Fundacja X.Org szuka nowego loga

Fundacja X.Org szuka nowego loga

przez -
9 266
X.Org

Podczas konferencji XDS 2010 w Toulouse, Francja, Fundacja X.Org dyskutowała o projekcie nowego logo. Mimo, że sama organizacja ma wiele lat i aktualne logo jest bardzo rozpoznawalne, przeszkodą okazuje się brazylijska firma produkująca kable, która używa prawie identycznego znaku firmowego. Fundacja szuka zatem loga, które będzie można używać na terenie Europy i Stanów Zjednoczonych bez zarejestrowanych znaków handlowych.

 • Słowo "logo" jest nieodmienne (z tego co mi wiadomo), więc powinno być: "Fundacja X.Org szuka nowego logo"

 • Dzień dobry,

  zastanawiam się, jaka jest liczba mnoga od słowa logo (znak graficzny). Będę wdzięczna za wskazówkę.

  Pozdrawiam,

  Magda Charytończyk

  Musimy przede wszystkim zapytać, czy logo jest odmienne. Według najnowszego Uniwersalnego słownika języka polskiego PWN, który się właśnie ukazał, jest to słowo nieodmienne. Zgodnie z tym wypada mówić np. jedno logo i dwa różne logo.

  Można się jednak założyć, że słowniki za jakiś czas będą informować o fakulatywnej odmianie (dwa logo lub dwa loga), a potem – kto wie – może nawet będą kazały odmieniać to słowo. Nie byłoby to bez precedensu. Radio, studio, molo też były kiedyś nieodmienne, a dziś pierwsze dwa są prawie zawsze odmieniane, a trzecie przeważnie też. W języku potocznym już słyszy się formy odmienione: logo – loga – logu – logiem. Ich akceptacja społeczna (i leksykograficzna) jest tylko kwestią czasu.

  — Mirosław Bańko

  Można przyjąć, że się odmienia :)

 • Można, ale czy jest to konieczne? :)

  Poza tym cytat dotyczył pytania o liczbę mnogą od słowa "logo" i tu mogę się zgodzić, jednakże jeśli chodzi o jedno logo (bo tyle przecież szuka fundacja X.org) to uważam, że powinno się stosować odmianę "logo".

  Jeszcze odnośnie samej treści – mogę prosić o adres strony tej brazylijskiej firmy? Chciałbym zobaczyć ich logo, bo mam pewną koncepcję…

 • Sławek

  Dlaczego nie mogą zarejestrować znaków handlowych?

 • Sławek

  Co do loga proponowałbym z jednej kreski w X zrobić strzałkę, a z drugiej kotwicę. To tyle.

  Strzałka miałaby symbolizować kierunek przyszłość, a także kontrolę na odległość. Kotwica miałaby symbolizować charakter.

 • ehhh

  niech oni zajmą się tymi nieszczęsnymi X'ami a nie bawią się z jakimś logo

 • Greg

  Zawsze ktoś się do czegoś przyczepi… Tak jak kiedyś do nazwy Mandrake.

  Ja słowo logo też odmieniam przez przypadki. Brzmi naturalniej.

  Zresztą portal nie jest o ortografii.

 • Odmianę słowa "logo" uznajmy za innowację językową.

 • Sławek

  @ehhh 30 września 2010, 11:55 :

  I nie zajmują się jakimś logo. Stworzenie loga zlecono zewnętrznie – społeczności. Pewnie wybór loga też spadnie na społeczność, a dewelioperzy tylko przedyskutują sprawę – ostateczny wybór.

  Tak między nami, to powinneś zająć się jakąś akcją charytatywną. Wiesz, ilu ludzi jest potrzebujących? Możesz chociażby zacząć od zbierania puszek, a zarobione pieniądze przekazywać żebrzącym pod najbliższym kościołem/mostem. Ot co! Widzisz, jak to miło jest zlecać komuś pracę? Każdy niech zajmie się tym, co lubi/w czym się specjalizuje.