FSF proponuje etykiety w kodzie JavaScript

FSF proponuje etykiety w kodzie JavaScript

przez -
4 792
Free Software Foundation

Free Software Foundation zaproponowało JavaScript License Web Labels, które można by było dodawać, jako znaczniki na stronach internetowych. Głównym zadaniem tych oznaczeń miałoby być określenie, czy jest używane w danym momencie wolne i otwarte, czy zamknięte oprogramowanie. Miałoby to również pomóc w łatwym blokowaniu skryptów na stronach we większości przeglądarek, bez potrzeby instalowania wtyczek typu NoScript.

Kolejnym powodem, dla którego FSF chce wprowadzenia etykiet, jest uniknięcie tzw. Pułapki JavaScript’u, o której jakiś czas temu wspominał Richard Stallman. Fundacja ma nadzieję, że twórcy stron zaakceptują owy pomysł, co pozwoli tworzonym witrynom być bardziej zgodnymi z licencjami GNU i Open Source.

Etykiety byłyby przechowywane w zwykłej tabeli HTML o id="jslicense-labels1", nazwę pliku JavScript, nazwę licencji i link do kodu źródłowego, dzięki czemu automat byłby w stanie szybko znaleźć i podjąć odpowiednią akcję.
[html]<table id="jslicense-labels1">
<tr>
<td><a href="/js/jquery-1.7.min.js">jquery-1.7.min.js<</a></td>

<td><a href="http://www.jclark.com/xml/copying.txt">Expat</a></td>

<td><a href="/js/jquery-1.7.tar.gz">jquery-1.7.tar.gz</a></td>
</tr>

</table>[/html]

4 Komentarze

  1. Sprawa jest o tyle ciekawa, że nikt nie przedstawia użytkownikowi do akceptacji treści licencji kodu strony. Po prostu ten kod użytkownikowi DAJE. Więc domyślnie JavaScript powinien być domeną publiczną.

    • i dlatego właśnie FSF wyszedł z tą inicjatywą. Jak dla mnie sprawa jest do rozważenia. Bo już teraz zaczynają się niezłe cyrki z testowymi funkcjami, które de facto są w dużej mierze robione pod WebKita. Gecko i inne silniki mocno na tym cierpią.

  2. Poroniony pomysł :/ Kowalski ma to w dupie a to generuje dodatkowe tylko kilobajty do pobrania przez przeglądarkę. Dla mnie, kogoś kto korzysta z łącza komórkowego to problem. Zassanie wielkich plików z JSem a do tego chorej licencji GPL. Po co to? Stalmman niech sie zajmie robotą a nie filozofowaniem

Odpowiedz