Płyty CD, DVD, Blu-Ray i inne to w dzisiejszych czasach bardzo popularny nośnik danych. Częściej jednak możemy je spotkać, jako obrazy ISO na naszych komputerach, aniżeli wypalone na krążku. Powodem tego jest krótki czas żywotności plastykowego dysku danych, przez co wiele osób chce zrobić sobie cyfrową kopię i nie niszczyć oryginalnego nośnika. Zarówno pod Windows, jak i Linux nie posiadają domyślnie zainstalowanych aplikacji to montowania obrazów.

Furius ISO Mount - o wersji

Jedną z nich jest Furius ISO Mount, proste narzędzie potrafiące emulować obrazy płyt ISO, IMG, BIN, MDF, NRG i inne. Dzięki niemu jesteśmy w stanie przeglądać zawartość, bez konieczności nagrywania na płytę. Program dostępny jest w języku polskim i posiada bardzo prostą obsługę. My pokażemy, jak używać go pod Ubuntu.

Instalacja

Program powinien być dostępny domyślnie w repozytorium Ubuntu. Jeżeli nie ma, wystarczy pobrać paczkę furiusisomount_0.11.3.1_all.deb i zainstalować ją. Do pełnego wykorzystania możliwości aplikacji potrzebny jeszcze będzie program Brasero.

Warto przed skorzystaniem, wcisnąć klawisze Alt+F2, wkleić polecenie: sudo adduser <nasza_nazwa_użytkownika> fuse, po czym zatwierdzić. Dzięki temu będziemy mogli wykorzystać jedną opcję dostępną w programie.

Furius ISO Mount potrafi działać również bez instalacji. Wystarczy pobrać paczkę furiusisomount_0.11.3.1.tar.gz, rozpakować i uruchomić plik furiusisomount.

Użytkowanie

Jak widzimy interfejs jest przejrzysty i prosty w użyciu. Program jest spolszczony i posiada sporo opcji do wyboru.
Furius ISO Mount - okno główne

Montowanie obrazu odbywa się poprzez naciśnięcie przycisku Przeglądaj, gdzie możemy wybrać plik i zatwierdzić. W szerokim oknie pojawi się nam ścieżka z plikiem.

Furius ISO Mount - dodany obraz ISO

Przycisk Zamontuj pozwala montować nam w dwóch trybach – Fuse i Loop. Pierwszy tryb Fuse, nie wymaga praw administratora, zamontowany obraz pojawia się, jako katalog w katalogu domowym użytkownika, gdzie możemy przeglądać zawartość. Aby odmontować wystarczy wcisnąć przycisk Odmontuj.

Furius ISO Mount - zamontowany obraz płyty z użyciem Fuse Furius ISO Mount - zawartość obrazu z użyciem Fuse

Drugi tryb, tzw. Loop potrzebuje podania hasła super użytkownika i montuje nam obraz, jak normalnie włożoną płytę w napędzie lub pendriva do portu USB. Odmontować możemy bezpośrednio z programu lub klikając prawym przyciskiem myszy.

Furius ISO Mount - zamontowany obraz płyty z użyciem Loop

Przycisk Suma kontrolna wylicza nam sumę kontrolną obrazu MD5 lub SHA1, co pozwala sprawdzić, czy został on dobrze pobrany lub zgrany z oryginału. Niestety, ale program nie posiada opcji porównywania jej.

Furius ISO Mount - wyliczona suma kontrolna

Przycisk Nagraj umożliwia nam nagranie obrazu na nośnik fizyczny, przy pomocy aplikacji Brasero lub menedżera plików Nautilus. Jeżeli ktoś posiada inne środowisko graficzne, aniżeli Gnome 2, to należy używać tej pierwszej opcji.

Furius ISO Mount - nagrywanie obrazu płyty

Przyciski Wyświetl dziennik zdarzeń i Usuń dziennik zdarzeń pozwalają odpowiednio na wyświetlenie zapisanych 10 ostatnich czynności, jakie zostały wykonane, oraz ich wyczyszczenie.

Furius ISO Mount - Dziennik zdarzeń

Przy zamykaniu program pyta się, czy pozostawić katalogi montowania, czy je usunąć i odmontować automatycznie. Dzięki temu możemy posiadać zamontowane obrazy płyt, bez konieczności posiadania uruchomionej aplikacji. Możemy także montować obrazy za pomocą funkcji Przeciągnij i Upuść, ale nie zawsze chce to działać.