Centralna Komisja Egzaminacyjna to specyficzny organ w Polsce, który decyduje o sposobie zdawania różnego rodzaju egzaminów, w tym m.in. egzaminu maturalnego z informatyki. Co roku publikowany jest dokument z wytycznymi, dotyczącymi listy środowisk, programów użytkowych i języków programowania. Co roku od ponad 6 lat mamy niezmienione zapisy, które to w świecie informatyki są już praktycznie nieaktualne. FWiOO prosi zatem o rozszerzenie zapisów obowiązujących na maturze z informatyki.
Warto tutaj nadmienić, iż osoba odpowiedzialna za aktualizowanie tegoż dokumentu, często popełnia sporo błędów w takim dokumencie:
OpenOffice (w tym: Write, Calc, Base, Impress) i MySQL 5.0 lub nowszy
Jak widzimy w nawiasie, w przypadku procesora tekstu powinno być Writer, a jest Write, co jest ewidentnym brakiem odpowiedzialności za tekst, zawarty w takim dokumencie.
Komunikat ze strony Fundacji opisuje, iż należy zmienić wytyczne w kwestii systemów operacyjnych, tzn. aktualnie jest:
- Windows z systemem plików NTFS
- Linux z KDE
a przecież jest to ewidentny błąd zapisu i chęci choćby dokładnego porozumienia się z kimś, zaznajomionym w kwestii obsługi systemów operacyjnych. Aktualnie mamy systemy Windows XP, Vista, 7, 8, a z Linuksów: Ubuntu i jego odmiany, Linux Mint, Mageia, openSUSE, Fedora i kilka innych. Każdy z nich różni się zarówno środowiskiem graficznym, jak i sposobem obsługi.
Dlatego należałoby dokonać korekty:
- Windows z systemem plików NTFS
- Linux z systemem plików EXT
Kolejna ciekawostka, to pakiety biurowe. Tutaj już sobie kompletnie odpuszczono jakiekolwiek zmiany, w kwestii rynku pakietów biurowych. Osoby odpowiedzialne za to nic, ale to nic, nie pofatygowały się choćby na konsultacje ze środowiskami informatycznymi.
Korekta powinna wyglądać tak:
- Microsoft Office
- LibreOffice
- OpenOffice
Rozstrzelać.
Następna "odpowiedzialna" za coś osoba będzie rozumieć co to słowo oznacza.
Ciekaw jestem, jak wygląda kwestia doprecyzowania, czego może domagać się zdający matury. Czy może zażyczyć sobie np XFCE czy może nawet konkretnej dystrybucji. Bo z Windowsami jest o tyle mniejszy problem, że można liczyć tylko na tę wersję którą szkoła dysponuje, a jak wiadomo jeśli chodzi o Linuksa to dysponujemy wszystkim co jest w Internecie :)
Co do braku LibreOffice to jak najbardziej duża pomyłka komsji.
Jeżeli zapis będzie w formie "Linux z systemem plików EXT" i warunek będzie spełniony przez jakiś system zainstalowany na jednym z komputerów w szkole , to może sobie uczeń życzyć , ma to zrobić i już , prawdopodobnie na nim się uczył jak jest zainstalowany ( byłoby dobrze , wiem że nie zawsze tak jest ) . Linux jest Linux ma rozwijać nie hamować , poprzez przyzwyczajenie do jednego środowiska . Nie ma co komplikować i problemu nie ma .
Sprawa wcale nie jest taka prosta. W treści wytycznych znajduje się zdanie:
"Zdający jest zobowiązany wybrać środowisko wraz z językiem programowania i programem użytkowym posiadanym przez szkołę."
Co to znaczy posiada? Przecież jako uczeń mogę szkole bez problemu dać płytkę z dowolną dystrybucją i szkoła już wtedy ją posiada. Może chodzi o to, że ma komputery z zainstalowanym systemem? A już twierdzenie, że szkoła ma posiadać język programowania jest zupełnie bez sensu.
Dla imbecyli, który to pisali językiem programowania jest Microsoft's Visual Studio i według nich za języki programowania płaci się microsoftowi.
I tak będzie dopóki na stołkach będą barany i kolesie bez żadnej wiedzy i predyspozycji do wykonywania powierzonych im zadań.
> Linux jest Linux ma rozwijać nie hamować,
> poprzez przyzwyczajenie do jednego środowiska .
W myśl tego co mówisz windows powinien być w szkołach zdelegalizowany.
