FSF ostrzega przed Secure Boot UEFI

FSF ostrzega przed Secure Boot UEFI

przez -
17 1570
Free Software Foundation

Free Software Foundation (FSF) rozpoczęła kampanię, w której wzywa producentów sprzętu, do budowania takich pecetów dla Windows 8, aby użytkownik kupujący owy sprzęt, mógł bez problemu zainstalować dowolny system. Microsoft ma w planach dopuszczenie do instalacji Windows 8, tylko na komputerach, które posiadają wsparcie dla Secure Boot UEFI. Secure Boot blokuje uruchomienie niepodpisanego bootloadera, które systemy Linux posiadają. Przed tym zagrożeniem informował wcześniej programista Linuksa Matthew Garrett.

Microsoft dał jednak pewne wyjaśnienia, że nie zamierza blokować instalacji innych systemów, jedynie wymagać będzie od producentów oprogramowania UEFI ze sprawdzaniem certyfikatu, a który to będzie pozwalał na instalację Linuksa. Problem w tym, że producenci sprzętu najpewniej będą robili wersje tylko dla systemów Windows.

FSF kampanią chce ostrzec przed tym wszystkich, bo może dojść do takiej sytuacji, że kupując komputer stacjonarny, czy laptopa nie będziemy w stanie zainstalować na nim drugiego systemu operacyjnego. Wszyscy chętni mogą zarejestrować się i wesprzeć wysiłki fundacji.