org on non-Linux systems
Matthieu Herrb podjął się trudnego zadania opisu stanu wdrożenia projektu X.Org w najpopularniejszych nie-linuksowych systemach, takich jak FreeBSD czy Solaris. Ocenił on też wkład programistów tych systemów uniksowych oraz wskazał problemy, które musiałyby zostać rozwiązane, aby mogły one dogonić jakością X.Org Servera znanego z Linuksa.
Gentoo Hardened
Wykład na temat typowych luk bezpieczeństwa we współczesnych systemach i sposobach ich zabezpieczania.
systemd, Two Years Later
Wykład zapowiadał się ciekawie, aczkolwiek okazał się nader tradycyjny, w porównaniu do całej reszty. Lennart Poettering opowiedział w szczegółach, co do tej pory zrobiono i co jest planowane. W międzyczasie ludzie zadawali pytania, obyło się bez zbędnego trollingu.
Introduction to C++11 and its use inside Qt
Olivier Goffart, doświadczony programista C++ i Qt przedstawia możliwości Qt, wprowadzone w celu ułatwienia pracy z kompatybilnym wstecz kodem C++11.
A brief tutorial on Xen’s security features
Przegląd problemów z bezpieczeństwem maszyn wirtualnych Xen i gotowych rozwiązań.
eudev
Trójka prelegentów przybliża sens istnienia projektu eudev, forka udeva pisanego z myślą o dystrybucji Gentoo. Wynikła z tego dość mocna dyskusja.
oVirt introduction
oVirt to narzędzie graficzne do zarządzania i monitorowania zasobami maszyn wirtualnych. Przedstawiono dokładnie cały interfejs, wraz z przykładami.
Porting applications to 64-Bit ARM Architecture
Riku Voipio, główny koordynator 64 bitowej architektury ARM, opowiadał o zmianach w AArch64, jak portować aplikacje i jak unikać błędów. Można było także porozmawiać z Marcinem Juszkiewiczem (Canonical, Linaro), Jon Masters (RedHat), Wookey (ARM, Linaro) i kilkoma innymi deweloperami.
Open ARM GPU drivers
Luc Verhaegen przeprowadził prezentację nt projektu Lima oraz innych projektów open source z kartami graficznymi w ARM.
Why the free software phone doesn’t exist
Aaron Williamson, który przyleciał do Brukseli z USA, przemówił na temat wolności do hackingu naszych urządzeń elektronicznych. Powiedziano o systemie prawnym USA i jego ułomnościach, które doprowadziły do aktualnego statusu quo.
Continuous Integration and Testing in Games
Thomas Kinnen, twórca gry Unknown Horizons, opowiedział jak rozwiązać problem automatycznego testowania gier, włącznie z kwestią integracji z Jenkinsem. Całość została opowiedziana w dość humorystyczny sposób.
An introduction to the Wesnoth animation engine
Jérémy Rosen, współtwórca strategii turowej 2D Wensoth, opowiadał o systemie animacji zaimplementowanym w grze.
Pandora – a mobile Linux computer including gaming controls
Mieliśmy okazję zobaczyć krótki wykład o konsoli Pandora, jej historię i popularność na rynku.
OpenPandora
Kolejny raz mogliśmy zobaczyć projekt przenośnej konsoli do gier, tym razem w odświeżonej wersji, bo z 1GHz procesorem ARM Cortex A8, kartą graficzną PowerVR SGX530 i 512MB RAM.
Coreboot
Nie mogło nas zabraknąć nas stoisku projekty Coreboot. Porozmawialiśmy z osobami, które zajmują się pisaniem oprogramowania, do obsługi poszczególnych płyt głównych. Zaprezentowano nam płyty główne Asus F2A85-M oraz Asus M2V-MX SE. Obie posiadały wgrany Coreboot i SeaBIOS.
BeagleBoard
Oto, co można zbudować z kilku płytek BeaglBoard :)
KDE
Stoisko KDE, jak co roku miało coś do zaprezentowania. Tym razem mieliśmy okazję zobaczyć Plasma Active oraz program Krita. Podczas rozmowy z osobami będącymi na miejscu można było dowiedzieć się m.in. o The KDE Manifesto.