Kiedy w szkołach gimnazjalnych będą jakieś wytyczne, aby nauczyciel wiedział co to jest LibreOffice i potrafił się posługiwać tym pakietem biurowym
Polska to nie Portugalia. U nas będą cisnąć na LibreOffice jak załamią się zupełnie finanse i budżet diabli wezmą. ;)
Przy naszej zdradzieckiej władzy budżet będzie rzeczą, która załamie się na końcu. Najwyżej podniosą VAT do 123% albo zamkną wszystkie szkoły pozostawiając jednak jeszcze więcej stołków w ministerstwie edukacji.
"… powinno być Writer, a jest Write"
Zwykła literówka nie popadał bym tu w jakąś paranoję ;)
"… a z Linuksów: Ubuntu i jego odmiany, Linux Mint, Mageia, openSUSE, Fedora i kilka innych."
Bardzo ciekawe i zarazem nieprawdziwe stwierdzenie. Ferora to Redhat, opensuse to suse, a dalej slackware, Mageia to fork mandrivy, zaś ta się wywodzi z mandrake. Tak więc wrzucanie wszystkiego do ubuntu jest w tym przypadku wielkim nadużyciem :)
Ta "literówka" świadczy o poziomie niewiedzy na każdym szczeblu przez które przeszedł ten dokument.
Przecinek służy do oddzielania równorzędnych elementów. Do wyliczenia podzbioru służy dwukropek, zresztą nawet wcześniej w tym zdaniu do tego użyty! Naucz się polskiego (bo nie zdasz matury), a potem dopiero krytykuj innych.
To drobne nieporozumienie. Przecinki są tam po to, żeby było wiadomo, że cała reszta to nie Ubuntu tylko właśnie inne dystrybucje. A aktualnie rozwijanych (tych "popularnych" i tych "niszowych") dystrybucji jest ile? 200? 300? :) Nie liczyłem.
Policzcie sami na http://futurist.se/gldt/
Nie nieporozumienie, tylko analfabetyzm czytelnika. Ostatnio w modzie wśród "młodych, wykształconych z dużych miast".
Co do "literówek":
Co to jest "MS"? Ministerstwo Sprawiedliwości? Nie wiedziałem, że wydają własne oprogramowanie…
Jest to skrót, który każdy informatyk rozpozna (zwłaszcza w kontekście) i nie powinien mieć problemów z jego rozwinięciem :) Jeśli jednak jakiś potencjalny maturzysta nie potrafiłby rozwinąć tego skrótu, to może mieć pewność, że nie jest to przedmiot dla niego.
Akurat skrót MS jest używany do wielu nazw, aczkolwiek przy pisaniu produktów chyba każdy powinien to rozszyfrować bez problemów :)
Śledzę od jakiegoś czasu komentarze o_O i jego dyskusje. I choć często są nieuprzejme i niewygodne, to najgorsze jest to, że niestety ma on rację.
Dziś słowo 'odpowiedzialność' zupełnie straciło znaczenie. Odpowiadać za coś to dzisiaj po prostu zajmować się czymś, bez żadnej odpowiedzialności za to co się robi! Ale pieniądze i stanowisko mają co wyżej postawieni urzędnicy takie, jakby co najmniej ich życie zależało od powierzonego im zadania.
Dlaczego tylko jeden kompilator? Niektóre zadania łatwiej wykonać w jednym, inne w drugim języku. Dlaczego nie pozostawić wyboru uczniom?
Co to znaczy posiadany przez szkołę, przecież to wszystko poza msoffice i visual studio można zainstalować za darmo. Jak uczeń będzie chciał C++, a szkoła ma już FreePascala, to nie zainstaluje uczniowi kompilatora C++? Dlaczego to wszystko nie jest dostępne NA RAZ, a opcjonalnie msoffice i visual studio na windowsie jeśli szkoła je posiada.
A co z macami? Wiele szkół je ma. Mają instalować na nich Linuksy, żeby spełnić wymagania?
Przecież to jest niedopuszczalne, żeby fachowy i prawnie wiążący tekst był tak żałosny, że są w stanie poprawić go gimnazjaliści choć trochę obeznani z komputerem i oprogramowaniem open-source…
Mi to sie najbardziej podobalo jak w ktoryms z ostatnich newsow strasznie najezdzali zeby go zbanowac i byla wymiana zdan pomiedzy nim a.. nimi :) Co najlepsze kazdy jego komentarz na ten temat dostawal "plusy" a reszta ludzi leciala po "minusach".. az sie zaczalem zastanawiac czy ktos tu tymi +/- nie manipuluje ;)
Skoro tylko moje argumenty były merytoryczne, to nie ma się czemu dziwić.
Ty chyba też byś zminusował posty zawierające samo lanie wody, puste wrzuty i błoto oraz osobiste wycieczki nawet w obliczu prośby o konkretne cytaty i linki?
Też śledzę i niestety w 60% jest chamem, w 20% obraża innych, w 10% to troll i w pozostałych 10% mówi coś co może kiedyś będzie miało sens.
