Karen Sandler, dyrektor wykonawczy GNOME Foundation, ogłosiła rozpoczęcie kampanii Friends of GNOME. Jej celem jest uczynienie środowiska GNOME najbezpieczniejszym dostępnym pulpitem na świecie. Aby tego dokonać rozpoczęto zbieranie funduszy, które mają pomóc w rozwoju aplikacji, zwiększeniu bezpieczeństwa szyfrowania dysku, integracji TOR, lepszej kontroli użytkownika nad raportami diagnostycznymi, bardziej wydajnym trasowaniem VPN oraz aplikacji wykorzystujących ogólnosystemowe ustawienia prywatności.
Prócz tego planowane jest dokonanie zmian, w kwestii rozpoznawania urządzeń przez GNOME w sieci lokalnej, a także dodanie funkcji webowych, chroniących przez tzw. phishingiem.
Kampania została zainspirowana podczas rozmów na konferencji GUADEC 2012. Jacob Applebaum z projektu TOR, zapytał deweloperów, co myślą o integracji w GNOME, wsparcia dla niezarobkowej anonimowej sieci, która posiada ponad 3 000 przekaźników i 400 000 użytkowników.
Planowane jest uzbieranie 20 000 dolarów. Aktualnie kwota ta wynosi 0 dolarów.
20 tysięcy w błoto ;) To wszystko o czym tutaj pisze jest już dostępne od dawna. Fakt trzeba czasem troszkę pokopać w plikach konfiguracyjnych i poczytać tutoriale, ale nie jest to szczególnie trudne. Trzeba również dodać, że linuksa z reguły nie wybierają informatyczni analfabeci, co też jest przesłanką do tego, że większość ludzi sobie poradzi w zapewnieniu sobie bezpieczeństwa.
Zresztą zespół GNOME już się wykazał w "upraszczaniu" wszystkiego, i chyba niestety za bardzo im to nie wyszło.
Cel jest nawet bardziej ambitny – "making GNOME one of the most secure computing environments available."
To będzie trudne z dwóch powodów co najmniej: 1. Ma oczywiście małe szanse w konkurencji ze środowiskami bez graficznego interfejsu. 2. GNOME ma pełno kodu pisanego w C, a ten jest trudny w utrzymaniu.
PS: Wydaje mi się, że wpisanie w Google "Karen Sandler" wskazuje, że to nie jest mężczyzna?
@NabirVVV
też tak uważam, skoro określoną funkcjonalność można już uzyskać, to wydawanie 20000$ na graficzny interfejs użytkownika ułatwiający konfigurację jest zbytnią przesadą. Niech od razu przejdą na model komercyjny i ogłoszą, że będą wprowadzać tyle usprawnień ile będzie dofinansowania, a na stronie publikują dostępny budżet. Po wyczerpaniu środków będzie wiadomo by znów ich dofinansować by uzyskać jakiekolwiek wsparcie.
@ar.ba
1. Gnome nie konkuruje ze środowiskiem bez graficznego interfejsu
2. język kodu w jakim jest pisany nie ma nic wspólnego z trudnością w utrzymaniu, pomijając fakt, że C w gnome jest coraz mniej.
Szacun i ukłony za wypowiedź Twoją i NabirVVV. Podpisuję się pod wami obiema rękami (nie czuję jak rymuje)
RT @OSWorldpl: Friends of GNOME – kampania na rzecz bezpieczniejszego środowiska graficznego… http://t.co/DIbZMY6G