Plasma Active na inżynieryjnym tablecie Intela
Plasma Active to specjalna wersja środowiska graficznego, przystosowanego na urządzenia mobilne, które działa na zmodyfikowanym jądrze Linux, Qt i KDE Plasma Framework. Na FOSDEMie mieliśmy okazję testować Plasma Active 3 na tablecie inżynieryjnym Intela. Środowisko było w miarę responsywne, aczkolwiek z niewiadomych przyczyn, nie zawsze chciały działać wszystkie aplikacje. Prócz tego doświadczaliśmy efektu spowolnienia, jakby sprzęt był za słaby.
Krita Foundation i promocja aplikacji do grafiki rastrowej
Krita Foundation wystawiła się razem z KDE i prezentowali swój program do grafiki rastrowej – Krita. Mogliśmy przetestować zarówno pod Linuksem, jak i Windowsem. Dodatkowo można było zobaczyć wydrukowany katalog rysunków i komiksów, stworzonych przy użyciu tego narzędzia.
Firefox OS
Ostatnimi czasy dużo szumu było wokół nowego systemu operacyjnego, jaki ma wypuścić Mozilla Foundation – Firefox OS. Mieliśmy okazję przetestować go na praktycznie finalnej wersji urządzenia mobilnego. Okazuje się, że sprzęt, na którym jest ten system zainstalowany, to lekkie nieporozumienie. Praktycznie każda czynność zajmuje dużo czasu i działa to, jak Android 4.0 na 600MHz procesorze i 128MB RAM. Na szczęście, były też inne modele telefonów, których specyfikacja okazała się wystarczająca, aby Firefox OS działał płynnie.
Wyjazd zaliczamy do bardzo udanych i za rok na pewno się tam pojawimy. Jeżeli jesteście zainteresowani imprezą i podróżą wraz z nami to dajcie znać. Na pewno Was zabierzemy lub pomożemy zorganizować wyjazd.
Za część informacji o wykładach dziękujemy Jackowi Wielemborkowi.
Jakość zdjęć tragiczna :P
Następnym razem opłacisz wszystko Ty i zrobisz lepsze zdjęcia ;-) Trzymam za Ciebie kciuki!
Tragiczniejszy jest Twój komentarz :]
Dzięki za relację! Za rok jadę z Wami :D
Zapraszamy ;-) Tylko, żeby nie było, że się zgłaszacie na dzień przed :P
W sumie czemu nie? Mi się udało na dwa dni przed :D
Jeśli chodzi o Firefox OS, to faktycznie marnie chodzi. A podobno ten system jest dedykowany słabszym smartfonom…
Działa bardzo powoli, nie jest responsywny i jakoś nie przypadł nam do gustu.
A co sądzicie o Plasma Active?
Jeżeli środowisko nie dostanie porządnego komercyjnego wsparcia, to niedługo ten projekt nie będzie miał racji bytu tak naprawdę. To co zobaczyliśmy na FOSDEMie, po roku czasu to lekka kpina jest. A tablet, na którym to chodziło był strasznie ciężki, w porównaniu z innymi urządzeniami, dostępnymi na rynku. Plasma Active nadal nie działa tak, jak powinna.
Byliście na stoisku ownCloud?
Byliśmy, ale nic ciekawego nie mieli :)
[…] FOSDEM 2013 – relacja z wyjazdu […]
[…] FOSDEM 2013 – relacja z wyjazdu […]
[…] również przeczytać prezentację Samuela Thibaulta z FOSDEM 2013: The GNU/Hurd architecture, nifty features, and latest […]
[…] FOSDEM 2013 były roboty pająki. Na jakich płytkach został on […]
WebSecurity liked this on Facebook.
C GB Spender liked this on Facebook.
Michał Olber liked this on Facebook.
thecamels.org liked this on Facebook.
OSWorld.pl liked this on Facebook.
[…] FOSDEM 2013 – relacja z wyjazdu […]