Francja uruchamia portal otwartych danych

Francja uruchamia portal otwartych danych

przez -
2 865
Francja

Francja uruchomiła wersję beta portalu otwartych danych, znajdującego się w domenie data.gouv.fr. Wszystkie dane udostępnione na owym portalu są na otwartej licencji (License Ouverte), która pozwala na używanie ich w dowolnym celu. Znajdziemy tam ponad 350.000 rządowych plików, dostępnych w formatach .xls i .csv, w tym budżety za rok 2011 i 2012, dane dotyczące czystości powietrza, raporty z wypadków, dane geograficzne i katalogi biblioteki narodowej Francji.

Celem inicjatywy jest zwiększenie przejrzystości w agencjach rządowych, poprzez dostarczenie opinii publicznej, dostępu do danych, które rząd wykorzystuje do podejmowania decyzji. Jest także nadzieja, że pozwoli to rozwijać nowe modele biznesowe. Do pomocy przy tworzeniu portalu proszone są firmy, naukowcy i obywatele.

2 Komentarze

  1. U nas też coś takiego istnieje. Co prawda nie w takiej skali (i chyba nie jest prowadzone przez instytucje rządowe), ale jest:
    http://otwartedane.pl/

    Polecam przyjrzeć się strukturze wydatków budżetowych i sprawdzić np. ile się wydaje na kulturę czy edukację w porównaniu do np. utrzymania administracji różnych szczebli. Pouczająca lektura.

Odpowiedz