Fundacja Aegis

Fundacja Aegis

przez -
15 951
Fundacja Aegis

Z inicjatywy Rafała Malujdy i Michała Smereczyńskiego została powołana do życia Fundacja Aegis. Obie postacie są członkami Stowarzyszenia Szczecińska Grupa Użytkowników Uniksa i Linuksa, które to zgodnie z założeniem swoich działań statutowych, pokryło 1/3 kosztów tego procesu. Aegis (Egida) to mityczna tarcza Zeusa, wykuta przez Hefajstosa. Według mitologii greckiej, miała ona chronić młodego boga. Zgodnie z frazeologią języka polskiego egida, a właściwie związek frazeologiczny „pod egidą”, oznacza roztaczanie opieki, przewodnictwo, patronat, czy protektorat.

Fundacja Aegis, wzorem Apache Foundation, przyjmuje kształt fundacji parasolowej, w której przygotowane jest miejsce dla projektów związanych nie tylko z wolnym i otwartym oprogramowaniem, ale także z dziedziny otwartych standardów, otwartych danych i interoperacyjności. Celami statutowymi będzie wsparcie technologiczne, prawne, społecznościowe i biznesowe, a także działalność wydawnicza i stymulacja społeczności zgromadzonej wokół wolnego i otwartego oprogramowania. Fundacja Aegis będzie pełnić rolę węzła komunikacyjnego pomiędzy deweloperami i innymi osobami zaangażowanymi w projekty związane z otwartym oprogramowaniem, otwartymi standardami, otwartymi danymi i interoperacyjnością, a światem biznesu i rynkiem zatrudnienia.

Fundacja Aegis będzie starała się zapraszać istniejące już projekty związane z wolnym i otwartym oprogramowaniem, otwartymi standardami, otwartymi danymi i interoperacyjnością pod swoją opiekę, ale także zachęcać będzie do tworzenia nowych projektów, formalizowania społecznych inicjatyw oraz do pielęgnacji inicjatyw, które mają na celu ochronę dóbr społeczności.

Ochrona dóbr społeczności według Fundacji Aegis, to stworzenie w Polsce „zbrojnego ramienia” ruchu wolnego i otwartego oprogramowania, ruchu otwartych standardów, inicjatywy otwartości danych i przyrzeczenia interopercyjności. Fundacja ma zamiar stać na straży licencji chroniących otwartości i walczyć z wszelkimi przejawami naruszania tych licencji.

Projekty znajdujące się pod parasolem Fundacji Aegis będą mogły liczyć na doradztwo w kwestiach związanych inżynierią programowania, projektowaniem aplikacji i usług, biznesem, zarządzaniem projektami i rozwojem osobistym.

Fundacja Aegis starać się będzie działać w sposób merytokratyczny. Decyzyjność w sprawach związanych z projektami jest trójstronna i dzieli się między fundatorów i stowarzyszenie Szczecińska Grupa Użytkowników Uniksa i Linuksa, które reprezentowane jest przez jego władze. Oznacza to, iż SZLUUG ma jeden z trzech głosów decyzyjnych w sprawach związanych z projektami.

Poza głosami decydującymi, które konieczne są ze względów formalnych, w fundacji powołane zostało ciało nazwane mianem Zgromadzenia Fundatorów. W zgromadzeniu tym zasiadają fundatorzy oraz osoby, które jako specjaliści w dziedzinach związanych z działalnością fundacji, zostają zaproszone do niego przez zarząd fundacji.

 • Greg

  Jak prowadzę bloga o Linuksie to co mi da ta fundacja?

  • @Greg nic Ci nie da, jeśli prowadzisz bloga o Linuksie. Fundacja nie jest od "dawania", tylko do wspierania. Jeżeli rozpoczniesz jakiś projekt lub chciałbyś rozpocząć i potrzebujesz jakiegoś wsparcia, to wtedy powinieneś zwrócić się o wsparcie do fundacji.

  • Jakiś projekt i jakiegoś wsparcia? Np. mam projekt i potrzebuję 100k zł na rozkręcenie jego. I jak mam się starać o pomoc?

  • Skontaktuj się z Aegis.

 • Aroll

  A o co możesz poprosić – a w czym myśli, że mogła by ci pomóc?
  Zobacz zdefiniowane kategorię – w artykule.

 • cciekawy

  Czy PLUG i FWiOO nie są organizacjami, do których warto byłoby się przyłączyć?
  Jaka jest różnica w Waszej działalności w stosunku do silnych poprzedników?
  Czy uważacie, że trzy organizacje mające ten sam cel to nieco za dużo? Za rok okaże się, że powstanie kolejna inicjatywa założenia nowej Fundacji czy Stowarzyszenia na rzecz WiOO. Co Wy będziecie takiego robić, czego nie robi FWiOO i przytaczany PLUG?

  • FWiOO bawi się z projektem WiOO w szkole i robieniem systemu SRU (za debilna nazwa), więc nie ma czasu wspierać innych.

  • mikolajs

   Ale całkiem dobrze kombinuje. Czym skorupka za młodu nasiąknie …

  • Ale nazwę systemu można by zmienić :)

  • PLUG to stowarzyszenie użytkowników Linuksa – nie widzę związku. Z tego co wiem, to nie fundują projektów. Fundacje takie jak Aegis mają swoje cele. Jeśli za rok powstanie kolejna, która będzie miała podobne, szczytne dla społeczności cele, to w czym problem? Mamy Linux Foundation i FSF – mogłyby był jednością, ale nie są – ze względu na pewne różnice ideologiczne. Ale w wielu miejscach ich działania są tożsame. "W kupie siła".

  • PLUG robi co innego, FWiOO robi co innego, a Aegis robi jeszcze co innego. Aegis będzie robić to, czego na pewno nie robi FWiOO – trzy grupy działań, wymienione na pierwszej stronie http://www.aegis.org.pl. Pozdrawiam,

 • TomJ

  Nie obawiacie się tego, że jesteście konkurencją dla FWIOO? Czy to może jest efektem kłótni pomiędzy wami a FWIOO? Jedni odeszli na swoje a inni do PLUGu.

  Jakie projekty zamierza Aegis wspierać? I jak ma to robić?

  Fajnie, że powstakją takie inicjatywy swoją drogą :)

  • Aegis nie jest efektem żadnej "kłótni". Aegis ma realizować trzy zadania, które nie wchodzą ani w zakres działań FWiOO, ani PLUG. O pierwszych projektach spod naszego "parasola" poinformujemy w marcu.

  • Ja już się zgłosiłem do pomocy w Aegis :)

  • Ja też chętnie pomogę :)