Wydano kolejną wersję Gawk – wolnej implementacji interpretowanego języka programowania AWK, którego główną funkcją jest wyszukiwanie i przetwarzanie wzorców w plikach lub strumieniach danych. w znacznym stopniu wykorzystuje tablice asocjacyjne, stringi i wyrażenia regularne. Nazwa języka pochodzi od pierwszych liter nazwisk jego autorów Alfreda V. Aho, Petera Weinbergera i Briana Kernighana i czasami jest zapisywana małymi literami oraz odczytywana jako jedno słowo awk.
Nowa wersja prezentuje kilka nowych funkcji dla użytkowników końcowych wraz z odnowione wewnętrzne. Pojawiło się sporo zmian dotyczących argumentów w niektórych funkcjach. Dodano nową opcję sandbox, wsparcie dla nieliniowych wywołań funkcji, switch i case są teraz domyślnie włączone, wsparcie dla IPv6. Zwiększono wydajność dzięki zmianom wewnętrznego kodu bajtowego. Zaimplementowano tablice w tablicach i oczyszczono kod.
Więcej zmian na stronie gnu.org.
No prosze. Jak widać awk cały czas jest rozwijany, pomimo, że jest to już stary wynalazek. Ja bardzo go lubie, używam na codzień, i uważąm, że stanowi wspaniałe uzupełnienie basha (z którym zresztą dobrze się integruje) Jedna rzecz mnie zastanawia.. o co chodzi ze wsparciem IPv6 w awku??
Z tym IPv6 pewnie chodzi o filtrowanie niektórych adresów IP z tego nowego standardu. Być może starsza wersja nie miała czegoś :) Polecam jednak poczytać na oficjalnej stronie pełny manual :]
Heh, już dawno przeczytałem cału (świetny zresztą) handbook awka
Na Linuksie korzystam z polecenia awk. To jest ten gawk?
A wpisz
man awk.
GNU awk. Najpopularniejsza implementacja awka na linuksach. W debianie domyślnie np. instalowany jest mawk (Mike's awk) ale nie lubie go bo dla przykładu 100 linijkowiec dobrze działający pod gawk, przy mawk robi dziwne rzeczy.
Ja na Debianie (Wheezy) mam gawka, a nie pamiętam, żebym coś z tym zmieniał.