Fundacja FreeBSD otrzymała milion dolarów dotacji

Fundacja FreeBSD otrzymała milion dolarów dotacji

przez -
28 1503
FreeBSD

FreeBSD Foundation otrzymała milion dolarów dotacji od Jana Koum, współwłaściciela aplikacji WhatsApp, która na początku tego roku została przejęta przez firmę Facebook. Jest to także największa, jak do tej pory dotacja w 15 letniej historii. Jan Koum wspomina także, że używa systemu FreeBSD od wielu lat i dzięki jego znajomości, wyszedł z przysłowiowej biedy.

28 Komentarze

 1. Przy takiej licencji mogą liczyć tylko na takie okazjonalne gesty.
  Ale to już ich świadomy wybór.
  Można tylko pogratulować i mieć nadzieję, że kiedyś koncerny wielkości Sony będzie stać na jakiś rewanż dla społeczności za korzystanie z darmowego kodu.

  • Za słownikiem PWN:

   donator – osoba lub firma dokonująca donacji (tak, jest takie słowo – sam byłem kiedyś zaskoczony),

   donacja – inaczej darowizna; pieniądze lub majątek przekazane komuś dobrowolnie; dobra ziemskie nadawane dawniej za zasługi.

  • …i pracuje nad zoptymalizowanymi kernelami, które będą tak szybkie, że w 1 sekundę przejdziesz wszystkie gry z Windowsa.

 2. Może uda im się dopracować problem zużycia RAMu. W ciągu ostatnich jakichś 2-3 wersji z powiedzenia „of course it runs freeBSD” zrobiło się „gigabajt RAMu na pół terabajta dysku”.

 3. ja ze swojej strony dodam, że freebsd jest podejrzane, może i jest super stabilnym serwerem ale obawiam się, że to wszystko ma dwa oblicza. z czasem sami się przekonacie.

  • To się tylko tak wydaje, że z BSD korzysta wyłącznie parę serwerowni. W praktyce z tego, co stworzono w ramach BSD mamy:
   – Pewną część narzędzi GNU,
   – Warstwę Wi-fi systemu Haiku,
   – Sterowniki macierzy dyskowych – sporo z nich chodzi na BSD.
   – Niektóre systemy wbudowane.
   – Znaczne wsparcie kart grafiki w X;ach, szczególnie tych spoza stajni AMD/nVidia/Intel.
   I wiele innych.

Odpowiedz