Freedesktop Summit 2014 – podjęte decyzje

Freedesktop Summit 2014 – podjęte decyzje

przez -
2 624
Open Source

Na początku kwietnia tego roku odbyło się spotkanie hakerów Freedesktop Summit 2014, na którym byli obecni przedstawiciele GNOME, KDE, Unity i LXDE-Qt. Ich celem było omówienie najważniejszych zagadnień w kwestii standaryzacji środowisk graficznych. Drugie spotkanie w historii odbyło się znowu w biurach firmy SUSE w Norymbergii i trwało łącznie 4 dni. Uzgodniono standaryzację zmiennej środowiskowej XDG_CURRENT_DESKTOP, która informuje aplikacje, jakie zmienne środowiskowe są obecnie używane.

Pojawiła się pierwsza formalna specyfikacja, jak aplikacje powinny być powiązane z zadanymi typami MIME i schematami URI. Rozmawiano także nad specyfikacją, blokującą wygaszanie lub wyłączanie ekranu w różnych programach. W Waylandzie dla powiadomień o uruchomieniu, postanowiono używać protokołu opartego o sygnały D-Bus, zamiast dotychczasowego klienta wiadomości Xów. Ukończono także klucz „Implements=”, używany w plikach .desktop. Poprawiono i oczyszczono specyfikację XDG.

Dziwi natomiast brak przedstawicieli środowisk Enlightenment czy Xfce, którzy raczej powinni być obecni na tego typu spotkaniach.

Warto także zapoznać się z wpisem na wiki.gnome.org/Events/freedesktop_Summit/2014.

Podobne artykuły

2 Komentarze

Odpowiedz