FreeCAD 0.13

FreeCAD 0.13

przez -
1 806

Ogłoszono wydanie FreeCAD 0.13, który jest otwartoźródłowym programem CAD/MCAD/CAx/CAE/PLM 3D, zorientowanym na inżynierię mechaniczną i projektowanie cyklu życia produktu, ale obejmującym także szerszy zakres inżynierii, jak architektura czy inne specjalności. Charakteryzuje się modularną architekturą oprogramowania, która umożliwia łatwe dodawanie funkcji bez modyfikowania rdzenia systemu. FreeCAD opiera się na jądrze geometrycznym OpenCasCade, opartym o Open Inventor, dostarczanym przez bibliotekę Coin 3D i obszernym API pythona. Interfejs zbudowany został z wykorzystaniem frameworku Qt.

Podobne artykuły

  • Radek

    FreeCAD to na razie program mocno uproszczony, na poziomie SOLIDWORKS'a z połowy lat 90-tych (a nawet nie, bo na kilku funkcjach się wysypuje), ale….. FreeCAD będzie rządził za kilka lat (doganiając programy za kilka tysięcy zł jak Alibre, ZW3D, Fi-Flex, itp. programy "niskiej klasy"), a za kilkanaście może nieźle namieszać na rynku, bo kto kupi CAD-a z tzw. "średniej półki" (tj. SW, INV, SE, TopSolid) za 10-30 tys. zł, jak będzie FC za Free?!.

    Życzę wszystkim i sobie, żeby FC jak najszybciej się rozwijał. Szkoda że mają tak niewielu developerów…

    Moim zdaniem chłopaki z FC zrobili za dużo modułów, a powinni się skupić na 3-4 i je dobrze dopracować, a dopiero później dodawać kolejne moduły. Poza tym widzę w FC przyszłość, program wygląda obiecująco. To będzie świetna rzecz (jeśli projekt nie upadnie lub nie zostanie kupiony). Nawet jeśli FC nie uzyska uznania w przemyśle, to przynajmniej wpłynie korzystnie na poziom cen komercyjnych CAD-ów.