Proszę o podanie przykładów z zachowaniem wyżej wymienionych proporcji.
Dopóki to nie nastąpi zakładam, że jedynie ty jesteś chamskim trollem obrażających innych, czyli mnie. Dowód powyżej.
Wprowadziliby też Pythona obok Javy, w końcu to nowoczesny język programowania powszechnie używany na całym świecie. Przecież bodajże większość serwisów Google stoi na Pythonie, w tym YouTube został ponoć przepisany z PHP na Pythona.
Nie wprowadzą bo egzaminatorzy go nie znają. ;) Z resztą prawie wszyscy nauczyciele zaczynają naukę programowania w szkołach opierając się na Pascalu, C++ , a rzadziej już C i Java. Szkoda że nie zaczyna się od assemblera, w końcu to bardziej podstawowy język :P
Python już się kończy. Teraz czas na JS.
A Java to środowisko przez które jest 50% ataków na komputery.
JavaScript nie byłaby takim problemem na egzaminie jak Python bo składnia bardziej podobna do C.
"A Java to środowisko przez które jest 50% ataków na komputery. "
Jeśli to nawet prawda (więcej chyba ataków odbywa się przez IE), to co to ma do rzeczy. W końcu i tak to najpopularniejszy język programowania.
Polecam przejrzenie linku https://sites.google.com/site/pydatalog/pypl/PyPL…
Fixed:
.
Komunikat o_O o egzaminie maturalnym z informatyki w 2013 r.
.
Na podstawie § 63 ust. 1 punkt 4) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 83, poz. 562 z późn. zm.) podaję do publicznej wiadomości listę środowisk, języków programowania i programów użytkowych dostępnych dla zdający egzamin maturalny z informatyki w 2013 roku:
.
Szkoła ma obowiązek dostarczyć komputer:
1) PC z zainstalowanym systemem operacyjnym Linux (z systemem plików EXT oraz zainstalowanymi środowiskami KDE, Gnome i LXDE) oraz (w trybie dual-boot) systemem operacyjnym Microsoft Windows* (z systemem plików NTFS)
i/lub:
2) Mac z zainstalowanym systemem operacyjnym MacOS X 10.0 lub nowszym.
Jeśli szkoła dostarczy oba rodzaje komputerów, uczeń może wybrać jeden z nich.
.
W każdym środowisku musi być dostępne następujące oprogramowanie:
1) pakiet biurowy:
a) pakiet OpenOffice 3.0 (lub nowszy) lub LibreOffice 3.0 (lub nowszy) – w tym: Writer, Calc, Base, Impress
oraz (tylko Microsoft Windows):
b) pakiet Microsoft Office* 2000 (lub nowszy) – w tym: Word, Excel, Access, PowerPoint
2) kompilator języka C++:
a) GCC 4.5 lub nowszy (środowiska Linux i MacOS)
lub (w środowisku Microsoft Windows):
b) Dev C++ 4.9.9.2 (lub nowszy) oraz Microsoft Visual Studio C++*
3) środowisko programistyczne Code Blocks 10.05 (lub nowsze)
4) kompilator języka Pascal: FreePascal (FPC 2.0 lub nowszy)
5) środowisko programistyczne Java SE Development Kit 6 (lub nowsze) oraz edytor Eclipse Classic 3.6 (lub nowszy)
.
* tylko, jeśli szkoła posiada już licencję na dane oprogramowanie do użytku na danym komputerze
.
Dane do drugiej części egzaminu będą dostarczone dla każdego zdającego na płycie CD.
Szkoła powinna zapewnić dla każdego zdającego pamięć USB (pendrive) do tymczasowego zapisu plików przez zdającego podczas drugiej części egzaminu.
.
/–/ o_O
Dużo lepiej niż było dotychczas, chociaż przyczepiłbym się do tego kompilatora gcc, bo można by sprecyzować konieczność zainstalowania g++ ;)
Z Dev C++ 4.9.9.2 to lekka gafa, bo jest to wersja sprzed ponad 6 lat, nierozwijana już od bardzo dawna. Aktualnie są bodajże dwie odnogi: wxDev C++ oraz Orwell DevC++. Poza tym Dev C++ to IDE, a nie kompilator. Kompilatorem jest w tym wypadku MinGW.
kompilatorem jest w tym przypadku gcc lub g++
mingw jest zbiorem narzędzi gnu w skład którego wchodzi kompilator
tak samo jak visual studio nie jest kompilatorem tylko środowiskiem, kompilatorem jest cl.exe
takie błędy trochę rażą, to jednak jest oficjalna instytucja państwowa
Michał Olber liked this on Facebook.